2024. július 16., kedd

Kárpátalján népszerű a garancialevél

Fejlődő magyar–ukrán gazdasági kapcsolatok
Sziklavári Vilmos főkonzul (balról a második) konzultársaival

Az Ukrajnában működő három magyar külképviselet december elejéig összesen 121452 vízum- és kishatárforgalmi engedélyt adott ki – hangzott el Magyarország ungvári főkonzulátusának évértékelő sajtótájékoztatóján.

Sziklavári Vilmos főkonzul példaértékűnek nevezte, hogy Sólyom László magyar államfő az idén háromszor is járt Ukrajnában. Kiemelte még a vereckei honfoglalási emlékmű felavatását, a Turulmadár „visszaszállását” a munkácsi vár fokára. A jövő évi kulturális célú elképzeléseket ismertetve elmondta: szeretnék megszervezni a Magyar Állami Népi Együttes kárpátaljai vendégszereplését és magyar filmnapokat is terveznek.

A gazdasági kapcsolatokról szólva kifejtette: a két szomszédos ország kereskedelmi áruforgalmának értéke nyolc hónap alatt 1 milliárd 732 millió dollárt tett ki, ebből a magyar export 990 millió dollár volt. Csak Kárpátalján 264 magyar–ukrán közös vállalat működik, s a gazdasági válság ellenére még egyik sem jelezte megszűnését.

Magyarország három ukrajnai vízumkiadó helye közül december elejéig a legtöbb schengeni vízumot Kijevben adták ki, 41660-at. Ungváron közel 28 ezret, Beregszászon valamivel több, mint 20 ezret. A megyeszékhelyen 12813-an jutottak kishatárforgalmi engedélyhez, a Vérke partján pedig 19156-an. Kijevben értelemszerűen nem igényelhető ez az egyszerűsített utazási engedély. A főkonzul ezzel kapcsolatban elmondta: a kishatárátlépők vonatkozásában a két kárpátaljai külképviseletnek sokkal nagyobb a tényleges kapacitása. Elhangzott: a 2007 szeptemberében Ungváron aláírt kétoldalú egyezmény értelmében több mint négyszázezren jogosultak az egyszerűsített átlépőre, ám közel egy év alatt csak kevesebb mint tíz százalékuk élt ezzel. Felmerült, azért lehet ilyen alacsony a kérelmezők aránya, mert az érintett vidékeken lakók közül sokaknak nincs útlevele.

Sziklavári Vilmos és Viczián Tamás konzul kitért az Európai Unió napokban szentesített Keleti Partnerség jószomszédsági programjára, mely sok egyéb mellett középtávon az ukrán állampolgárok díjmentes vízumhoz jutását szolgálhatja, hosszú távon pedig a vízumkényszer eltörlését eredményezheti. Az Ukrajna és Brüsszel között érvényben lévő vízumkönnyítési szerződés értelmében a kérelmezők fele már most is térítésmentességet élvez.

A Magyar Szó tudósítójának azon kérdésére, hogy az augusztusban bevezetett, a drága meghívólevelet kiváltó felelősségvállalási nyilatkozat intézménye milyen hatást gyakorolt a kérelmezők számára, Nagy Attila vezetőkonzul elmondta, hogy Ungváron azóta 2400 garancialevelesnek adtak vízumot. Az ügyfelek harminc százaléka ma már ilyen dokumentummal jön, fűzte hozzá. Beregszászban 3600 schengeni engedélyt adtak ki garancialevél alapján, amit egyébként a két mérvadó helyi magyarságszervezetnél igényelhetnek azok, akik rendelkeznek magyarigazolvánnyal.