2024. július 16., kedd

Bérbe adták a munkácsi vár egy részét

Szálló, borospince és wellnessközpont lesz a történelmi falak között

Nem vitás, a munkácsi vár az összmagyarság szempontjából jelentős múlttal és értékkel rendelkezik. Zrínyi Ilona nevéhez fűződik hősies védelme. Az 1703-ban megkezdett szabadságharcot fia, II. Rákóczi Ferenc nagyrészt innen irányította. A várnak a mai háromudvaros, szintben lépcsőzött elrendezése a XVII. században alakult ki. A munkácsi várhegy a síkság kellős közepéből emelkedik ki. A várhegy 408m hosszú, 266m széles és 68m magas. Alapterülete közel 14ezer négyzetméter.

Évente tízezrek látogatják a várat

A vár három, külön ellátott védelmi rendszerből áll, melyek a különböző magasságú teraszokon állnak. Keletkezéséről nincsenek pontos adataink, ám a régészeti kutatások többsége arról tanúskodik, hogy a honfoglaláskor cölöpökből emelt erődítmény állt a mai várhegy csúcsán. Szent István különleges jelentőséget tulajdonított a várnak, megerősítette falait, Szent László király pedig kőfalat épített köré.

A kezdetekhez képest nagyot ugorva az időben, a múlt században meglehetősen hányattatott sors jutott az ódon falaknak. Az első világháború után, amikor a trianoni békeszerződés értelmében Kárpátalját Csehszlovákiához csatolták, a munkácsi várat kaszárnyaként használta a cseh katonaság, majd később a magyar honvédség. 1945-től, a szovjet időktől is ugyanígy funkcionált, de még traktorosiskola is volt. A nem rendeltetésüknek megfelelően használt épületekben nagy károk keletkeztek.

Az elmúlt időszakban aztán folyamatosan szépítgették, restaurálták, s évről évre több látogató keresi fel. Csak a tavalyi Munkácsy-kiállítást negyvenezren látogatták meg. Idén októberig pedig hatvanezer vendéget vonzott a vár. Jelenleg is tart még a 85 méter mély kút tisztítása, amit az írásos emlékek szerint Korjatovics Tódor litván fejedelem ásatott. Tavasz óta lembergi alpinisták tisztítják, már a végén járnak, idén befejezik. Az elkövetkező években jelentős beruházásokat tervez a történelmi emlékhely új bérlője. A Viszokij Zamok Kft. 30 millió hrivnyáért (kb. 6 millió dollár) 46 évre kapta bérbe az udvar középső részét. A vár jelenlegi igazgatójától, Dmitro Havasitól megtudtuk: 32 szobás szállót, két konferenciatermet, borospincét, wellnessközpontot terveznek. Öt év alatt legalább 15 millió hrivnyás fejlesztést kívánnak végrehajtani. Örömteli, hogy az idén három magyar műemlékkel gazdagodott Zrínyi Ilona sasfészke. Tavasszal visszakerült a helyére a turulmadár, szeptemberben pedig előbb Petőfi Sándor mellszobrát, majd Hunyadi Mátyás domborművét leplezték le.