2024. július 17., szerda

A híd, amely világokat köt össze

Háromórás megakoncerttel készül a jubileumi Sziget Fesztiválra a Csík zenekar

A budapesti Petőfi Csarnokban megtartott sajtótájékoztató résztvevői (Fotó: Mihájlovits Klára)

Budapesti tudósítónktól

Vadonatúj feldolgozásain alapuló Daloskönyvével lép fel a Csík zenekar augusztus 6-án a Sziget Fesztivál Nagyszínpadán. Az együttes a magyar beat- és rocktörténelem olyan legendáival közösen adja elő feldolgozásait, mint Szörényi Levente, Bródy János, Presser Gábor, Földes László és Kovács Kati – de természetesen a Csík-koncertekről immár „elmaradhatatlan” Kiss Tibor, Lovasi András és Ferenczi György is színpadra lép – jelentette ki Budapesten, a Petőfi Csarnokban tartott sajtótájékoztatón Lévay Balázs, a koncert művészeti vezetője.

Gerendai Károly, a Sziget Szervezőiroda vezetője a tájékoztatón elmondta: olyan produkciót kerestek a „mínusz egyedik” napra, amely méltó a jubileumi, 20. Szigethez, mégis képes megszólítani a magyar közönséget, s így esett a választás a Csík zenekarra. „Egyszeri, nagyszabású koncertre gondoltunk, amely a Csík életében minden bizonnyal az eddigi legnagyobb lesz” – emelte ki Gerendai.

Csík János, a zenekar alapítója emlékeztetett: a magyar könnyűzene és népzene már a múltban is számos alkalommal találkozott egymással, s a hajógyári koncerten is felhangzanak majd „régi klasszikusok” és igazi, friss újdonságok is ebből a műfajból. Szabó János prímást Lévay Balázs a Csík-feldolgozások „atyjaként” mutatta be. Meglátása szerint azok a dalok, amelyek a magyar popzene színe-javát alkotják, némi „csíkosítás” után egyfelől megőrzik eredeti voltukat, másfelől viszont már hordozzák a Csík zenekar által fémjelzett hangzást. „Ugyanaz marad, de egy picit más lesz” kezük között a dal, s olyan emberekhez is eljut így a népzene, akik egyébként biztosan soha nem hallgatnának ilyesmit.

A sajtótájékoztatón részt vettek a nagy Sziget-koncert majdani vendégei is. Kovács Kati, aki eddig még nem vett részt Csík-produkcióban, elmondta: izgatottan várja a fellépést. Bródy János bejelentette: a koncerten az Illés egyik klasszikusát, az Átkozott féltékenységet énekli el a Csík zenekarral. Kiss Tibor meglátása szerint a Csík tevékenysége afféle híd, amely világokat köt össze. „A zenekar felismerte: a népnek a zenéje és a modern popzene nem áll távol egymástól; a rockot is sokan nevezik urbánus népzenének. A Csík képes volt a nagyobb nyilvánossággal megismertetni azt a magyar és környékbeli hagyományos muzsikát, amely az együttesre jellemző, ugyanakkor felismerte, hogy a jelenkornak is vannak népzenéi (noha többnyire pop- vagy rockzeneként definiáljuk őket), s e kettő között jól tud egyensúlyozni” – mondta a Quimby frontembere. Lovasi András pedig a Csík tagjaival való barátság és együttműködés kezdeteit idézte fel, s az is kiderült, hogy tulajdonképpen ő volt az, aki az első lökést adta ahhoz, hogy a népzenei együttes rockdalok feldolgozásához kezdjen. Presser Gábor saját bevallása szerint nagyon szeret a Csík zenekarral zenélni; a nagy Sziget-koncerten ráadásul nem is csak egy-két dal erejéig lesz jelen a színpadon, hanem egyike lesz a kísérőzenészeknek is.

A 24 évvel ezelőtt alakult Csík zenekar kezdetben főleg a táncházas körökben volt ismert, koncertzenekarként az ezredforduló környékén futott be. Erre az időre esett egy másféle „utazás” kezdete is. Az együttes a 2005-ös Senki nem ért semmit című albumán három Kispál és a Borz-számot is feldolgozott, olyan sikeresen, hogy azok éppúgy belesimultak a magyar népzene szövetébe, mint a Csík zenekar hangvételébe. Így született meg a „tradicionális rocketnó”. A 2008-as Ez a vonat, ha elindult, hadd menjen… albumon szereplő Most múlik pontosan című Quimby-feldolgozásból valóságos himnusz lett. Ezek után kezdett a Csík zenekar a Daloskönyvéhez – olyan dalok feldolgozásához, amelyek a magyar könnyűzene története és a zenekar magánmitológiája szempontjából egyaránt fontosak. Mindezt pedig a jubileumi, 20. Sziget Fesztiválon mintegy háromórás megakoncerten hallhatják az érdeklődők.