2024. szeptember 2., hétfő

Lobbizni kell a pénzért!

Kárpátaljai polgármester is a kitüntetettek között

Szuhán András (Horváth Ágnes)

A hétvégén Gödöllőn VII. alkalommal megtartott Magyar Polgármesterek Világtalálkozóján ezúttal is kiosztották a Polgármesteri Ezüstlánc Díjakat és a Polgármesteri Arany Pecsétgyűrű díjakat. Az alapító okirat szerint a kitüntetést azok a magyarországi és határon túli magyar polgármesterek kaphatják meg, akik legalább két teljes cikluson keresztül betöltötték tisztségüket, tevékenységük kimagaslóan hozzájárult az önkormányzatiság fejlesztéséhez, és elismerést vívtak ki a polgármesterek között.

Polgármesteri Ezüstlánccal jutalmazták idén Szuhán András Bene (Kárpátalja) polgármesterét is. Ezúttal őt kértük fel egy rövid beszélgetésre.

– 1998-ban választottak polgármesterré, és azóta igyekszem fejleszteni településünket – kezdte a falu első embere. Bene Beregszásztól 12 kilométernyi távolságban fekszik. Az 1400 lelket számláló falu lakói néhány ukrán családtól eltekintve magyarok. Van magyar óvodánk és általános iskolánk.

Környezetükben hogyan rendezték a kétnyelvűség kérdését, a hivatalokban lehet-e magyarul intézni az ügyeket?

– Az ügyintézés nálunk ukránul történik, de nem érzem úgy, hogy el lennénk nyomva. Szabadon beszélünk magyarul, és a zászlónk is ki van téve. Környezetünkben nincs probléma az ukránok és a magyarok között.

Mennyi pénzzel rendelkezik az önkormányzatuk, és azt mire fordítják?

– Legjobb, ha az összegről nem beszélünk, mert amíg a találkozó más országbeli polgármesterei milliókban gondolkodnak, addig én csak a lobbizásból tudok fejleszteni. Ukrajna szegény, ezért Kijevből sem várhatunk túl sokat. A pénzek leosztása egyébként úgy van nálunk is, mint a legtöbb országban, minél messzebb vagyunk a fővárostól, annál kevesebb a pénz is. A költségvetésünk nagyon kicsi, éppen csak a fizetéseket futja. Ha valamit fel szeretnénk újítani, vagy építeni akarunk, azt csakis üzletemberek bevonásával, külföldi segítséggel tehetjük meg. Jó példa erre a 2001-ben átadott faluházunk, melyet Budapest XI. kerületi önkormányzatának anyagi hozzájárulásával építettünk fel és rendeztünk be.

n Mit tart polgármestersége legnagyobb eredményének?

– 2000 óta a faluba vezetéken érkezik a földgáz, ez mindenképp jelentős előrelépés volt. A faluház úgyszintén nagy sikernek könyvelhető el. 1998-ban én indítottam el a falusi turizmust, a kezdeti tíz vendéglátó család száma ma már több mint duplájára nőtt. Évente közel ötezer vendéget fogadnak. Korábban csak Magyarországról jöttek turisták, de a közelmúltban az erdélyi vonal is megindult. Mivel nálunk 70 százalékos a munkanélküliség, a turizmus jó pénzkereseti lehetőség. Ami a jövőt illeti: célom még a szennyvízelvezetés megoldása, a vízellátás biztosítása és egy kultúrház építése. Olyan kultúrházat szeretnék, amelyben mindig zajlana az élet, ha lakodalmat kellene ülni, arra is alkalmas legyen, ha konferenciát akarnánk tartani, arra is jó legyen, ha kiállítást szerveznénk, annak is megfeleljen – mondta a kárpátaljai Bene polgármestere.