2024. július 17., szerda

Leláncolt demokrácia?!

Az LMP képviselői és aktivistái a Közgép udvarán láncolták le magukat (Fotó: MTI – Beliczay László)

Budapesti tudósítónktól

Még javában tart a nyár, nyoma sincs az őszi-téli fagyoknak, a parlament pedig első körben már meg is szavazta a jövő évi költségvetés tervezetéhez benyújtott módosító indítványokat. A nemzetgazdasági miniszter az Országgyűlésben csütörtökön elmondta: azért volt képes a szokásosnál jóval korábban elkészíteni a büdzsét, mert nem hagyományos válságkezelési módszereket alkalmazott. Matolcsy György azt is mondta, hogy Magyarországnak sikerült távolabb kerülni a válság magjától. Még akkor is, ha egyelőre nem mutatkoznak a fellendülés jelei.

A miniszter szerint az előrehozott költségvetési vita és szavazás kiszámíthatóvá teszi az országot, mert az érdekeltek biztonságosan tervezhetnek. A tervezet módosítása az után vált szükségessé, hogy a Fidesz-frakció többpontos követeléscsomagot adott át a kormánynak, amely válaszképpen kidolgozta a munkahelyvédelmi akciótervet. Ez utóbbit kellett beilleszteni a büdzsébe.

S ha már így belehúzott, a nemzetgazdasági miniszter úgy érezte, akár ki is vehetné jól megérdemelt szabadságát. Éppen abban az időszakban, amikor a Nemzetközi Valutaalap képviselői végre eljönnek Budapestre. Az IMF-delegáció az előrejelzések szerint hétfőn érkezik, Matolcsy György pedig éppen aznap reggel kezdi meg pihenőjét, annak ellenére is, hogy a Valutaalap igazgatóságában kormányzóként hivatalosan ő képviseli Magyarországot. Legalábbis az Origo értesülései szerint. Azt azonban a portál sem tagadja, hogy Matolcsy egyébként sem tagja a tárgyalódelegációnak; azt Varga Mihály tárca nélküli miniszter vezeti, aki elkötelezett híve a megállapodás megkötésének.

A hét érdekes eseménye volt, hogy az LMP-s képviselők egy része ismét leláncolta magát. A párt, amely régóta követeli a Fidesz-közelinek mondott vállalat, a Közgép és az állam közötti szerződések, pályázatok nyilvánossá tételét, a napokban újabb muníciót kapott. Egy portál, nevezetesen az oknyomozó újságírással foglalkozó atlatszo.hu szerdán megkezdte annak a cikksorozatnak a közlését, amely a cég létrehozásától napjainkig igyekszik felgöngyölíteni annak fejlődését, különös tekintettel tényleges tulajdonosainak Fidesz-kötődésére. Sok cikk szólt már eddig is arról, hogy a vállalat valódi birtokosa Simicska Lajos, a Fidesz korábbi pártpénztárnoka, s arról is, hogy ez a cég sorra nyer minden közbeszerzési pályázatot, még akkor is, ha versenytársainál drágábban kínálja szolgáltatásait.

Hogy az atlatszo.hu cikksorozata szolgáltatott-e indítékot, vagy egyébként is tervezett akció volt az LMP-é, egyelőre nem tudni, tény azonban, hogy szerdán a párt mintegy negyven parlamenti képviselője és aktivistája leláncolta magát a Közgép soroksári központjának udvarán. A sajtóbeszámolók szerint a Kukorelly Endre ásványvízzel locsolta a fejét, Vágó Gábor naptejjel kenegette magát, de a rendőrségi felszólítás ellenére senki nem volt hajlandó távozni, mert – ahogyan azt Jávor Benedek frakcióvezető nyilatkozta – elegük van az oligarcharendszerből, amelynek a Közgép a jelképe. A cég három bűncselekmény miatt tervez feljelentést tenni, ráadásul „közérdekű üzem működésének megzavarása miatt” indítványozta a demonstrálók börtönbe zárását is. A rendőrség 26 tüntetőt előállított, köztük volt kilenc parlamenti képviselő is, akik azonnal lemondtak mentelmi jogukról, így késő éjszakáig fogdában ültek, ellenük szabálysértési eljárás indult. A demonstrálókra fejenként százezer forintos szabálysértési bírságot szabtak ki a hatóságok. A Népszabadság úgy tudja: Karácsony Gergely frakcióvezető-helyettes a kihallgatása során közölte: fellebbeznek a bírság kiszabása ellen, végső esetben pedig közmunkában fogják majd törleszteni az összeget.

Az esetnek volt visszhangja másnap is, a parlamentben, ahol Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője kijelentette: őt nem zavarná, ha az LMP otthon, a négy fal között láncolna, bilincselne, de ha nyilvánosan akciózik, akkor kérjen tanácsot azoktól a honfitársainktól „akik felnőtt filmekben igazán világraszólót alkottak”, annak érdekében, hogy ezt mégis élvezetessé tegyék.

Aztán a Tisztelt Ház még az utolsó tavaszi-nyári ülésnapon megszavazta a belügyminiszter javaslatát, amely 2013 január elsejétől feljogosítja a rendőröket, hogy az iskolaigazgatókhoz kísérjenek minden olyan, 14 évnél fiatalabb diákot, aki nem tudja megindokolni, miért nincs iskolaidőben tanítási órán.