2024. július 16., kedd

Mikor lehet vége a gázvitának?

Juscsenko megbuktatása is a célok között

Naivitás azt hinni, hogy a tratozás miatt kong üresen a vezeték?

Oroszország részletekbe menően, jó előre kitervelte az Ukrajna elleni gáztámadást, melynek elsődleges célja Viktor Juscsenko elnök diszkreditálása és az ország gazdaságának megroppantása – áll egyebek mellett az ukrán elnöki titkárság vezetőjének közleményében. Viktor Baloga szerint csak a „naivak” hiszik el, hogy az állítólagos tartozás miatt szűnt meg január elsejétől az orosz gázexport Ukrajnába.

Az ukrán államfő „erős embereként” is emlegetett Baloga úgy ítéli meg, hogy Oroszország a gázfegyver alkalmazásával politikai, gazdasági és szociális szakadékba kívánja taszítani Ukrajnát, amiért az Nyugat-orientáltságú politikát folytat. A kárpátaljai származású politikus, aki egykoron a megye vezetője is volt, előrevetítette: Moszkva arra számít, hogy miután Ukrajnában, a keleti nagy iparvidékeken korlátozni lesznek kénytelenek a gázszolgáltatást, s emiatt gyárak állnak le és alkalmazottak tízezrei maradnak munka nélkül, akkor majd az emberek a jelenlegi hatalom menesztését követelve elárasztják az utcákat.

„A Kremlnek az a célja, hogy destabilizálja az itteni állapotokat, megbuktassa az elnököt és a gazdaság megroppantása útján kebelezze be a stratégiai fontosságú nagyvállalatokat, és hogy rátehesse kezét a tranzitvezetékekre” – olvasható az elnöki titkárság vezetőjének közleményében.

Viktor Baloga nemzetközi jogsértéssel is vádolja Moszkvát. Szerinte ugyanis jelenlegi lépéseivel veszélybe sodorja az ország területi egységét, biztonságát és szuverenitását, noha éppen Oroszország vállalt nemzetközi biztonsági kezességet Kijev felett, amikor a Szovjetunió szétesésekor utóbbi lemondott atomhatalmi státusáról.

Miközben az Európai Unióba irányuló szállítások felújításáról éppen ma egyeztetnek a vitázó felek, addig a közvetlen ukrajnai gázexport ügye továbbra is zsákutcában van. Oleg Dubina, az ukrán Naftogaz vezetője eddig semmire sem jutott a Gazprom illetékeseivel. A napokban azt mondta, már ő tehetetlen, csak a legmagasabb szintű tárgyalások mozdíthatják ki a kátyúból az egyeztetések elakadt szekerét. Közben pedig az ellenzéki és a Kremllel lojális Régiók Pártja elnöke, Viktor Janukovics bejelentette: a gázhelyzet nyomán kialakult katasztrófaközeli állapotok miatt bizalmatlansági indítványt terjeszt be a parlamentben a Julija Timosenko vezette kormánnyal szemben.

Az országban egyébként jelentősebb korlátozásokat még nem vezettek be. Ukrajna gáztartalékjai nemcsak a tárgyalások idejére elegendőek, hanem akár a fűtési idény végéig – jelentette be a Naftogaz elnökhelyettese. Volodimir Trikolics tájékoztatása szerint a tárolókban 16,5 milliárd köbméter tartalék áll rendelkezésre, melyből naponta 206 milliót emelnek ki. A jelenlegi időjárási feltételek közepette január végéig 5 milliárd 800 millió köbmétert használhatnak el az ország szükségleteinek fedezésére, de még akkor is marad közel tízmilliárd köbméter tartalék. Trikolics egyértelműen arra utalt ezzel, hogy Ukrajna energiaellátása a tél folyamán biztosítottnak tűnik, ezért nincs megállapodáskényszerben. A Naftogaz alelnöke ismét megerősítette: a tárolókban lévő gázért Ukrajna teljes egészében elszámolt Oroszországgal. Közben Ivan Gyijak, az ukrán gázszolgáltató főtanácsadója újságírói kérdésre válaszolva kijelentette: az biztosan kizárt, hogy a belorusz példa alapján Ukrajna is átadja a területén átívelő tranzitvezetékek tulajdon- és felügyeleti jogát Oroszországnak.

A gázvita kevésbé ismert részleteinél maradva: Ukrajna évi 4 milliárd dollárt veszít az orosz földgázexport kedvezményes tranzitálása miatt. Bohdan Szokolovszkij, az ukrán államfő energiaügyi megbízottja emiatt a tarifák azonnali és drasztikus megemelését javasolja. Nyilvánvaló, ez is egyike azon válaszlépéseknek, melyeket Ukrajna igyekszik tenni az orosz gázszállítások leállításából adódóan.

Szokolovszkij tájékoztatása szerint 2007-ben 112,1 milliárd köbméter Európába szánt orosz földgáz haladt át az ország területén, amiért a Gazprom 1,7 dollárt fizetett ezer köbméter 100 kilométeres szállításáért. Viktor Juscsenko elnök energiaügyi megbízottja ugyanakkor azt kifogásolja, hogy az európai középár 4,7 dollár a tranzitért, s emiatt csak egy év alatt 3,6 milliárdtól esett el Ukrajna. Ehhez még hozzájön az a bevételkiesés, ami az egyes ukrajnai tárolók orosz tranzitérdekből kifolyó, szintén jutányosan számfejtett használatából adódik.