2024. november 23., szombat

Esznek, isznak... szegények

Az Európai Unió tagállamai közül Romániában költ legtöbbet ételre, szeszes italokra és cigarettára a lakosság. Erre megy el a fizetések fele – derült ki egy Eurostat-felmérésből.

A romániaiak élen járnak az alkoholfogyasztás terén: második helyezettek lettünk Európa-szerte. Az első helyet az írek foglalják el, ők az 1,2 százalékos összeurópai átlaghoz képest háztartási büdzséjük 4,1 százalékát, a romániaiak pedig 2,3 százalékát költik szeszes italokra. Nagymértékű az alkoholizmus a Székelyföldön, Kovászna és Hargita megye országosan listavezető az egy főre eső tisztaszesz-fogyasztásban.

Becslések szerint Románia lakosságának 15%-a küzd valamilyen függőséggel, legtöbben az alkoholizmussal. Ha a szenvedélybetegek házastársait, szüleit, gyerekeit is az érintettek közé soroljuk (mert valóban azok), akkor Románia lakosságának egyharmada, mintegy hat és fél millió ember tapasztalja meg nap mint nap, mit jelent a szenvedélybetegség rabsága és a fokozatos testi-lelki leépülés.

Erre a társadalmi szükségre válaszolva alakult meg 1994-ben a romániai Református Mentő Misszió, 1996-ban pedig a Bonus Pastor Alapítvány, amely a misszió életét, működését segíti, támogatja. Munkájuk prevencióból (felvilágosító előadások iskolákban, ifjúsági táborokban, felnőttek informálása a média segítségével), terápiás tevékenységekből (tanácsadás-lelkigondozás, hosszú és rövid távú terápia) és utógondozásból (támogató csoportok működtetése, családlátogatás, rendszeres találkozók, táborok) áll. 2005 márciusában nyitotta meg kapuit a Bonus Pastor Alapítvány Terápiás Otthona a Maros megyei Magyarózdon, amelynek bentlakásos programja által 18–48 év közötti alkoholfüggő férfiak számára nyújtanak segítséget.

A piaci szakértők szerint azokban az államokban, ahol a sokat költenek szeszes italra, az orvosságokra fordított összegek sokkal szerényebbek, mint az unió átlagháztartásaiban. Ez nagymértékben hozzájárul ahhoz, hogy az iszákosok súlyos krónikus egészségügyi problémákkal is küszködnek. Ennek a sejtésnek az igazolását eredményezte az Egészségügyi Minisztérium által kezdeményezett lakossági szűrővizsgálat. Románia felnőtt lakosságának több mint egyharmada olyan krónikus betegségben szenved, amelynek oka az alkoholizmus, a dohányzás, illetve a helytelen táplálkozási szokások.

Noha a maroktelefon káros hatását nem igazolták a kutatások, a mobil Romániában függőséget okoz. Telefonra többet költünk, mint a 3,3 százalékos uniós átlag: a fizetésünk 4,9 százalékát elcsevegjük.

Ugyanakkor kétszer kevesebbet fordítunk kulturális, szórakoztató tevékenységekre, illetve utazásra, mint az Európai Unió többi országában élők.

Az unióhoz való csatlakozás másfél éve megtörtént, a felzárkózásra azonban várni kell...

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás