A romániai helyhatósági választások második fordulójában a várt eredmények születtek. Egy moldovai településen annak ellenére megszavazták az addigi polgármestert, hogy az a szavazókörzetek kinyitása előtt elhunyt.
Az RMDSZ megismételte 2004-es eredményét. Noha jóval kevesebb erdélyi magyar ment el szavazni, a szövetség lényegesen több szavazatot szerzett, mint az Európai Parlamenti választásokon. Sepsiszentgyörgyön kevesebb mint 15 ezren járultak az urnákhoz. Az RMDSZ jelöltje, Antal Árpád győzött a Magyar Polgári Párt (MPP) jelöltjével, Csinta Samuval szemben. Az RMDSZ a legnagyobb győzelmet Szatmárnémetiben és Zsombolyán aratta, a két román többségű városban Illyés Gyula, illetve Kaba Gábor lett a polgármester.
Az MPP a háromszéki Baróton és Gyergyószentmiklóson nyert. Ez a győzelem a sovány vigasz.
Az eredmények ismeretében ugyanis kevés az esélye az összefogásnak, talán még az együttműködésnek is, noha a Hargita megyei Szentegyházán az RMDSZ polgármesterjelöltjét, Burus Mária Ellát támogatta az MPP is.
Az RMDSZ és az MPP elnökét hallgatva az az euforikus hangulat kerítheti a hatalmába az erdélyi magyarokat, hogy a választást mindketten megnyerték. Az RMDSZ a tényleges, az MPP az erkölcsi győztes.
Szász Jenő, az MPP elnöke – aki elveszítette a Borboly Csabával vívott csatáját a Hargita megyei elnöki tisztségért –, hallani sem akar arról, hogy pártjaérdekében lemondjon.
Markó Béla elnök pedig magabiztosan jelentette ki: az RMDSZ egyedül száll versenybe az RMDSZ az őszi választásokon. A szövetség által az önkormányzati választások első fordulójában elért öt százalék fölötti arány Markó Béla szerint megnyugtató, így nem látja okát annak, hogy aggódjon az erdélyi magyarság parlamenti képviseletét illetően. „Nem szabad elfelejteni, hogy az első forduló eredményei nem tartalmazzák a moldvai és a többi román megyékből a parlamenti választásokkor bejövő RMDSZ-szavazatokat. Mindent összeszámolva, beleértve azt is, hogy az MPP bebizonyította, semmi esélye sincs ősszel, nem hinnénk, hogy a bejutási küszöb elérése kérdéses lenne. Nem kell elfelejteni azt sem, hogy a törvény egy alternatív küszöböt is előír” – tette hozzá az RMDSZ elnöke.
Az RMDSZ parlamenti frakcióvezetője, Márton Árpád a Régió Rádiónak nyilatkozva kijelentette, az együttműködés előfeltétele, hogy a Magyar Polgári Párt megegyezés-ellenes vezetői mondjanak le.
Bíró Béla politológus szerint az RMDSZ-nek – a közel 20 esztendő alatt kialakított klientúrára alapozva – sikerült megtartania hatalmát, de ezt kizárólag annak köszönheti, hogy az MPP-nek nem sikerült megszólítania az erdélyi magyar társadalmat. „A választások második fordulója is azt bizonyította, hogy a romániai magyarság politikailag elkötelezett része jóval érettebb, mint ahogyan azt a korábbiakban véltük volna. Ma már messze nem elegendőek a szimbolikus gesztusok. Sem az összmagyar együvé-tartozás, sem a hagyományokra alapozott érzelmi argumentumok, sem az ellenségkép nem képes már a szavazókat az urnák elé szólítani. Értelmes politikai argumentumokra, tervekre, konkrét, az emberek életkörülményeit közvetlenül befolyásoló elképzelésekre van szükség.”
Következik a nyári szünet, majd a szintén izgalmasnak ígérkező parlamenti választások...