2024. július 17., szerda

Össznépi szórakoz(tat)ás

A kormányzat úgy látta jónak, ha megismertetni álláspontját Hugh Granttel

Budapesti tudósítónktól

Minden nyáron eljön az a pillanat, amikor a hírfogyasztó, némi rosszallással a hangjában, felnyög: na, tényleg itt az uborkaszezon! Ez a pillanat a hétvégén érkezett el, amikor a Vasárnap Reggelnek köszönhetően kiderült: a kormányzat sajtósai összeállították azt az angol nyelvű anyagot, amelyet Hugh Grantnek szeretnének elküldeni. Majd. Ha megtalálják a brit színész pontos elérhetőségét.

A hírt a Miniszterelnökség erősítette meg, mondván: ha meglesz Grant címe, akkor üzenetet kap a magyar kormánytól. Hugh Grant ugyanis néhány nappal korábban egy brüsszeli tanácskozáson bírálta a magyar médiatörvényt: amikor az állam és a média kapcsolatáról tartott előadásában a sajtó túlzott kontrolljának veszélyéről beszélt, Magyarországot hozta példának. Szerinte az EU országai közül Magyarországon a média szabadságához való alapvető jogot fenyegetik, és ez gátja a jó kormányzásnak is.

Kumin Ferenc nemzetközi kommunikációért felelős helyettes államtitkár nem sokat késlekedett: kijelentette, hogy Grant információi igencsak hézagosak a témában, ezért mindent el fognak követni, hogy a jövőben részletes információhoz jusson a magyar sajtó működéséről. Még csak a cím kell, az igazi, a privát, nem az a rajongói, ahol titkárnők és diákmunkában alkalmazottak borítékolják az autogrammal ellátott fotókat…

Nem telt el néhány óra sem a hetilap megjelenését követően, hogy az internetet elárasszák a téma kapcsán poénkodó írások. Ismert és népszerű blogok segítettek a kormánynak a kutatómunkában, Facebook-bejegyzéseken kérték a sztárt, hogy jelentkezzen már, mert levele van… Vasárnap estére már meg is volt Grant privát címe… Össznépi szórakozássá vált az egész.

Pedig valójában mi is történt? Egy színész egy páneurópai rendezvényen beszélt a sajtószabadságról. Nem a magyarországi helyzetről, hanem úgy, általában. Arról, hogy nem jó, ha egyes médiabirodalmak sakkban tartanak egy-egy országot, és hogy az sem jó, ha egy-egy állam vezetése sakkban tartja a médiát. És előbbire az Egyesült Királyságot, utóbbira Magyarországot hozta fel példaként. „Két gonoszság történik: az egyik, amikor az állam ellenőrzi a médiát, a másik, amikor a média ellenőrzi az államot” – mondta.

A magyar kormányzat valamely tisztségviselője pedig úgy látta jónak, ha igyekszik a saját álláspontját is megismertetni a színésszel. Ami nem gond, tegye csak, elvégre az sosem árt, ha az ember többfajta vélekedést megismer, még akkor sem, ha ismert hollywoodi színészről van szó. De olyat közzétenni, hogy nem találják egy világsztár lakcímét???

Az össznépi szórakozásnak végül a már említett Kumin Ferenc igyekezett véget vetni, amikor hétfőn délután közleményben reagált a Hugh Grant felé elindult levélözönre. Igaz, elsősorban az MSZP-nek arra az ügybuzgó megnyilvánulására igyekezett választ adni, amelynek köszönhetően valamely szocialista megküldte a kormányzatnak Grant fanklubjának címét: „Köszönettel fogadtuk, hogy többek között a szocialisták is szabad kapacitásaikat Magyarország nemzetközi kommunikációjának támogatására áldozták, és sikeresen megtaláltak a közkedvelt brit színész rajongói címét. Remélem, megértéssel fogadják, hogy irodánkban a kérdéses ügy nem a legmagasabb prioritással szerepelt a napirenden, de ennek ellenére időben a rendelkezésünkre állt minden szükséges információ. Már postára adtuk a szükséges tájékoztatást, és amennyiben Hugh Grant úrnak nem lesznek további kérdései, az ügyet lezártnak tekintjük” – olvasható a közleményben.

Mi pedig reménykedhetünk benne, hogy legközelebb nem Sarah Jessica Parker, Justin Bieber vagy Miley Cyrus veszi szájára Magyarországot valamilyen kontextusban…