Románia elnöke, Traian Băsescu, aki korábban kétségbevonhatatlanul kinyilatkozta, hogy „Télen nem olyan, mint nyáron”, most a gazdasági szakértők szerint is téved, amikor azt állítja, Románia nem juthat Magyarország sorsára.
Magyarország elrettentő példáját a kormányfő, Călin Popescu Tăriceanu és a Nemzeti Liberális Párthoz közel álló közgazdászok hozták fel. Emlékeztették a választási kampányban bőkezűen fizetésemeléseket megszavazó honatyákat és az államfőt: nyugati szomszédunk azzal indult el a lejtőn, hogy 2002-ben a közalkalmazottak bérét 50 százalékkal megemelték.
Éppen 50 százalékos béremelést szavazott meg a pedagógusok részére – egyöntetűen! – a törvényhozás. A kormány viszont nem akarja alkalmazni, annak ellenére, hogy az Alkotmánybíróság törvényesnek mondta ki a határozatot, az államelnök pedig kihirdette.
A tanítók, tanárok fizetésének emelésére még csak lenne pénz, de az egészségügyben, az önkormányzatokban dolgozó közalkalmazottak szakszervezetei is hasonló, sőt magasabb arányú fizetésemelést követelnek.
Traian Băsescu államfő miután kihirdette a tanári fizetések 50 százalékos emelésére vonatkozó törvényt, Călin Popescu Tăriceanu kormányfőnek azt a kijelentését, hogy a fizetésemelés gazdasági válsághoz fog vezetni, a közvélemény durva manipulálásának minősítette. Noha az államfő fél szájjal kéri a többi állami alkalmazottat tömörítő szakszervezeteket, hogy a követelőzési akciókat halasszák el, burkoltan bátorítja őket, azt állítja, hogy mindenkinek járna is és jutna is pénz.
A béréhséget látva befektetési szint alá rontotta Románia szuverén hosszú és rövid lejáratú devizaadósi osztályzatát a Standard & Poor’s hitelminősítő intézet. Közben több külföldi lap is azt állította, hogy nemcsak Magyarország és Ukrajna fordult a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) pénzügyi segélycsomagért a világválság következményeinek enyhítésére, hanem Románia is.
Az értesülést a román jegybank cáfolta, s ezt erősítette meg az IMF közleménye: az IMF nem folytat tárgyalásokat Romániával pénzügyi segítségnyújtásról, ugyanakkor a bukaresti vezetést a költségvetési kiadások kordában tartására szólítja fel. A romániai illetékesekkel egyeztetéseket folytat ugyan az IMF, de pénzügyi támogatásról nincsen szó. Szigorú bér- és költségvetési politikára van viszont szükség valamennyi romániai lakos érdekében – olvasható az IMF közleményében.
A nemzetközi pénzintézet ugyanakkor elővigyázatosságra intette Romániát, és arra, hogy elemezze újra a tanárok bérének 50 százalékos emeléséről szóló törvényt, mert alkalmazása az ország gazdasági versenyképességét és makrogazdasági stabilitását veszélyezteti. A tanári bérek ilyen arányú növelése jövőre 0,75 százalékkal növelné a költségvetési hiányt, ha pedig valamennyi közalkalmazott bérét 50 százalékkal megemelnék, az a GDP-arányos deficit 4 százalékkal történő növekedését eredményezné. Az uniós előírásoknak megfelelően a tagországok büdzséjének hiánya legfeljebb 3 százalékos lehet. Ez az eurózónához való csatlakozás feltétele is, ami pedig a gazdasági stabilitás szempontjából fontos.
A következő harminc napban, amíg a választási kampány tart, minden valószínűség szerint sem Traian Băsescu államelnök, sem az ellenzéki pártok nem veszik majd komolyan a Valutaalap figyelmeztetését. Akkor sem, ha a magyar gazdaság állapota intő jel lehetne a populisták számára. A populistáknak semmi sem drága. Amikor Traian Băsescunak egy bukaresti idős hölgy megköszönte, hogy aláírta a nyugdíjemelésről szóló törvényt, az elnök a rá jellemző őszinteséggel annyit mondott: „Nagyon szívesen, nem a magaméból adtam!”
A populizmus ingyen van, de nagy árat kell fizetni érte. Aki nem hiszi, Magyarországon járjon utána...