2024. július 16., kedd

Már nem lehet egy faluba bezárkózni

Sólyom László Beregszászban hangsúlyosan szólt az oktatást fenyegető veszélyekről
A köztársasági elnök cserkészek körében

A Szent István-nap előestéjére igazított kárpátaljai látogatásán a helyi magyarságot fenyegető oktatási problémákat és az intézményrendszer további megerősítésének szükségességét hangsúlyozta Sólyom László. A magyar köztársasági elnök kijelentette: „Magyarország mindent meg fog tenni azért, hogy Kárpátalján megmaradjon a magyar nyelvű oktatás".

Az államfő kedden egynapos látogatást tett Beregszászon, a legmagyarabbnak tartott kárpátaljai városban. Találkozott a helyi önkormányzat vezetőivel, részt vett a római katolikus templomban tartott Szent István-napi ökumenikus istentiszteleten, majd Kovács Miklós, a KMKSZ és Gajdos István, az UMDSZ vezetőivel közösen megkoszorúzta a templomkertben álló államlapító királyunk mellszobrát. Látogatását a II. Rákóczi Ferenc nevét viselő Kárpátaljai Magyar Főiskolán fejezte be, ahol ünnepélyes keretek között felavatta a kizárólag magyar állami és alapítványi támogatásból működő intézmény új épületszárnyát.

Kárpátalján tartózkodva felhívta a figyelmet, hogy az anyanyelvhasználat nem elegendő a nemzeti identitás megőrzéséhez. „Már nem lehet úgy megmaradni, mint régen. Már nem lehet egy faluba bezárkózni, hanem teljes társadalmat kell alkotni. Intézményekre van szükség, főként akkor, ha az adott közösség Magyarország határain kívül él. Vállalkozókra, szakképzett értelmiségre, iskolákra, templomokra, politikai intézményekre van szükség” – mondta Sólyom László. „Nem szabad kicsinyhitűnek lennünk, küldetéstudatra van szükségünk, és akkor ötszáz év múlva is itt leszünk” – tette hozzá. Az államfő arra buzdította a helyi magyarságot, hogy gyermekeiket anyanyelvű iskolákba írassák, mert szerinte amennyiben a jobb boldogulás reményében a szülők elkezdik tendenciózusan ukrán iskolákba járatni gyermekeiket, az a folyamat már visszafordíthatatlan lesz. Ugyanakkor hozzátette, hogy a határon túl élőknek feltétlenül meg kell tanulniuk az államnyelvet, csak nem mindegy, milyen módszerekkel. A köztársasági elnök megígérte: Magyarország a végsőkig kiáll a kárpátaljai magyar oktatási rendszer jelenlegi állapotának megőrzése mellett.

Emlékeztetőül: az ukrán oktatási tárca azt tervezi, hogy szeptembertől megkezdődik a nemzetiségi iskolák folyamatos átállítása a kétnyelvű oktatásra. Az idén kötelezően bevezetett emelt szintű érettségit már eleve csak ukránul lehetséges letenni, s emiatt nagyon sok magyar nemzetiségű végzős kiszorult az államilag támogatott felsőoktatásból. A két ország szaktárcái között jelenleg is egyeztetés folyik a kérdésekben, s az oktatási problémák kiemelt témáját képezhetik a két szomszédos ország kormányközi vegyes bizottságának szeptemberben esedékes ülésén.