2024. július 16., kedd

Népszerű a kapcsolattartási támogatás

Ungváron is működik információs iroda

A jelekből ítélve egyre népszerűbb Kárpátalján a magyar–magyar kapcsolattartási támogatás. A tavaly bevezetett támogatási forma – ami a vízumdíjak ellentételezését szolgálja – itteni koordinálója az Unió Alapítvány. 2008 folyamán több mint 10 ezer pályázatot fogadtak be és közel 150 millió forintnak megfelelő hrivnyát fizettek ki – nyilatkozta Dupka György , az említett alapítvány elnöke.

A megyében két bank rendezi a kifizetéseket. Az Ukreximbank mellett most már az OTP Bank ungvári fiókja is. Utóbbi változtatás annak érdekében történt, hogy az ügyfelek mihamarabb kézhez kapják pénzüket. Az alapítvány elnökétől megtudtuk: figyelembe véve azt a tényt, hogy a megállapított vízum- és kishatárforgalmi díjakat kizárólag az OTP Bankba lehet befizetni, ezzel a pénzintézettel is szerződést kötöttek a támogatás kifizetéséről. Olyannyira sikerült felgyorsítani az ügyintézést, hogy egy-két héten belül már vissza is fizetik az utazási engedélyekért felszámolt illetékeket, noha korábban esetenként 2-3 hónapot is igénybe vett ez a folyamat. A schengeni vízumok esetében 50 eurónak, a kishatárforgalmik után pedig 15 eurónak megfelelő összeget térítenek meg a kapcsolattartási támogatás keretében. A kedvezményes lehetőséget természetesen csak a magyarigazolvánnyal rendelkezők vehetik igénybe, valamint a vízumszerzést nagyban megkönnyítő ajánlólevélre is csak ők jogosultak.

Nem meglepő módon Kárpátalján már száznegyvenezren vehették át magyarigazolványukat, ami az itt élő valamivel több mint százötvenezres magyarság lélekszámához viszonyítva arányaiban a legtöbb az egész Kárpát-medencei régióban. Hat városban – Ungváron, Munkácson, Beregszászon, Técsőn, Nagyszőlősön és Rahón – működik információs iroda, ahol kérelmezhető ez az okmány. Az igénylők száma augusztus óta növekedést mutat. November folyamán például Erdélyben 127, a Felvidéken 94, a Vajdaságban 264 kérelmet nyújtottak be. Kárpátalján viszont 816-ot, azaz többet, mint a Kárpát-medencében összesen. Ezáltal persze kitolódott az igazolvány elkészítésének határideje. Az igénylés benyújtása után mintegy 2–2,5 hónappal kaphatja kézhez a kérelmező az igazolványt. Az utazási kedvezményekre jogosító pótfüzet lényegesen gyorsabb ügyintézésben történik.