2024. július 17., szerda

Tanácsadó utazóknak

Villamosról buszra – Hídfelújítás időzavarban - RENDKÍVÜLI JÁRATOK – RENDKÍVÜLI ELLENŐRZÉS
A Margit hídon még mindig tartanak a munkálatok (Fotó: Mihájlovits Klára)

Budapesti tudósítónktól

A magyar főváros lakóinak és látogatóinak közlekedéssel kapcsolatos gondjait a hétvége óta a nagykörúti villamospálya felújítása is keseríti. Itt és most szólunk: aki Budapestre látogat és történetesen a 4-6-os villamossal szeretne utazni, jó, ha alaposan szétnéz. A Moszkva tér és a Blaha Lujza tér között ugyan szabályosan közlekednek a szerelvények, aki azonban a Blahán túl is utazni szeretne, annak villamospótló buszra kell szállni.

A buszok gyakran járnak, mégis okoz kényelmetlenségeket az átszállás, ráadásul a gyakorlatlanabb utasoknak az sem mindig világos, hogy a rendes villamosmegállóban vagy az éjszakai buszok megállójában kell-e várakozniuk egy-egy járműre. Megfigyelés, sasszem, ha egyik sem segít, láthatósági mellényben ácsorgó BKV-munkatársakhoz is lehet fordulni némi útbaigazításért. A bliccelés a villamospótlókon sem ajánlott; avatatlan szemnek úgy tűnik, a fővárosi tömegközlekedésért felelős vállalat szinte több jegyellenőrt alkalmaz, mint ahány utasa van. És bizony, az ellenőrök különösen a turistákat szeretik ellenőrizgetni, ha alkalom adódik rá, büntetni. A helyszíni bírság potom 6ezer forint, s ehhez még érdemes hozzászámolni a lebukással járó kényelmetlenségeket, az ellenőrök időnként felettébb kifogásolható modorát, az időveszteséget. Mindent összevetve: noha a jegyárak borsosak, nem érdemes blicceléssel próbálkozni, már a kevésbé frekventált közlekedési szakaszokon sem.

Restaurálnák a pillérszobrokat is

Autóval pedig egész egyszerűen ne is próbálkozzon meg Budapesten közlekedni az, aki nem ismeri a menekülési útvonalakat; a Kiskörút, a Nagykörút egy-egy része szinte járhatatlan, a 4-es metró építése Pesten és Budán is keseríti a sofőrök életét, s akkor még nem is szóltunk arról, hogy a Margit hídon még mindig folyik a felújítás. A korábban életveszélyesnek minősített dunai átkelő rendbe hozását tavaly augusztusban kezdték meg, s az eredeti megállapodás úgy szólt, hogy az autósok egy évvel később, 2010. augusztus 23-án birtokba vehetik. Ám nem kell ahhoz szakembernek lenni, hogy az ember lássa: négy héten belül vélhetően még messze nem lesz járható a híd. Melynek rekonstrukciója egyébként is borzolja a budapestiek idegeit. Alig másfél hónappal a felújítás megkezdését követően a munkálatokat végző cég máris közölte: négy hónapot fog késni az átadás, a Margit híd majd csak december közepén nyílhat meg az autósok előtt, a teljes átadás pedig 2011 márciusa helyett csak a jövő év júniusában lesz esedékes. És ehhez még párosul a cégnek a többletköltségeik elismerésére irányuló követelése. A hídfelújítás egyébként már akkor drágult, amikor még neki sem kezdtek: 2007-ben 21milliárd forintra becsülték, 2008-ban 13milliárdra, 2009-ben pedig 30milliárd forintra. Hogy az ár pillanatnyilag hol tart, s mi lesz a végösszeg, egyelőre senki sem tudja.

Érdekes megemlíteni, hogy a főváros a rekonstrukció keretein belül restaurálná a híd pillérszobrait is. Jelenleg a pilléreken összesen hét szobor található, egy megsemmisült a II. világháborús bombázások során. Minden pillér északi és déli oldalán egy-egy Herkules- és Niké-szobor néz a habokba, egy-egy hajóorrban. A tervek szerint a szoborpályázatot a nyár végén írják ki, a nyertes 2011 tavaszán kezdhet dolgozni. Ekkorra azonban várhatóan már folyamatos lesz a forgalom a Margit hídon. Addig pedig marad a kordonok közé szorított gyalogosáradat és a villamosozás.