2024. július 16., kedd

Petőfi-szobrot avattak Munkácson

Ungvári tudósítónktól

A feljegyzések szerint Petőfi Sándor 1847. július 12-én egynapos látogatást tett Zrínyi Ilona egykori sasfészkében, s ott szerzett élményeiről, érzéseiről A Munkácsi várban című versében olvashatunk. 161 évvel később a Magyar Újságírók Kárpátaljai Szövetségének kezdeményezésére pénteken mellszobrot avattak a történelmi várudvaron.

Olekszandr Szahan és Gémesi Ferenc a Petőfi-szobor avatásán

Egy-egy történelmünkhöz, irodalmunkhoz kapcsolódó emlékmű avatása remek alkalom arra is, hogy elgondolkodjunk nemcsak a múlton, hanem a mán is. Azon, hogy mit tud és mit fog kezdeni a helyi magyar közösség – fejtette ki Gémesi Ferenc pénteken Munkácson, a várban felállított Petőfi Sándor-mellszobor avatási ünnepségén. A Miniszterelnöki Hivatal kisebbség- és nemzetpolitikáért felelős szakállamtitkára kijelentette: Kárpátalján ma szükség van a nemzeti önazonosság megerősítésére.

Az államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy napjainkban kiemelten fontos a kulturális múltunkhoz való kötődés kifejezése. Azt, hogy az emlékmű felállítását ukrán körökben is támogatták, jó és biztató politikai jelzésnek nevezte. Szerinte ez a fajta viszonyulás segíthet az oktatás és más téren felmerülő gondok megoldáskeresésében. Reményét fejezte ki, hogy a szabadságharc költője 161 évvel ezelőtti látogatásának emléket állító alkotás tovább gazdagítja az egész magyar közösséget.

Gajdos István, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség elnöke, Beregszász polgármestere ünnepi beszédében megjegyezte: ugyan földrajzi vonatkozásban ukrán területen zajló, de szellemiségében magyar értékeket és üzenetet hordozó eseménynek lehetünk tanúi.

Olekszandr Szahan, az Ukrán Nemzetiségi és Vallásügyi Állami Bizottság elnöke a közös múlt megőrzését, gyarapítását, az egymás iránti tolerancia és konstruktivitás fontosságát, az abból eredő értékteremtést hangsúlyozta.

A kezdeményezés felvállalója a Magyar Újságírók Kárpátaljai Szövetsége volt. Képviselői elmondták, kisebbségben egy médiaműhelynek az írott szó közvetítése és őrzése, az anyanyelv ápolása mellett az is feladata, hogy lehetőségeihez mérten segítse hagyományaink, kultúránk, történelmi hagyatékunk óvását, gondozását és továbbvitelét. Mihajlo Beleny szobrászművész az alkotás, a művészi kivitelezés során felmerülő rejtelmekbe avatta be az ünneplő közönséget. A Zrínyi Ilona egykori sasfészkében elhelyezett mellszobrot az Ukrán–Magyar Kormányközi Kisebbségi Vegyes Bizottság két társelnöke, Olekszandr Szahan és Gémesi Ferenc leplezte le.