2024. október 11., péntek
MOBILITÁSI CSOMAG

Felülkerekedtek a protekcionista erők

Szavazásra fogják bocsátani az uniós kiküldetési irányelvhez kapcsolódó, a fuvarozói szektor új szabályozásáról szóló javaslatot júliusban az Európai Parlamentben, miután a képviselők elutasították a közlekedési szakbizottság álláspontjának automatikus jóváhagyását a testület mai plenáris ülésén.

Az EP közlekedési bizottsága június elején szavazta meg a jelentését, s ez alapján a jövőben kivonnák a nemzetközi áru- és személyfuvarozást az uniós kiküldetési irányelv hatálya alól, a kabotázst (nem honos fuvarozók által végzett belföldi szállítást) végző sofőröket viszont nem – számol be az MTI.

A vitában felszólalt Deli Andor vajdasági EP-lépviselő is.

„Néhány nyugati tagállam arroganciája és a kompromisszumkészség teljes hiánya jellemezte a mai plenáris szavazást, mely felülírta a Közlekedési és Turisztikai Bizottság (TRAN) múlt heti döntését a mobilitási csomag három fő dossziéjáról. A nagy tagállamok képviselői viselkedésükkel bizonyították, hogy nem az európai közlekedési vállalatok, a kkv-k, illetve a vevők érdekeit tartják szem előtt, hanem saját piacukat védik bármi áron” – mondta.

„A balliberális nyugati politikai hatalmak képviselői ismét megmutatták arroganciájukat, és megakadályozták, hogy a kiküldetési irányelv tárgyalása során a közép- és kelet-európai országok rengeteg engedményét ellensúlyozzák egy, a közlekedési szektor számára speciális és elfogadható előírásokat tartalmazó jogszabály elfogadásával. Mindezek fényében megvizsgáljuk a rendelkezésünkre álló eljárásjogi lehetőségeket, hogy az Európai Parlament első olvasata egy olyan végső uniós jogszabály kialakítását segítse, mely figyelembe veszi fuvarozóink érdekeit!” – hangsúlyozta Deli Andor.

Az MTI beszámolója szerint ha ezt a jelentést jóváhagyta volna az EP plenáris ülése, akkor az lett volna az Európai Parlament hivatalos álláspontja az Európai Bizottsággal és a tagországok kormányait tömörítő tanáccsal folytatott tárgyalásokon, a képviselők többsége azonban ez ellen szavazott csütörtökön.

A júliusi plenáris ülésen napirendre tűzik, majd szavazásra bocsátják a kérdést. A legfőbb vitás pont az, hogy a fuvarozói szektorra is vonatkozzanak-e a kiküldetésben lévő munkavállalókra érvényes előírások. A szemben álló országok szociális dömpinggel, illetve protekcionizmussal vádolják egymást. A kiküldött munkavállalókra elvileg azonos szabályok vonatkoznának a munkabér és a munkafeltételek terén, mint a helyiekre, ami a bírálók szerint számos újonnan csatlakozó országot hátrányosan érintene.