2024. szeptember 3., kedd

Aggódással teli boszorkányüldözés

Ismét a magyar jogállamiság volt a téma az Európai Parlamentben

A szocialisták indítványára tegnap, szerdán ismét a magyar jogállamiság helyzetéről vitáztak a képviselők az Európai Parlamentben (EP) Strasbourgban.

„Az Európai Biztosság aggodalommal figyeli a magyar kormány bírói rendszer függetlenségét csorbító, a sajtó és a tudományos élet szabadságát csökkentő intézkedéseit, amelyek indokolttá teszik a uniós szerződés 7-es cikke szerinti eljárás folytatását” – jelentette ki Vera Jourová, az európai értékek védelméért felelős uniós biztos EP plenáris ülésének a magyarországi helyzetről folytatott vitáján.

Forrás: MTI/AP

Forrás: MTI/AP

„Az Európai Bizottság párbeszédre és megelőzésre törekszik Magyarországgal, azonban soha nem fog habozni, hogy minden szükséges lépést megtegyen a jogállamiság magyarországi biztosítása érdekében” – tette hozzá.

Jourová szerint a Soros-egyetem Bécsbe költözött, arról viszont nem beszélt, hogy az egyetem részlege továbbra is működik Budapesten.

Nikola Brnjac, az Európai Tanács képviseletében azt mondta, hogy a Magyarország elleni hetes cikkelyes eljárásról folyamatosan tájékoztatni fogja a parlamentet a horvát elnökség.

Didier Reynders igazságügyi EU-biztos beszédében azt mondta, az Európai Bizottság már dolgozik egy új jogállamisági mechanizmus kidolgozásán. Az új eszköz minden tagállamra érvényes lesz és minden rendszerszintű problémát érintő fejleményt magában foglal majd. Ilyen a bíróságok függetlenségének vagy a média sokszínűsége biztosításának kérdése – mondta.

Az Origo tudósítása szerint többen említették a vitában, hogy az illegális migráció elleni fellépés miatt támadják Magyarországot. A baloldali, liberális és zöld képviselők a már unalomig ismételt érveket mondták fel újra a plenáris ülésen.

A Magyarországról szóló vita egy boszorkányüldözés – jelentette ki Járóka Lívia, a Fidesz EP-képviselője. Tények nem hangzanak el, csak vádak, a tények nem érdekelnek senkit – hangoztatta felszólalásában. Magyarországon zéró tolerancia van a korrupció ellen, és az Uniót nem érdekli, hogy Magyarország fogalmazta meg az uniós romastratégiát is – emlékeztetett a roma származású képviselő, majd megjegyezte: a baloldali képviselők, akik szerint nincs sajtószabadság Magyarországon, azokból az ellenzéki médiumokból szerzik az információikat, amelyeket állításuk szerint elnyom és elhallgattat a magyar kormány.

A Demokratikus Koalíció EP-képviselője, Molnár Csaba az Origo tudósítása szerint Magyarország megbüntetését követelte magából kikelve.

A hirado.hu szerint a vitán a leghevesebb indulatok a magyar ellenzéki képviselők mellett a liberális frakcióból nyilvánultak meg, a jobboldalon megvédték a magyar kormányt. Az európai néppárti felszólalók sokkal visszafogottabbak voltak, mint a korábbi viták során. Korábban az Európai Néppárt is bírálta a Fideszt.

A néppárti vezérszónok úgy beszélt a jogállamiságról, hogy közben nem említette a magyar kormánypárt nevét. Megszólalt egy francia néppárti képviselő is, aki kifejezetten kiállt a magyar kormány mellett.

A vita végén készült egy határozattervezet, amelyről csütörtökön délben szavaznak a képviselők Strasbourgban – közölte a közmédia helyszíni tudósítója.