2024. július 16., kedd

Meg kell védeni a magyar oktatást!

Kongresszust tartott az UMDSZ – Megalakult az Ukrajnai Magyar Nemzeti Tanács
Ülésezik az UMDSZ kongresszusa

Ukrajnában csak egy új kormánykoalíció megalakulása teremthet esélyt arra, hogy visszavonják az utóbbi időben jellemzővé vált kisebbségellenes intézkedéseket – jelentette ki Gajdos István elnök azt Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) hétvégi országos kongresszusán. Azt is mondta: érződik, hogy a 160 ezres magyarság elvesztette parlamenti képviseletét, s szerinte az ukrán nagypolitika színpadán csak akkor veszik majd ismét komolyan a Kárpátalján megfogalmazódó magyar igényeket, ha a két mérvadó szervezet képes lesz az összefogásra. A fórumon pozitív példaként hangzott el, hogy a közelmúltban Técsőn egy asztalhoz ült az ottani UMDSZ- és KMKSZ-vezetés, amelynek nyomán elhatározták, a jövőben közösen lépnek fel a magyar ügyeket illetően.

Szintén az együttes cselekvésre buzdított a kongresszuson jelen lévő Bársony András, Magyarország ukrajnai nagykövete és Törzsök Erika, a Miniszterelnöki Hivatal nemzetpolitikai főigazgatója. Göncz Kinga külügyminiszter levélben ígért diplomáciai segítséget a magyar oktatási rendszert veszélyeztető ügyekben.

Kétségtelen, a kárpátaljai magyar kisebbség oktatási rendszerét az idén több támadás is érte. Az új emelt szintű érettségi már nem teszi lehetővé, hogy a kisebbségi iskolák végzősei anyanyelvükön vizsgázhassanak, Ivan Vakarcsuk oktatási miniszter „hírhedt” 461-es rendelete pedig három éven belül kétnyelvűvé alakítaná a nemzetiségi iskolákat. A fórumon elhangzott: Kárpátalján 2005 óta folyamatosan csökken a magyar iskolások száma, s ha ez ilyen ütemben folytatódik, húsz év múlva egyetlen magyar iskolás sem marad. Az UMDSZ kongresszusán elfogadtak egy politikai nyilatkozatot, melynek értelmében jogi síkra terelik az oktatásügyi intézkedések elleni tiltakozást. A téma kapcsán a szövetség elnöke megjegyezte: nyilvánvaló, hogy az ukrán nemzetállam építése közben az orosz etnikumot célozzák elsősorban ezek az intézkedések, csakhogy éppen a magyarság rokkanhat bele. A szövetség elnöke szerint csak közös fellépéssel lehet esélye a helyi magyarságnak megvédeni jól felépített oktatási rendszerét. Ugyanakkor elismerte, sürgősen ki kell dolgozni egy regionális szakprogramot az ukrán nyelv jobb elsajátítása céljából a nemzetiségi iskolákban.

Az UMDSZ elnöke 2008-at értékelve a sikerek közé sorolta a Beregszászban felépült Európa–Magyar Házat, a Kárpátaljai Magyar Művelődési Intézet létrehozását, az Ungvári Nemzeti Egyetemen a magyar kar beindítását, a vereckei honfoglalási emlékjel felavatását. Úgy vélekedett, a kishatárforgalmi rendszer bevezetése, a schengeni vízumeljárást megkönnyítő felelősségvállalási nyilatkozat intézménye és a magyar–magyar kapcsolattartási támogatás jelentősen csökkentette a helyi magyarság egy évvel korábbi félelmeit a schengeni rendszer életbe lépése miatt. Elhangzott még, eddig már 140 ezren igényeltek magyarigazolványt.

A kongresszuson döntöttek az Ukrajnai Magyar Nemzeti Tanács létrehozásáról is. Gajdos István az elkövetkezendő időszak prioritásai közé sorolta az óvodák, iskolák, gimnáziumok, egyházi líceumok kiemelt támogatását, a magyar felsőoktatási képzés további fejlesztését, a szakmunkásképzés megerősítését, az informatikai, a regionális együttműködési és a településfejlesztési programokat.