2024. július 17., szerda

Közel 40 ezer szerbiai magyar állampolgár szavaz

Korsós Tamás arra kéri a polgárokat, hogy ne várjanak az utolsó pillanatra, hanem mielőbb vegyék át levélcsomagjukat

A magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgárok hétfőtől adhatják le a levélben küldött szavazataikat a külképviseleteken. A magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgároknak március 22-éig kellett felvételüket kérniük a névjegyzékbe ahhoz, hogy levélben szavazhassanak az április 6-ai országgyűlési választáson, nyilatkozta lapunknak Korsós Tamás, a szabadkai Magyar Főkonzulátus főkonzulja. A Nemzeti Választási Bizottság (NVI) adatai szerint lapzártánkig összesen 16 613 magyar lakcímmel nem rendelkező polgár voksolt. Ebből postán összesen 7003-an küldték el, külképviseleteken pedig 9610-en adták le levélszavazataikat. Az első postai kézbesítés által feladott levélszavazatok március 19-én érkeztek meg az NVI-hez. Az országgyűlési képviselők választásán a levélben szavazó, külhoni névjegyzékbe vett választópolgárok száma a világban lapzártánkkor 194 928 fő volt. Szerbiából 28 361-en regisztráltak az NVI kimutatása szerint, de az interneten regisztrálók között számarányos becslés szerint még legalább 12 ezer szerbiai magyar állampolgár lehet, vagyis megközelítőleg összesen 40 ezer szerbiai magyar állampolgár szavazhat.

 A SZAVAZÁS MÓDJA

A magyarországi lakóhellyel nem rendelkező választópolgár, ha a regisztráció során kérte, meghatározott külképviseleten veheti át a szavazási levélcsomagot. A szavazatát tartalmazó válaszborítékot ingyenesen feladhatja postai úton, vagy hétfőtől leadhatja külképviseleten is. A főkonzul megjegyezte, hogy a hét elején érkeztek panaszok, miszerint egyes helyeken megfizetették a feladást, ez ügyben már közben is jártak, és mint kiderült, a szerbiai postán belüli kommunikációban volt a baj, és ezért a főkonzul azt ajánlja mindenkinek, hogy ilyen esetben ne fizessenek a levélcsomag feladásáért.

– A szavazólapot csupán személyesen lehet átvenni, tehát senki sem veheti fel a családtagja szavazólapját. Az átvételkor fényképes személyi okmányt – akár szerbiai személyi igazolványt –, kell felmutatni. Mivel levélszavazásról van szó, a választópolgár a személyes átvétel helyszínén nem töltheti ki a szavazólapot és nyilatkozatot, vagyis a levélcsomagot a külképviseleteken átvevőknek el kell hagyniuk az épületet a szavazólap és nyilatkozat kitöltéséhez – mondta a főkonzul, majd hozzátette, hogy erre többek között azért van szükség, mert másként nem biztosítható a választás tisztasága és titkossága.

A levélcsomagokat munkanapokon lehet átvenni, legkésőbb április 4-én. Szabadkán hosszabbított nyitva tartással, minden munkanapon 8 és 17 óra között fogadják a levélszavazatokat, míg Belgrádban rendes nyitva tartással. Szavai szerint 1600 polgár kérte, hogy a szabadkai külképviseleten vehesse át a levélcsomagot, ám eddig ezt csupán 300 polgár tette meg.

– Arra kérek mindenkit, hogy a levélszavazatát tartalmazó csomagot mihamarabb vegye fel, ne hagyja az utolsó pillanatra. A csomagokat április negyedikéig veheti csak fel, hatodikán, a külképviseleti szavazás napján már nem – figyelmeztet a főkonzul.

A magyar lakcímmel nem rendelkező, külhoni választók március 24-e és április 4-e között szavaznak, de válaszboríték leadható a külképviseleten a külképviseleti szavazás időtartama alatt is, vagyis Szabadkán és Belgrádban április 6-án 6 és 19 óra között, illetve Magyarországon a 97 egyéni választókerületi székhelyen is, a szavazás napján, vagyis április 6-án 6 és 19 óra között.

– Bárki behozhat levélszavazatot, nem kell ilyenkor a személyazonosságot ellenőriznünk. Egy ember több emberét is behozhatja. Azt tanácsolom, hogy aki postán kívánja feladni a szavazatát, az még a héten adja fel, a jövő héten inkább vigye el valamelyik külképviseletre, ellenben félő, hogy a szavazata nem érkezik meg április ötödike éjfélig – hangsúlyozta Korsós Tamás szabadkai főkonzul.

A külképviseleteken átlátszó urnába dobhatják be szavazataikat a levélben voksolók, a külképviseletek pedig március 24-étől naponta ürítik az urnákat, és jelentik, hány levélszavazat volt bennük.

– Ezeket a gyűjtőládákat itt, a külképviseleten naponta felbontjuk. Nem a szavazatokat, csak a ládákat. Összesítjük, megszámoljuk, hogy hány levélszavazatot tartalmaz, és ezt jegyzőkönyvezzük, majd tájékoztatjuk a választási irodát, majd gondosan őrizzük, míg diplomáciai futárpostával el nem szállítjuk Budapestre – mondta a főkonzul.

A külképviseleteken külön választási bizottság működik. Ez bonyolítja le a szavazást. Akik rendelkeznek magyarországi lakcímmel, de tegyük fel Szabadkán a főkonzulátuson szeretnének szavazni, megtehetik, de ezt kérelmezniük kell. Március 29-éig a Nemzeti Választási Irodánál kérhetik a felvételüket a külképviseletek névjegyzékébe. Ez az NVI honlapján online is megtehető. A szavazás a külképviseleten éppen olyan módon történik, mint bármelyik más magyarországi szavazóhelyen.

 A LEVÉLSZAVAZAT KITÖLTÉSE

Az NVI által összeállított szavazási levélcsomag tartalmazza az országos listás szavazólapot, a választópolgár azonosításához szükséges nyilatkozat nyomtatványát (ez az úgynevezett azonosító nyilatkozat), a szavazólap elhelyezésére szolgáló (felirat nélküli) belső borítékot, és a válaszborítékot (az NVI-nek címezett boríték), valamint a szavazás módjáról szóló tájékoztatást és egy biztonsági ragasztócsíkot.

– A választópolgár csak egy pártlistára szavazhat, és csak akkor érvényes a voksa, ha két egymást metsző vonallal, x-szel, vagy plusz jellel szavaz! A szavazólapot ezt követően a felirat nélküli borítékba kell helyezni, és a borítékot le kell zárni. A le nem zárt borítékban lévő szavazat érvénytelen! Ezt követően a választópolgárnak ki kell töltenie egy azonosító nyilatkozatot. Az adatoknak meg kell egyezniük a regisztrációs kérelemben, vagy a magyar útlevélben, vagy a honosítási okiraton, vagy az állampolgársági bizonyítványon szereplő adatokkal. Hiába tölti ki valaki helyesen az azonosító nyilatkozatot, ha azt nem írja alá, a szavazata érvénytelen lesz – magyarázta a főkonzul.

A szavazólapot tartalmazó borítékot és az azonosító nyilatkozatot válaszborítékba kell zárni. Korsós Tamás kiemelte, hogy válaszborítékba csak egy nyilatkozatot és egy szavazatot lehet tenni, ha egy válaszborítékba több nyilatkozat vagy szavazólap kerül, valamennyi voks érvénytelen lesz. Ezt követően a válaszborítékot le kell ragasztani a borítékban található öntapadós matricával. A főkonzul szerint ez azért fontos, hogy a borítékból ne lehessen se kivenni, se beletenni más szavazatot.