2024. november 23., szombat

Választási kutyakomédia

Brassói tudósítónktól

Érthetetlennek tartják a Magyar Polgári Párt (MPP) hívei, hogy az elnökség ragaszkodik szeptember elején hozott döntéséhez, amelynek értelmében függetleneket támogat az őszi parlamenti választásokon, saját jelölteket nem állít. Az MPP-elnökség azzal érvel, hogy nem akarja veszélyeztetni az RMDSZ bejutási esélyeit. Az MPP-szimpatizánsok közül viszont sokan úgy vélik, hogy az erdélyi magyar pártnak nem kellene tekintettel lennie a vezetői által sokat szidott és eredménytelenséggel vádolt RMDSZ-re.

Ráadásul az MPP stratégiáját kezdettől fogva arra az elvre építette, hogy az RMDSZ-nek nem kellene kötelező módon jelen lennie a törvényhozásban vagy szerepet vállalnia a kormányzásban, a kisebbségi magyar érdekek érvényesítése céljából.

Az MPP-szavazókkal számos megyei szervezet vezetősége is egyetért.

Az MPP Kovászna megyei szervezete tiltakozott a legkitartóbban a pártelnök Szász Jenő döntése ellen. Gazda Zoltánnak, a párt megyei alelnökének véleménye az, hogy nincs értelme függetleneket indítani a parlamenti választásokon: „Én sem aláírást nem gyűjtök független jelölt támogatására, sem független jelöltek kampányában nem kívánok részt venni!”

„Független jelöltek indítása politikai baklövés egy működő párt esetében, hiszen a választásokon való megmérettetés az egyetlen mérvadója szervezetünk támogatottságának” – jelentette ki Sándor Krisztina, az MPP Kolozs megyei szervezetének alelnöke is.

A megyei elnökök alávetik magukat az MPP országos elnöksége döntésének, noha néhányan megkérdőjelezik az elnökség legitimitását és sürgetik a kongresszus összehívását.

Az MPP elnökségének legitimitása körül kialakult vitával magyarázta az alakulat országos alelnöki tisztségéről való lemondását Árus Zsolt. A gyergyószentmiklósi politikus kijelentette, azt szerette volna elérni, ha a Szász Jenő vezette magyar párt szeptemberben nem is tartja meg a tisztújító közgyűlést, legalább kitűzi annak időpontját. „Ha vannak legitim megyei elnökök, az (országos – szerk. megj.) elnökségnek is azzá kell válnia!” – fejtette ki Árus Zsolt, aki a párt október elején Farkaslakán tartott bővített elnökségi ülésén már nem vett részt. Hangsúlyozta, nem szeretne viszályt kelteni, és személyes problémája sincs senkivel, ez elvi kérdés, amelynek megoldását azért is sürgette, mivel alelnökként maga is érintett volt.

Szász Jenő úgy véli, a tisztújító kongresszus összehívása egyelőre korai: „Az erkölcsi alapot és morális erőt az elnökségnek a pártbejegyzés adja, az ahhoz összegyűjtött aláírások, azokkal szemben, akik egyetlen aláírást sem gyűjtöttek, és most mégis a vezetés legitimitását szeretnék megkérdőjelezni.”

A legitimitását kontesztálókról kijelentette: „Bár ők a párt létrehozásába, építésébe nem fektettek ugyan munkát, most mégis eszközt, lehetőséget látnak benne. Nem nevezném ezt feltétlenül opportunizmusnak, inkább olyan gyermekbetegség ez, amelyen minden újonnan bejegyzett pártnak át kell esnie, amit ki kell nőnie. Véleményszabadságra szükség van, de különbséget kell tudnunk tenni a jóhiszemű aggódás és a szándékos rombolás, bomlasztás között.”

Nem egységes tehát az RMDSZ külső ellenzéke, s az érdekvédelmi szövetség igyekszik is kihasználni az MPP-n belüli vitákat. Az RMDSZ elnöke, Markó Béla erdélyi abszurdnak nevezte, hogy „miután hosszú évek aláírásgyűjtése és kínlódása után bejegyezteti magát az MPP, maga nem indul a választásokon, hanem függetleneket indít”.

Szász Jenő MPP-elnöknek Markó Béla állítása kapcsán szintén az abszurd jut eszébe: „Amúgy a kijelentés maga abszurd: függetleneket nem indít az MPP, mert nem is indíthat, esetleg támogat és segít független jelölteket.”

Az erdélyi magyar választó pedig csak nézi a politikusok kutyakomédiáját. A politikusok esélye pedig ismét csak az, hogy a választók ezúttal is bölcsebbek legyenek, mint a jelöltek.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás