2024. július 17., szerda

Magyarként a szülőföldön

DR. SZÁSZ PÁL ÖSZTÖNDÍJPROGRAM

Budapesti tudósítónktól

Szülőföldi jogász ösztöndíjprogramról írt alá megállapodást tegnap a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium, a Budapesti Ügyvédi Kamara, valamint a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. A program Dr. Szász Pál nevét viseli, s keretében évente 25 határon túli, szülőföldjén tanuló, magát magyarnak valló jogászhallgató részesül ösztöndíjban, amelynek összege havonta 50 ezer forint. A pályáztatást a Bethlen Gábor Alapkezelő végzi, a kiírás június közepén várható.

A nemzetpolitika egyik legfontosabb célkitűzése, hogy a külhoni magyar közösségek jogaikban is gyarapodóak legyenek, ezért a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. közösen Dr. Szász Pál ösztöndíjat alapít olyan szomszédos országokban élő joghallgatóknak, akik magukat magyar nemzetiségűnek vallják. A Budapesti Ügyvédi Kamara a program szakmai részének megszervezésében és megvalósításában vállal szerepet.

Gál András Levente kormánybiztos a program aláírását megelőzően elmondta: nagy szükség van olyan jogászokra, ügyvédekre, közgazdászokra, akik megteremtik a lehetőséget, hogy a határon túl élő magyar közösségek jól érezzék magukat szülőföldjükön, hogy „élhető legyen az a magyar világ, ami Erdélyben, a Felvidéken, Kárpátalján, a Délvidéken kialakult”.

Répás Zsuzsanna, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkára emlékeztetett: a Magyar Állandó Értekezlet tavaly novemberben fogadta el a Magyar nemzetpolitikai stratégia keretei című dokumentumot, amely azt igyekszik megfogalmazni, hogyan lehetnek a külhoni magyar közösségek gyarapodó közösségek. A dokumentum jelentősége, hogy megpróbálja lefedni az élet egészét, s nem csak a hagyományos kisebbségpolitikai célokra fókuszál. „Ha mi magunk leszűkítjük a nemzetpolitikai gondolkodást a nyelv, a kultúra, az oktatás területére, mi magunk érjük el, hogy a határon túli magyar területek már csak skanzenként működjenek. Éppen ezért fontos, hogy az élet egészére fókuszáljunk, s az legyen a célunk, hogy a külhoni magyar közösségek tagjai teljes életet élhessenek magyarként szülőföldjükön. Ehhez hozzátartozik az is, hogy a jogászok sem csak hagyományos, kisebbségi jogvédelemmel foglalkozzanak, hanem gazdasági ügyekkel is” – magyarázta Répás Zsuzsanna. A Dr. Szász Pál ösztöndíjprogram célja, hogy a gazdasági élethez, a polgári joghoz értő jogászokat neveljen ki a külhoni magyarok között is. „Abban szeretnénk segítséget nyújtani a külhoni magyar joghallgatóknak, hogy tapasztalatokat szerezzenek ezen a területen, s olyan képességeket sajátítsanak el, amelyek a jövőbeni munkájuk során jól tudnak hasznosítani” – mondta a helyettes államtitkár.

A programban részt vevő joghallgatókat az elképzelések szerint a jövőben magyarországi ügyvédi irodák munkatársai tutorálják, s a nyári gyakorlatukat egy-egy neves budapesti ügyvédi irodában tölthetik.

A program révén az idén 10 erdélyi, 5 felvidéki, 3-3 vajdasági és kárpátaljai, illetve 2-2 szlovéniai és horvátországi jogászhallgató kaphat ösztöndíjat. A képzési témakörök közé tartozik a gazdasági jog és a polgári jog általános része. Az ösztöndíjra évente újra kell pályázni, de már az első megkezdett szemeszter előtt is lehet jelentkezni a programba.

Réti László, a Budapesti Ügyvédi Kamara elnöke a program szakmapolitikai céljairól szólva elmondta: a mai világ egyre nagyobb számban igényli a szaknyelveket jól beszélő jogi szakembereket. „Az ügyvéd célja, hogy az ügyfele mindig a legmagasabb szintű kiszolgálást kapja. Ez az ügyvéd érdeke is, hiszen az ügyfél elégedettsége biztosítja az ügyvéd megélhetését. Nincs jobb képzés egy ügyvéd számára, mint amikor egy tapasztaltabb, jó, igényes ügyfelekkel rendelkező kollégától tanulhat, s mi ezt igyekszünk biztosítani a program keretein belül” – mondta Réti László.