2024. július 17., szerda

Az összetartozás a közös jövőnk

A NEMZETI ÖSSZETARTOZÁS NAPJA
Semjén Zsolt a nemzeti összetartozás napja ifjúsági programjainak megnyitóján (Fotó: MTI – Soós Lajos)

Budapesti tudósítónktól

Az összetartozás a közös jövőnk – hangsúlyozta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a nemzeti összetartozás napja ifjúsági programjainak megnyitóján tegnap Budapesten, a Magyarság Házában mintegy százhatvan anyaországi és határon túli (köztük több szabadkai, székelyudvarhelyi és révkomáromi) középiskolás diák előtt.

„A megemlékezések és a visszatekintések látszólag a múlttal foglalkoznak, de a küldetésük valójában nem az, hogy keseregjenek a múlton, és nem is csak annyi, hogy megismertessék a valódi, nem meghamisított történelmet, hanem az, hogy a magyar megmaradást szolgálják. Ez akkor lehetséges, ha mindenkiben benne él az egész magyar történelem, az egész magyar kultúra, annak a küldetéstudata, hogy meg kell maradni” – emelte ki a kormányfő-helyettes. Semjén Zsolt méltatta a Határtalanul! programot, amelynek keretében évente tizenötezer magyar diák keres fel külhoni magyar vidékeket, hogy ezáltal „élő kapcsolatot alakítsanak ki az egyetemes magyarság tagjai között”. A nemzetpolitikáért felelős helyettes miniszterelnök elmondta: a magyar állam afféle katalizátorként szeretne segíteni abban, hogy ne legyen olyan diák, aki úgy végzi el az iskoláit, hogy legalább egyszer nem látogatott meg szervezett formában más magyar közösséget. „Nem csak arról van szó, hogy a Felvidékről, a Délvidékről, a Kárpátaljáról vagy Erdélyből Budapestre jöjjenek a fiatalok; az is a céljaink között szerepel, hogy a külhoni magyarság eljusson más külhoni magyar közösségekhez. Így be tudjuk lakni az egész Kárpát-medencét” – emelte ki Semjén Zsolt, aki szerint nem elegendő, hogy pusztán a történelem, közös kultúrkincsünk ismeretéből éljünk. „Fontos, hogy személyes szálakkal tudjuk átszőni ezt a csodálatos gazdagságot, a mi közös magyar örökségünket. Ezért arra törekszünk, hogy személyes barátságok, szerelmek szövődjenek az ilyen látogatások alkalmával, hogy fiataljaink minél inkább megismerjék egymást, közel kerüljenek egymáshoz” – hangsúlyozta a politikus.

Semjén Zsolt felelevenítette: június 4-e a tragikus emlékezetű trianoni békediktátum aláírásának évfordulója. „Fontos, hogy a történelem ne csak a könyvekben megírt dátumok sorozata legyen, hanem a személyes történetek összessége is. Hiszen a történelem nemcsak csaták története, hanem személyek és családok története is. Ezek összességéből áll össze a nagybetűs Történelem” – hangsúlyozta. A kereszténydemokrata politikus rámutatott: a magyar állam minden eszközt mozgósít annak érdekében, hogy a kulturális megerősítés és a közjogi egyesítés segítségével meg lehessen őrizni a nemzeti örökséget, mert az alapvetően nem csak a múltról szól, hiszen az összetartozás a közös jövő. Semjén Zsolt megköszönte a külhoni magyaroknak, hogy sokszor nehéz körülmények között is megőrizték magyarságukat.

A Magyarság Házában tartott ifjúsági program keretében a szervezők bemutatták Majnek Antal kárpátaljai ferences püspök videoüzenetét, amelyben az összetartozásra buzdít, felelevenítették a trianoni diktátum aláírásának következményeit, korabeli újságokból olvastak fel idézeteket, majd olyan kisfilmek következtek, amelyekben anyaországi diákok szabadkai kirándulásukról mesélnek. Patrik Andrea vajdasági származású színművész egy Babits-verset mondott, Trill Zsolt kárpátaljai színész pedig Teleki Pál gondolatait és egy Juhász Gyula-verset osztott meg a közönséggel. A műsor további részében Keresztes Ildikó erdélyi származású énekes és Orosz Örs felvidéki geográfus mesélt arról, mint jelent számukra a nemzeti összetartozás. Diósi Gábor Felicia csángó prózaíró egy novellájából olvasott részletet, Matúz Gábor rendező egy közösség kiállásának erejéről beszélt a Balassagyarmat – Civitas Fortissima, A legbátrabb város című film egy részlete segítségével. Emellett gyimesközéploki népdalok hangzottak fel a Határtalanul! programban részt vett diákok előadásában, a Fóti Népművészeti Iskola diákjai pedig táncukkal szórakoztatták az egybegyűlteket, akik a rendezvény második felében egy rendhagyó történelemóra részesei lehettek Stefano Bottoni történésznek köszönhetően, aki előadásában hangsúlyozta: az állampolgári és kisebbségi jogok által biztosított lehetőségek kihasználása segíthet abban, hogy a határon túli magyarok száma ne csökkenjen tovább.