2024. július 17., szerda

Régi és új bűnök

A háborús bűnökkel vádolt Csatáry László ügye nagy érdeklődést váltott ki (Fotó: MTI – Kallos Bea)

Budapesti tudósítónktól

A héten Orbán Viktor konzultációs sorozatot kezdett a Fidesz szövetségeseivel és együttműködő partnereivel. A miniszterelnök azokkal a szervezetekkel és csoportokkal egyeztet, amelyekkel 2009-ben és 2010 elején szövetséget kötött a Fidesz, a tárgyalások célja pedig, hogy megvizsgálják, mi teljesült az akkori ígéretekből, és milyen tervekkel kezdenek bele a következő két évbe.

Orbán Viktor az első találkozót hétfőn tartotta: Semjén Zsolttal, a KDNP elnökével tekintette át a kormányzó pártszövetség helyzetét. Orbán az egyeztetés után a két párt helyzetét egy alpinista hasonlattal jellemezte, mondván: ketten lógnak a falon és az egyik élete a másikén múlik, tehát egymástól függ a túlélés és a siker. A kormányfő a mai helyzetre reflektálva a találkozón elmondta: Magyarországon nem megszorítás van, hanem tehermegosztás, amelyből a bankoknak és a pénzintézeteknek is ki kell venniük a részüket.

A kormányfő tárgyalt a héten a Kereskedelmi és Iparkamarával, illetve a Magosszal is. Az előbbi találkozó érdekessége az volt, hogy kijelentette: a Magyarországon működő bankok legalább felének magyar többségi tulajdonba kell kerülniük.

Megérkezett a héten a Nemzetközi Valutaalap (IMF) küldöttsége is, amely a Magyarországnak nyújtandó készenléti hitelről tárgyal. Az IMF csapata persze nem csak a Varga Mihály tárca nélküli miniszter vezette tárgyalócsoporttal, hanem számos más, különböző szempontból jelentős személyiséggel, tisztségviselővel egyeztet, s ebből akadtak is már villongások, de összességében még természetesen semmiféle következtetés nem szűrhető le a tárgyalások menetéről.

Ezek tehát a folyamatban lévő találkozók, egyeztetések, egy másik tárgyalás azonban elmarad: hivatali visszaélés gyanúja miatt biztosan nem áll bíróság elé Gyurcsány Ferenc volt kormányfő. Tegnapi hír ugyanis, hogy bizonyítottság hiányában megszüntették a nyomozást a volt miniszterelnök ellen a sukorói telekcsere ügyében – közölte a Központi Nyomozó Főügyészség. Az ügyben öt ember ellen emeletek vádat, de Gyurcsány nincs köztük.

Nagy érdeklődést váltott ki viszont a héten Csatáry László esete, akiről először egy brit bulvárlap, a Sun írta meg, hogy él és virul Budapesten, noha szerepe a kassai gettóból elhurcoltak esetében még tisztázásra szorul. A lap szerint Csatáry 15 700 zsidó auschwitzi deportálásában működött közre az egyik kassai gettó parancsnokaként. A Budai Központi Kerületi Bíróság szerdán elrendelte Csatáry házi őrizetbe vételét háborús bűntettek elkövetésének gyanúja miatt. A bíróság megítélése szerint „megalapozott a veszélye annak, hogy az idős, de mozgási és helyváltoztatási képességét tekintve még mindig jó egészségi állapotban lévő gyanúsított szabadon hagyása esetén külföldre távozna, illetve a hatóságok számára elérhetetlenné válna”. A bírósági döntés ellentmond azoknak az állításoknak, miszerint Csatáryval szemben nem indult semmiféle eljárás, noha a média egy része ezt igyekszik sulykolni. Pedig egyszerű szövegértési feladat előtt álltak a kollégák, amikor a Fővárosi Főügyészség megbízott vezetője bejelentette: a nyomozó ügyészek a 97 éves férfit gyanúsítottként kihallgatták és őrizetbe vették.

Csatáry a kihallgatásán tagadta a bűncselekmény elkövetését, de arról is beszélt: amit a kassai gettóban tett, „paranccsal tette”, és tulajdonképpen „a kötelességét teljesítette”. Aztán a Magyar Hírlapnak adott interjúban kijelentette: közigazgatási munkát végzett rendőrségi fogalmazóként és nem is volt kellemes együttműködni a német hatóságokkal…

A másik bűncselekmény, amely lázban tartja a magyar közéletet, a pécsi rendőrségi pszichológus, Bándy Kata meggyilkolásának esete. Amint kiderült ugyanis, hogy a szerencsétlen fiatal nőt egy cigány férfi gyilkolta meg, valóságos hisztéria alakult ki az erre egyébként is hajlamos virtuális és valóságos közegekben. Olyannyira, hogy Bándy Kata édesanyja közleményt adott ki, amelyben leszögezi: lányát szexuális indíttatásból támadták és ölték meg. „Az elkövető etnikai hovatartozása az utóbbi napokban sajnos rasszista indulatokat szított, elvonva a figyelmet arról a tényről, hogy Bándy Kata megölése a nemi alapú erőszak esete” – figyelmeztet az édesanya, aki mára Budapestre megemlékezésre és virrasztásra szólította az együttérzőket, hogy felhívják a figyelmet: Kata története, sajnos, nem egyedülálló, meggyilkolása egyike a nők elleni erőszak számos esetének. „A megemlékezéssel és a virrasztással szeretnénk azt is kifejezni, hogy elítéljük azokat a rasszista megnyilvánulásokat, amelyek az egész roma közösséget azonosítják az elkövetővel, és ezzel kizárják a hazai cigányságot a szolidaritásból és a nők elleni erőszakkal szembeni küzdelemből egyaránt” – hangsúlyozza az édesanya.