2024. július 16., kedd

Kié a több?

Kárpátaljai magyar–magyar háborúskodás
A szolyvai emlékpark (Kárpátinfo)

Az akár menetrendszerintinek is nevezhető kárpátaljai magyar–magyar háborúskodás legújabb fejezetét az anyaországi Szülőföld Alap (SZA) Kulturális, Egyházi és Média Kollégiumának soros ülésén született döntések szolgáltatták. A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) részéről a szervezet által a testületbe delegált Hutterer Éva az egyik kárpátaljai magyar hetilapnak nyilatkozva azt kifogásolta, hogy változatlanul az ellenszervezetnek tekintett Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetséghez (UMDSZ) közeli körök jutottak több támogatáshoz.

Egyebek mellett a nyilatkozó szóvá teszi, hogy a sztálinizmus áldozatainak emlékét gondozó Szolyvai Emlékpark Bizottság kiemelt támogatásban részesült. (Az említett bizottság kuratóriumában jócskán többségben vannak a demokrata szövetséghez köthető személyek – a szerző.) A KMKSZ delegáltja, aki szavazati joggal ugyanakkor nem rendelkezik, azt is sérelmezi, hogy az SZA szóban forgó kollégiuma több milliós tétellel segíti a Dupka György UMDSZ-alelnök vezette Magyar Értelmiségiek Kárpátaljai Közösségének (MÉKK) Magyar Művelődési Központjának kivitelezését. Hutterer Éva szerint indokoltabb lett volna a beregszászi székhelyű (nem titkoltan a KMKSZ legfőbb háttérbázisának számító – a szerző megjegyzése) II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán létrehozandó művelődési centrum támogatása. A sajtóműhelyek szponzorálásának területén meghozott döntéseket is aránytalannak nevezte a kulturális szövetség küldötte az ominózus interjúban.

A KMKSZ képviselőjének részéről elhangzottakra természetesen a másik szervezet szavazati joggal bíró delegáltja egy másik lapban fontosnak tartotta a reagálást. A Szülőföld Alap nem szervezeteket, hanem pályázatokat, rajtuk keresztül pedig a benyújtó közösségeket, vagyis a kárpátaljai magyarokat támogatja – nyilatkozta Horváth Sándor, az alap kollégiumának az UMDSZ által felkért tagja.

Kifejtette továbbá: a társadalmi szervezetek közül – a szétosztható 96 millió forintból – a KMKSZ kaphatja a legnagyobb összegű, négy és fél millió forintnyi támogatást. A szövetséghez közel álló Kárpátalja című hetilap hat és fél millió forintból gazdálkodhat, miközben a Kárpátaljai Magyar Újságírók Szövetsége (ez inkább az UMDSZ-hez köthető – a szerző) tizenegymilliót nyert. Az utóbbi összegen négy sajtóorgánum osztozkodik – tette hozzá. A küldött cáfolta, hogy túlsúlyban lenne az UMDSZ-pályázatok támogatottsága, mivel – mint fogalmazott – az SZA korábban csak javasolta, újabban viszont már elvárja, hogy a kollégium tagjai egyeztessenek a pályázókkal. Kárpátalján ugyanis most hétszer akkora összegre pályáztak, mint amennyi elosztható. „Valóban egyeztettem mindhárom történelmi egyház megbízottjával és a KMKSZ képviselőjével is” – mondta Horváth Sándor, aki szerint a KMKSZ-képviselő csak néhány esetben kérte az általa javasoltak módosítását, amelyeket ő a legtöbb esetben elfogadott, így nem érti az utólagos vádaskodást. Ugyanakkor nagy pozitívumnak nevezte a kárpátaljai civil szerveződés kibontakozása szempontjából, hogy sok, egyik nagy magyar szervezethez sem sorolható közösség nyújtott be pályázatot, amelyeket a szűkös lehetőségekhez mérten ő is támogatott.

A nyilatkozó úgy vélte: ott, ahol az igények tízegynéhány százaléka elégíthető ki, gyakorlatilag mindenkiben marad hiányérzet. „Egyébként, ami ezt a mondvacsinált UMDSZ–KMKSZ konfliktust illeti, nem tudok célravezetőbbet javasolni, mint azt, hogy végre valóban kezdje el a munkát az Ukrajnai Magyar Egyeztető Tanács” – zárta mondanivalóját az UMDSZ küldötte.