2024. július 17., szerda

Pozsonyban a cirkusz folytatódik

A Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma alapot teremt egy jó nemzetpolitika építésére
Németh Zsolt és Balog Zoltán a sajtótájékoztatón (Mihájlovits Klára)

A KMKF intézménye sikertörténet és a Fidesz, amennyiben a magyar parlamenti választásokat követően kormányt alakíthat, elkötelezett lesz annak érdekében, hogy ez a testület folytassa a munkáját – közölte Németh Zsolt, a Fidesz külügyi szakpolitikusa tegnap egy sajtótájékoztatón, melyet a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma külügyi és Európa-ügyi, valamint jogi albizottságának együttes ülését követően tartott.

Az albizottságok értekezletén napirenden szerepelt a magyar kormány nemzetpolitikai tevékenységének megvitatása, a határon túli magyarság rövid távú kilátásainak feltérképezése, valamint a határon túli magyarság aktuális helyzetének áttekintése. Emellett a képviselők megvitatták a két albizottság stratégiaalkotó tevékenységét is.

Nagy aggodalommal követjük a szlovákiai eseményeket; ezen a héten is folytatódik a cirkusz a pozsonyi parlamentben, ahol a Szlovák Nemzeti Párt újabb javaslatokkal állt elő a magyarság hátrányos megkülönböztetése érdekében – emelte ki az ülést követő sajtótájékoztatón Németh Zsolt. A külügyi és Európa-ügyi albizottság fideszes társelnöke emlékeztetett: Szlovákiában egy olyan önkormányzati törvénymódosítás van születőfélben, amikor a szobrok állításához már nem lesz szükség a helyi hatóságok jóváhagyására. Németh Zsolt emellett magyarságellenesnek nevezte a szlovák törvényhozás napirendjén szereplő azon javaslatot is, amelynek értelmében a tanítást minden héten a szlovák himnusz eléneklésével kellene kezdeni az iskolákban. A harmadik szlovák törvényjavaslat, amely ellen tiltakoznak a KMKF albizottságai, az az, amelyik érinthetetlenné tenné a Beneš-dekrétumokat és büntethetővé válna mindenki, aki ezen dekrétumokat bármilyen módon bírálja. „E kreatív javaslatok azt jelzik, hogy a szlovákiai választási kampány egy intenzív szakaszába lépett, s ebben az esetben a magyar politika alapvető feladata megpróbálni fékezni ezt a folyamatot, s olyan egységet fenntartani, amely elengedhetetlen a felvidéki magyarság jogainak védelme érdekében” – emelte ki Németh Zsolt.

A politikus hangsúlyozta: a KMKF albizottságai üdvözlik a magyar kormány azon döntését, amely egy pénzalap létrehozására irányul, s amelyből a nyelvtörvény áldozatai részesülhetnek, amennyiben bírság megfizetésére kötelezi őket a szlovák törvényhozás.

Balog Zoltán, a jogi albizottság fideszes társelnöke a sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy az általa vezetett testület olyan távlatos javaslatokat készített elő, amelyek elfogadása a KMKF állandó bizottságának ülésén várható. „Egy olyan szórványstratégiánk van, amelyet bármely kormány a magáévá tehet és a megvalósításához hozzárendelheti az eszközöket, illetve megkeresheti a partnereket” – mondta el. A másik stratégiai dokumentum jogi nyelvezetbe ágyazva próbálja megfogalmazni, mit vár el a külhoni magyarság a saját jogi státusát illetően. „Elfogadtuk a jövőkép-dokumentumot is, amely megfogalmazza, hogy mit tart a KMKF azon ideális helyzetnek, amely eléréséhez az elkövetkező években-évtizedekben mindent meg kell tenni” – tette hozzá Balog. A jogi bizottság társelnöke leszögezte: a KMKF testületei üdvözlik és fontosnak tartják, hogy Vajdaságban a magyar választói névjegyzékre való feliratkozás tömeges, ugyanakkor aggodalommal tekintenek azokra az etnikai alapú incidensekre, amelyek kiújultak Temerinben és más településeken. A KMKF testületei fontosnak tartják, hogy a szerb belpolitika lépjen fel ezekben az ügyekben.

Ebben a ciklusban ez az utolsó ülése a külügyi és a jogi albizottságnak egyaránt, ezért visszatekintettünk az elmúlt három és fél év munkájára. Örvendetesnek tartjuk, hogy ma Magyarországon létezik egy olyan, konszenzusos döntéshozatalon alapuló intézmény, ahol az összes parlamenti párt egyetértésével, és az összes határon túli magyar szervezet legitim képviselőjének hozzájárulásával hozunk döntéseket. Ez kontinuitást tart fönn, alapot teremt egy jó nemzetpolitika építésére. Ugyanakkor, sajnos, újra meg újra szembesülnünk kell azzal a ténnyel is, hogy a külhoni magyar közösségek egyre nehezebb helyzetbe kerülnek” – összegezte Balog Zoltán.