2024. július 17., szerda

Vajdaságban épít kapcsolatokat az MLP

Fodor Gábor az európai elkötelezettségben hívő pártok támogatására hívta fel a vajdasági magyarságot

A Magyar Liberális Párt (MLP) delegációja pénteken Szabadkára látogatott, hogy egyrészt felvegye a kapcsolatot a helyi politikai szervezetekkel, valamint tájékozódjon a vajdasági, szerbiai politikai élettel kapcsolatban. Dr. Fodor Gábor, a párt elnöke megjegyezte, hogy a sajtótájékoztatót megelőzőleg a Vajdasági Magyar Szövetséggel vették fel a kapcsolatot, de a nap folyamán még más párt, például a Liberális Demokrata Párt képviselőivel is találkoznak. Az MLP delegációjának a pártelnökön kívül többek között még tagja volt Szekeres István, a párt kisebbségi szakértője, Boruzs András, a párt igazgatója, valamint Szekula István sajtófőnök is. A párt elnöke nyilatkozatában megjegyezte, hogy az MLP az egyik legnyugatabbi párt, elődjüknek tekintik a liberális FIDESZ-t és a liberális Szabad Demokraták Szövetségét is.

– Leginkább azért jöttünk, mert köztudott, hogy a liberális értékrend a legérzékenyebb a kisebbségi jogokra. Magyarországon is egyértelműen és világosan zászlónkra tűztük a kisebbségi jogokat. Liberális pártként elődeink hagyományát vállaljuk, hogy a kisebbségi jogok mellett, a kisebbségbe lévő polgárok jogai, jogegyenlősége és társadalmi érvényesülése mellett kiállunk – szögezte le Fodor, majd hozzátette, számukra ezért különlegesen fontos terület a határon belüli és a határon kívüli kisebbségek sorsa és helyzete.

Szavai szerint az MLP azért érkezett Vajdaságba, hogy a fent felsoroltakról beszéljenek a helyi politikai szervezetekkel, hiszen hamarosan Magyarországon választásokra kerül sor. Kiemelte, hogy a vajdasági magyarokat tekintetbe véve az a különleges helyzet áll elő, hogy egy nem Európai Uniós ország magyar származású polgárai beleszólhatnak egy olyan ország ügyeibe, amely az EU tagja.

– Számunkra a legfontosabb az, hogy a magyarok gyakorolják szavazati jogukat, menjenek el szavazni és olyan politikai erőkre adják le voksukat, amelyek az európai elkötelezettségben hisznek. Ez Magyarország érdeke, de ez Szerbia és a vajdasági magyarok érdeke is. Azt szeretnénk üzenni a vajdasági magyaroknak, hogy ne támogassanak olyan politikai erőket, amelyek Európa- ellenesek, ezen belül pedig hogy kit támogatnak, jobboldaliakat, baloldaliakat, vagy netalán liberálisaikat, az már politikai ízlés kérdése – hangsúlyozta Fodor.

Az MLP elnöke megjegyezte, hogy a VMSZ-re partnerpártként tekintenek annak ellenére is, hogy más politikai családhoz tartoznak, majd megjegyezte, hogy a VMSZ-szel történt találkozó során meghívták a VMSZ képviselőit Budapestre egy találkozóra, valamint megállapodtak abban, hogy a két párt közötti élő kapcsolat érdekében kijelölnek kapcsolattartó személyeket. Hozzátette, hogy ennél többről a jelenlegi szerbiai politikai élet tükrében, vagyis a folyamatban lévő kormányalakítási tárgyalások miatt, nem állapodtak meg.

Azzal kapcsolatban, hogy az MLP egy olyan koalíció tagja, amelynek olyan pártok is tagjai, amelyek korábban nem támogatták a kettős állampolgárság kérdését, Fodor megjegyezte, hogy a baloldali koalíciós partnereikkel nem feltétlenül értenek egyet minden egyes kérdésben.

– Ha már a kettős állampolgársággal megszülettek bizonyos jogok és jogosultságok, akkor azt gondolom, hogy azokat tudomásul kell venni, és nem kell azokon változtatni. Nem vagyunk a határon túli magyarok ellenségei. Minden józanul gondolkodó magyar pártnak az az érdeke, hogy partneri viszonyban legyen a határon túli magyarokkal – érvelt a párt elnöke.

Kiemelte, hogy az MLP határozottan ellenzi a magyarországi politikai viták exportálását a határon túlra, mint ahogy az Erdélyben a közelmúltban megtörtént. Hozzátette, hogy e tekintetben élesen bírálják a jelenlegi magyar belpolitikát, és ezzel szemben az MLP mindenkihez partnerként kíván viszonyulni. Végezetül megjegyezte, hogy a kormányváltó összefogás győzelme esetén a liberálisok folytatni fogják a jelenlegi magyar kormány politikájának azt a főáramát, amely szerint Szerbia európai uniós csatlakozása során ki kell állni a magyar kisebbség érdekei mellett, s bár a kisebbségi jogok területén az utóbbi egy évtizedben pozitív változások történtek, nem mondhatják azt, hogy teljes mértékben elégedettek lehetnének.