2024. július 17., szerda

Öt nap alatt ötezer kérelem

Az idei népszámlálások valószínűleg kedvezőtlen eredményt hoznak a külhoni magyarok számára
Répás Zsuzsanna és Semjén Zsolt a sajtótájékoztatón (Fotó: Mihájlovits Klára)

Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes vezetésével ülésezett tegnap az Országgyűlésben a Nemzetpolitikai Tárcaközi Bizottság. A kölcsönös felelősség és figyelem elvén nyugvó nemzetpolitikai tevékenység összehangolása érdekében létrehozott testület elnöke, a nemzetpolitikáért felelős kormányfő-helyettes a tanácskozás kezdetén kiemelte: a határon túli magyarság mind demográfiai, mind asszimilációs szempontból nehéz helyzetben van.

A közelgő népszámlálásoknál minden segítséget megadunk majd a magyar identitás megerősítésére, de ennek ellenére feltehetőleg kedvezőtlen számok lesznek a magyarságot illetően. Ha meg akarjuk tartani a határon túli magyarságot magyarságában, ami pedig a magyar állam alapvető küldetése, akkor ehhez nagyon erős impulzust kell adni, s ez nem merülhet ki kizárólag különböző támogatási formákban. Ez az erős impulzus az állampolgárságemelte ki a nemzetpolitikáért felelős kormányfő-helyettes, megismételve korábbi álláspontját, miszerint egyféle magyar állampolgárság van.

A Nemzetpolitikai Tárcaközi Bizottság zárt ajtók mögött lefolytatott értekezletét követően Semjén Zsolt és Répás Zsuzsanna, a nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár tartott sajtótájékoztatót. A miniszterelnök-helyettes kiemelte: a Bizottság nagyra értékeli és üdvözli, hogy Traian Băsescu román elnök aláírta a tanügyi törvényt, amely az erdélyi magyarság megmaradása szempontjából rendkívüli horderejű lépésnek minősül. „A tanácskozás alaphangulatát meghatározta az a tény, hogy a nemzetpolitikánk sikertörténet” – mondta Semjén, majd hozzátette: a Bizottság megvitatta az egyszerűsített honosítási eljárás első hetének tapasztalatait, s megállapította, hogy a kérelmek átvétele minden fennakadás nélkül folyik. „A legnagyobb érdeklődés Csíkszeredán, Kolozsváron, Szabadkán és Beregszászon van, de Buenos Airestől Párizson át Ausztráliáig mindenütt vannak jelentkezők” – hangsúlyozta a miniszterelnök-helyettes. Január első hetében mintegy ötezer kérelmet vettek át a nagykövetségeken, konzulátusokon, illetve a magyarországi polgármesteri hivatalokban, illetve a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal irodáiban. „Fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy egyetlen panasz nem érkezett, egyetlen probléma nem merült fel, sehol nem volt fennakadás, a visszajelzések csak pozitívak” – emelte ki Semjén Zsolt az egyszerűsített honosítási eljárás első hetének értékelésekor. A KDNP elnöke ismételten felhívta a figyelmet arra, hogy az érdeklődők a www.allampolgarsag.gov.hu honlapon minden, az állampolgárság megszerzésével kapcsolatos információt megtalálhatnak, s minden, a kérelmezéshez szükséges űrlapot letölthetnek.

A határon túli magyarok támogatására létrejött Bethlen Gábor Alap elkezdte működését. Lényege a világos szabályozás és a szigorú elszámoltathatóság. Az Alap munkájához a Magyar Állandó Értekezlet adja a stratégiai útmutatást, majd a Máért szakbizottságai szakterületekre bontják, a költségvetési javaslatot a Bethlen Gábor Alapkezelő készíti el és egy háromtagú bizottság hozza meg a döntéseket – mondta Semjén. A miniszterelnök-helyettes hozzátette: a Máért döntésének megfelelően négy szakbizottság állt fel. Az oktatási-kulturális szakbizottság Hoffmann Rózsa államtitkár vezetésével dolgozik, a gazdasági szakbizottság tevékenységét Becsey Zsolt államtitkár irányítja, a külügyi szakbizottság élén Németh Zsolt államtitkár áll, a szórvánnyal foglalkozó szakbizottságot Répás Zsuzsanna helyettes államtitkár felügyeli. A szórványszakbizottság két albizottságból: a Kárpát-medenceiből és a nyugati magyarság ügyeivel foglalkozóból áll.

Semjén Zsolt elmondása szerint az államközi vegyes bizottságok is megkezdték munkájukat, a tavasz folyamán értekezleteket is tartanak. Magyarország számára a két legfontosabb a szlovák–magyar és az ukrán–magyar vegyes bizottság munkája lesz – tette hozzá.

Répás Zsuzsanna a sajtótájékoztatón kiemelte: a tárcaközi bizottság munkájában is tükröződött a nemzetpolitikával kapcsolatos, megváltozott szemléletmód.

Az egész magyar közigazgatás más szemlélettel viszonyul a külhoni magyarokhoz. Az egyszerűsített honosítási eljárás alkalmazásával kapcsolatban mindenhonnan olyan visszajelzéseket kapunk, hogy az ügyintézők mindenütt megértőek, szeretetteljesek, odafordulóak, segítőkészek. Ez is volt a célunk a kormányváltáskor: az, hogy minden hivatal, minden tárca saját működése során odafigyeljen arra, hogy hogyan tudja a határon túli magyarság érdekeit, szempontjait becsatornázni a saját munkájába – mondta a helyettes államtitkár.