Furcsa eredményeket szült Romániában a világ legbonyolultabb, leginkább a lottó szabályait imitáló választási törvénye. A legtöbb képviselői és szenátori helyet a második helyen végzett Demokrata Liberális Párt (DLP) szerezte meg. A DLP-nél 80000 szavazattal többet szerzett Szociáldemokrata Pártnak (SZDP) három képviselővel és két szenátorral kevesebb van, mint az elnöki pártnak.
Más érdekességei is vannak a szavazásnak. 34 afrikai szavazattal lett képviselő az RMDSZ-es Kötő József, 12000 szavazattal a kormánypárt alelnöke, Norica Nicolai viszont nem jutott be a parlamentbe. A választókerületében első helyen végzett Eckstein Kovács Péter nem lesz szenátor, viszont az utolsó, negyedik helyen végzett Farkas Anna 1184 szavazattal Brassó megyét képviseli majd a törvényhozásban.
A furcsa egyéni körzetes választási rendszernél – amely valójában a pártoknak kedvez – csak a kormányalakítás tűnik bonyolultabbnak.
A kulcs Traian Băsescu kezében van, az államelnöknek alkotmányos joga megnevezni a miniszterelnököt, akinek majd feladata lesz a kormánykoalíció összekovácsolása. Jelen pillanatban bármilyen variáns elképzelhető. Kormánykoalíciót alkothat az SZDP és a Nemzeti Liberális Párt (NLP); a DLP és az NLP; illetve az SZDP és a DLP is. Az ideológiai különbségek Romániában semmit sem számítanak, amint az NLP alelnöke, Norica Nicolai fogalmazott: a koncért folytatott küzdelemben a politikusok mint a hiénák bárkivel falkába verődnek.
Az RMDSZ-re valójában egyik változatban sincs szükség. Ezért az érdekvédelmi szövetség mozgástere beszűkült. Keveset kérhet és keveset is kap majd, ami népszerűségvesztést eredményezhet. Ezért az sem lenne az RMDSZ számára nagy tragédia, ha kimaradna a kormányból. Viszont mindhárom nagy párt jelezte, hogy számít az RMDSZ részvételére, az érdekvédelmi szövetség ugyanis lojális partner, bebizonyította ezt az elmúlt 12 évben a kormánykoalíció tagjaként és a kisebbségi kormányt a parlamentben támogató pártként.
Még az is felvetődött, hogy a második helyezettként nyertes DLP az RMDSZ-szel kormányozna együtt. Ehhez 22 képviselőt kellene átcsábítani az SZDP-ből vagy a NLP-ből. Romániában ez is csak összeg kérdése...
Okosabbak majd december 16. után leszünk. 15-én ül össze az új parlament. Másnap nevezi meg az államfő a miniszterelnök-jelöltet. Hogy ki lesz az, abból már megtudhatjuk, ki fog négy évig kormányozni.