2024. november 23., szombat

A döntő napja

Az egyik rangadó színhelye: Kovászna megye

Vasárnap megtudjuk a nagy megmérkőzés végeredményét: a 18 éve a kisebbségi jogokért lassú, de eredményes lépéseket megtevő Romániai Magyar Demokrata Szövetség vagy a székelyföldi autonómia gyors megvalósítását ígérő Magyar Polgári Párt nyeri-e meg a helyhatósági választásokat a magyarok (is) lakta erdélyi megyékben.

A rangadóra a két tömbmegyében, Kovásznán és Hargitában kerül sor.

A hivatalosan Kovásznának nevezett Háromszéken a legkiegyensúlyozottabb a küzdelem. Az elveszített európai parlamenti választások után az RMDSZ-nek sikerült két olyan hiteles jelöltet találnia, akik a közvélemény-kutatások szerint is nyerni tudnak az RMDSZ külső ellenzékének jelöltjei ellenében.

Noha az MPP sepsiszentgyörgyi polgármesterjelöltje, Csinta Samu újságíró, illetve megyei elnökjelöltje, Kovács István unitárius lelkész erkölcsileg és szakmailag is hiteles személyiség. Ám az RMDSZ polgármesterjelöltjéről, Antal Árpád szociológusról és megyei elnökjelöltjéről, Tamás Sándor jogászról sem lehet az ellenkezőjét állítani. Ráadásul a két jelölt parlamenti képviselőként jelentős tapasztalatot szerzett, és évek óta képviseli a székely önrendelkezés jogát a bukaresti képviselőházban. Ahol az elmúlt hónapokban a román képviselőtársaknak ismertették az Európában működő autonómiákat. Így a polgári oldal az előre elkészített jelszavait – azt, hogy az RMDSZ nem képviseli az autonómiát, nem ajánl új, hiteles személyiségeket, korrupt – nem pufogtathatta. Újakat viszont nem talált, így jobbára huszáros felvonulásokkal, hagyományőrző programokkal, a Fidesz Magyar Polgári Párt Erdélyben közkedvelt személyiségeinek meghívásával kampányolt. A szociológus Antal Árpád és az erdőkérdést jól ismerő Tamás Sándor plakátjain, kampánytalálkozóinak napirendjén konkrét gondok, konkrét kérdések szerepeltek.

Vasárnap megtudjuk, a háromszékieket a múlt emléke és a jövő ígérete, illetve a jelen problémáinak megoldása, a székely társadalom korszerűsítése foglalkoztatja inkább.

Hargita megyében is kiegyensúlyozott a küzdelem a felmérések szerint. A fiatal és dinamikus, a kapcsolatépítést a klientúrarendszer határáig kiterjesztő RMDSZ-es Borboly Csabát nem tudta lelépni az MPP kétségtelenül legismertebb politikusa, Szász Jenő. A Hargita megyei elnökségért folyó küzdelem kétesélyes. Ha Borboly veszít, senki nem tartja majd meglepetésnek, de ha Szász Jenő nem nyer, akkor komolyan fontolóra kell vennie, hogy maradhat-e az MPP élén.

Az MPP – a jobboldali gyakorlathoz híven – amúgy sem egységes. A polgári párt tagjai közül már most is sokan okolják Szász Jenőt amiatt, hogy általában nem sikerült hitelesebb, szakmailag jobban felkészült személyeket indítania az MPP-nek, mint az RMDSZ-nek. Utóbbi arra hivatkozik, hogy jelöltjeit a magyarsággal való konzultációja nyomán nevezte meg, míg az MPP azzal védekezik, hogy nem volt ideje az előválasztások megszervezésére.

A kocka el van vetve. A választási eredmények ismeretében majd latolgathatjuk, hogy lesz-e még valaha szakadásból fakadó egység Erdélyben.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás