2024. július 16., kedd

Kárpátalja: új tanév, régi félelmek

Bűnbakkeresés helyett összefogást sürget a pedagógusszövetség vezetője

Bizonytalanság a magyar tannyelvű iskolákban

Aggodalmakkal, félelmekkel kezdődött az idei tanév a kárpátaljai magyarság körében. Mint emlékezetes, az ukrán oktatási miniszter május végén kiadott ominózus rendeletének értelmében szeptembertől vezették volna be a kétnyelvű oktatási rendszert az ország nemzetiségi iskoláiban.

A feltételes mód ebben az esetben akár örömteli tény is lehet, mert egyelőre semmi sem változott, azaz a vidék magyar iskoláiban minden maradt a régiben. Ma még csak remélni tudjuk, hogy ez továbbra is így lesz.

Kárpátalján 708 közép- és általános iskola, 12 gimnázium, 8 líceum, 5 magániskola, 31 oktatói-nevelői komplexum, 9 kisegítő és 1 szanatóriumi iskola működik. A legtöbb nemzetiségi iskolával, szám szerint 71-gyel a magyarok rendelkeznek. 27 tanintézményben kétnyelvű, magyar–ukrán oktatás folyik. Országos szinten a legtöbb új iskola, összesen tíz, Kárpátalján épült fel az elmúlt egy év során. A nyári hónapok várakozással telt időszaka után azt látni, hogy bár drasztikus módon nem, de azért valamelyest sajnos mégiscsak csökkent a magyar nyelvű tanintézményekben az elsősök száma. A Beregszászi járásban a 2008/2009-es tanévben a régió negyvenkét tanintézetébe 567 első osztályost írattak, közülük 397-en magyar iskolába jelentkeztek.

A nehézségek ellenére azért pozitívumokról is szólhatunk. Az Ungvári Nemzeti Egyetemen 1688 első évfolyamos diáknak szólalt meg az előadásokra szólító csengő, közülük százhuszonkét magyarnak. S ami a leglényegesebb: többéves huzavona után végre beindulhat a természettudományi-humán magyar kar az egyetemen. Szeptember elejére időzítették a Beregszászhoz közeli Makkosjánosi Magyar Mezőgazdasági Líceum alapkőletételét is.

Kárpátalja négy református líceuma – a nagyberegi, a nagydobronyi, a tivadarfalvai és a técsői – idén első alkalommal tartott közös tanévnyitó ünnepséget. A szép alkalomra a beregszászi református templomban került sor, ahol Zán Fábián Sándor püspök hirdetett igét. „A tanévkezdés új öröm, új kihívások, új kezdet, s mindez Isten ajándéka” – kezdte beszédét a püspök, aki a továbbiakban kiemelten szólt arról, hogy soha ne adjuk fel a magyarságunkat. „Nekünk nem depressziós szavakra van szükségünk, hanem a reménység, a bizalom szavára, s még inkább biztató szavakra van szüksége annak a közel 400 diáknak, akik líceumainkban tanulnak” – hangsúlyozta Zán Fábián Sándor.

A most indult új tanév kapcsán Orosz Ildikó kijelentette: „Most nem elég a látszatpolitizálás.” A Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség (KMPSZ) elnöke a Kárpátalja című hetilapnak nyilatkozva kifejtette: a pedagógusokat mindenütt ugyanaz az alapvető probléma foglalkoztatja, hogyan tovább, mi lesz a magyar tannyelvű iskolákkal? Ez napjainkban jogos felvetés, és azt gondolom, hogy ebben a helyzetben a bizonytalanság a legrosszabb, ami már önmagában is a kárpátaljai magyar közösség szétzilálásához vezethet – mondotta. Ami az ukrán nyelv elsajátításának a nemzetiségi iskolákban való tökéletesítését célzó 461-es rendeletet illeti, a következőket mondta: az közvetlenül a kisebbségi oktatási rendszer szétrombolásának irányába hat. Az elnök asszony a kialakult helyzetben semmiképp sem foglalkozna bűnbakkereséssel, helyette a helyi magyarságszervezetek széles körű összefogását sürgette.