2024. július 17., szerda

Különös koalíciók kérdése

Egyre biztosabbnak tűnik Bajnai Gordon politikai porondra való visszatérése

Budapesti tudósítónktól

Érdekes cikket közöl a Heti Válasz tegnap megjelent lapszámában, amely tudatja: Bajnai Gordon korábbi miniszterelnök politikai porondra való visszatérése immár biztos, csak még az nem egyértelmű, hogy ezt milyen formában teszi meg. A lap szerint a nagy comeback őszre válik esedékessé.

A Heti Válasz cikke emlékeztet Oszkó Péter egy korábbi kijelentésére, amelyben a Bajnai-kormány pénzügyminisztere azt elemezte: a választók a jelenlegi (ellenzéki) pártokat „nem szívelik sem egyenként, sem összefogva, hanem valami minőségileg újat akarnak”. Azt is hozzátette: nem lehet sokáig halogatni a Bajnai Gordon visszatéréséről szóló stratégiai döntést. A Heti Válasz pedig most azt tudatja: döntés már van, az egykori kormányfő ősszel zászlót bont. Ám új pártot és szigorú szervezeti kereteket nem akar; inkább egy ellenzék „feletti” (a jelenlegi alakulatok tagjai számára nyitott) választói mozgalmat generálna, amely csak kedvező közvélemény-kutatási adatok esetén eresztene mélyebb gyökereket.

A cikk szerint az MSZP vezérkarát mélyütésként érte Oszkó nyilatkozata, mert a párt korábban azzal számolt, hogy Bajnai Gordont majd független miniszterelnök-jelöltként „lízingelik”, és őt elfogadtatva kötnének szövetséget más ellenzékiekkel. Ehhez képest (a Heti Válasz értesülései szerint) informális úton Bajnai nyilvánvalóvá tette az MSZP-nek: arra nem vágyik, hogy Medgyessy 2.0 legyen, azaz egy esetleges siker után „felfalassa” magát a párttal. Éppen azért alapít mozgalmat, hogy a mögötte mutatkozó társadalmi támogatottságra hivatkozva illő szerénységre tudja inteni mind a szocialistákat, mind a többi baloldali szervezetet. A lap meg nem nevezett forrásaira hivatkozva állítja: ha a mozgalmi kísérlet sikerül, az MSZP, az LMP, a parlamenten kívüli Szolidaritás – továbbá az egykor szabad demokrata Fodor Gábor által szervezendő új liberális erőközpont – csak akkor lesz hajlandó összerendeződni a Bajnai-féle olajfa-koalícióba, ha abban Gyurcsány Ferenc nem kap helyet. Az MSZP ugyanis sosem fogja megbocsátani Gyurcsánynak, hogy szétszakította a pártot, az LMP pedig identitáskérdést csinál abból, hogy sem Orbán Viktort, sem Gyurcsányt nem segíti hatalomhoz.

A különös koalíciók kérdése másokat sem hagy hidegen. A Republikon Intézet egy elemzést tett közzé a minap, amely szerint egy most vasárnap tartott választáson egyetlen erő sem szerezne parlamenti többséget, éppen ezért a pártok kénytelenek lennének szövetségekben gondolkodni. A Republikon felveti a Fidesz–MSZP, Fidesz–Jobbik, Fidesz–LMP vagy MSZP–Jobbik koalíció lehetőségét is. Ami már magában elég arra, hogy az ember ne vegye komolyan az egészet. De Török Gábor politológus a Republikon elemzését elemezve arra a megállapításra jut: az egypárti kormányok ugyan könnyebben és gyorsabban hozzák meg döntéseiket, mint a koalíciósak, de a kényszerű együttműködés nagy előnye, hogy már a kormányon belül is vannak viták, ellensúlyok, politikai kompromisszumok. Török Gábor szerint az ország szempontjából egyáltalán nem lenne tragikus, ha 2014-ben valamilyen (akár ma elképzelhetetlennek gondolt) koalíció alakulna. „Leginkább azért, mert a magyar választókra és különösen a politikusainkra nagyon ráférne már az az élmény, hogy a politikában időnként a riválisoknak is együtt kell működniük, közösen kell gondolkozniuk, ha tényleg az ország problémáinak a megoldása érdekli őket” – olvasható a politikai elemző blogbejegyzésében.

2014 azonban messze van, s addig még számtalan különböző ötletelésről fogunk hallani az ellenzéki térfélen. Hogy mindez hogyan érinti majd a határon túli magyar választókat, azt akkor lesz érdemes elemezni, ha valamilyen együttműködés valós kibontakozása is felsejlik.