2024. július 17., szerda

Sikeresen zárult az első szakasz

KÜLHONI MAGYAR ÓVODÁK ÉVE
Fábián Éva, Tímár Böske és Répás Zsuzsanna a sajtótájékoztatón (Fotó: Mihájlovits Klára)

Budapesti tudósítónktól

Sikeresen zárult Akülhoni magyar óvodák éve program első szakasza – szögezte le Répás Zsuzsanna nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár tegnapi budapesti sajtótájékoztatóján. A program keretében eddig a Kárpát-medencei jó óvodapedagógiai gyakorlatokat bemutató körút 23 külhoni állomásán csaknem 1500 gyermekkel, szüleikkel és pedagógusokkal találkoztak a szakemberek.

Répás Zsuzsanna kiemelte: a külhoni magyar közösségek megmaradása és gyarapodása szempontjából a legfontosabb intézmények az oktatási intézmények, ezért az úgynevezett reprodukciós lánc fenntartása érdekében az idén Magyarország a külhoni magyar óvodákat kívánja támogatni, megerősíteni. „Ennek szellemében hirdette meg a Nemzetpolitikai Államtitkárság Akülhoni magyar óvodák éve programot. Hogy segítségünk hathatós legyen, a Bethlen Gábor Alapnál százmillió forintos keretet különítettünk el erre a célra. Célunk, hogy a magyar tannyelvű óvodák minőségének emelésével támogassuk azokat a szülőket, akik velünk együtt tudják és vallják, hogy a gyermekek fejlődését, tehetségük kibontakozását csak az anyanyelven való tanulással lehet elérni” – hangsúlyozta a helyettes államtitkár, majd hozzátette: szerették volna a magyarországi jó óvodapedagógiai gyakorlatokkal megismertetni minél több külhoni óvoda pedagógusait. A program megvalósítása során külön hangsúlyt fektettek a tömbben és a szórványban élők problémáira, és a Kárpát-medencei körút során nehéz helyzetben lévő közösségekhez látogattak el. „A jó gyakorlatok Kárpát-medencei körútján két jó gyakorlatot ismertettünk: a hagyományokra épülő meseszövést, valamint a világszerte ismert táncházmódszert” – mondta Répás Zsuzsanna, hozzátéve, a meseszövést Fábián Éva népzenész-pedagógus, az Óbudai Népzenei Iskola tanára ismertette a meglátogatott óvodákban, míg Tímár Böske, a programban közreműködő táncművész, táncpedagógus, a Csillagszemű táncegyüttes művészeti vezetője irányította a táncházmódszer ismertetését.

„A körút során olyan helyekre is ellátogattunk, ahová eddig kevés figyelem irányult: Székelykevén például elmesélte az óvónő, hogy 34 éves munkája során, egy évvel nyugdíjba vonulása előtt első ízben látogatott el valaki az óvodájába” – mesélte Répás Zsuzsanna a sajtótájékoztatón.

A helyettes államtitkár a program folytatásáról elmondta: a külhoni magyar óvónők igényeihez igazodó módszertani csomagot dolgoztak ki, amelynek segítségével erősíteni kívánják az anyanyelvi oktatást. „A csomag mindent átható eleme a nemzeti identitás megőrzése már az óvodai oktatásban, amivel segíthető az óvodai oktatás, valamint az óvoda és iskola közötti átmenet” – emelte ki Répás Zsuzsanna, majd hozzátette: a csomagot az ősz folyamán valamennyi Kárpát-medencei magyar vagy magyarul is nevelést folytató óvodába eljuttatják.

A Nemzetpolitikai Államtitkárság létrehozott egy, a programhoz kapcsolódó honlapot is, amely az eddigi és a következő állomások mellett tájékoztató anyagokat, Kárpát-medencei híreket tartalmaz. A honlapra várják a programhoz kapcsolódó javaslatokat is. Emellett továbbképzést tartanak július folyamán száz külhoni magyar óvónő számára Siófokon, ahol a Kárpát-medence valamennyi régiójából érkező óvónők kicserélhetik tapasztalataikat, és kapcsolatokat építhetnek.

Tímár Böske a sajtótájékoztatón a Kárpát-medence bejárása során szerzett személyes élményeiről szólva utalt arra, hogy sok tehetséges gyerekkel találkozott, és a kicsik nagyon értékelték a foglalkozásokat. Fábián Éva arról beszélt: az általa elmesélt történet „életre kelt” a körút során, és a nemzeti összetartozás örömét élhette át a program valamennyi állomásán.