2024. július 17., szerda

Konzekvenciák gyűrűjében

Budapesti tudósítónktól

Alig egy hétig tartott a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Unió küldöttségeinek magyarországi látogatása, amelynek a helyzetfelmérés volt a célja. A két delegáció egyelőre távozott, visszatérésük szeptemberben esedékes. Varga Mihály, az IMF-tárgyalásokat vezető tárca nélküli miniszter csütörtökön a Kossuth Rádió egyik műsorában kijelentette: az ősz végére esedékes az IMF-fel való megállapodás. Kitért arra is, hogy a Budapestre látogató küldöttségek és a házigazdák nem értettek minden lényeges kérdésben egyet.

Az IMF és az EU fenntartásokat fogalmazott meg a jövő évi makropálya megalapozottságát és a tranzakciós illeték jegybankra való kiterjesztését illetően, de azt is nehezményezi, hogy túl magas a közszférában dolgozók aránya az összes foglalkoztatotthoz viszonyítva – magyarázta Varga Mihály. Az igazán nagy gondot várhatóan a jegybank megadóztatása okozza majd, de a tárca nélküli miniszter szerint a tárgyalási szünet arra is alkalmat ad, hogy a magyar kormány is értékelje álláspontját. „Ha szükség lesz rá, nyilván hozzányúlunk ehhez a kérdéshez” – tette hozzá Varga.

A média figyelmét eközben Budai Gyula tevékenysége keltette fel. Az ugyan már a múlt héten kiderült, hogy az ügyészség bizonyítottság hiányában nem emelt vádat Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök ellen a sukorói telekcsere ügyében, de a témát igazán alaposan a héten járta körül a sajtó. S igaz ugyan, hogy Gyurcsányt még 2009-ben Schiffer András jelentette fel, de néhány hónappal később az akkori kormányfő, Bajnai Gordon vizsgálatot rendelt el, majd polgári pert indított annak érdekében, hogy visszaállíttassék az inkriminált telekcsere előtti állapot. Ezt az eljárást figyelmen kívül hagyva, a 2010-es kormányváltást követően Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztosként vetette rá magát a sukorói ügyre. Egy évvel később a parlament megszavazta Gyurcsány mentelmi jogának felfüggesztését, az ügyészség gyanúsítottként ki is hallgatta… Az idő múlt, a vádemelés meg késett. Egészen a múlt heti bejelentésig, amikor kiderült: nem is lesz. Budai Gyulának pedig nem ez az első olyan ugye, amelyben a hosszas vizsgálódások és a hangzatos bejelentések ellenére sem lehetett vádat emelni. Szerdán a politikus a kormány előtt mutatta be elszámoltatási kormánybiztosi munkájáról szóló jelentését, amely szerint az elmúlt másfél évben összesen 1434 bejelentés érkezett az előző kormányzati ciklushoz köthető visszás, vitatható ügyekben Budaihoz, s a bejelentések alapján 107 esetben készült a nyilvánosság számára részben vagy egészben elérhető vizsgálati jelentés vagy feljelentés. Ezek közül 46 kormánybiztosi feljelentés tárgyában van még folyamatban nyomozás, és további 4 ügyben a vádemelés is megtörtént, így azok bírósági szakban vannak. A megindított eljárásokban összesen 47 személy szerepel gyanúsítottként, de jelenleg még 10 ügy van folyamatban. Ami azért meglehetősen sovány eredmény. Az immár a mezőgazdasági minisztérium államtitkáraként tevékenykedő Budai azonban ezt nem érzi kudarcnak.

Mindeközben pedig a Jobbikban zajlik az élet. Néhány hete került nyilvánosságra a hír, hogy Szegedi Csanád, a párt EP-képviselője, korábbi alelnöke egyik nagymamája zsidó volt, s hogy erről a politikus immár másfél éve tud. Párttársai akkor még felsorakoztak Szegedi mögött, mondván, attól még igaz magyar. A napokban azonban Novák Előd, a Jobbik alelnöke felszólította Szegedit, hogy mondjon le képviselői posztjáról és kérjen bocsánatot a párttól. Szegedi Csanád ugyanis júniusban még azt mondta: 2011 decemberéig nem tudott zsidó felmenőiről. Egy blog azonban a minap közzétett egy hangfelvételt, amelyen állítólag Szegedi Csanád egy Ambrus Zoltán nevű férfival a jobbikos politikus felmenőiről beszélget még 2010-ben, s ahol elhangzik az is, hogy Szegedi előnyöket tudna biztosítani Ambrusnak EP-források révén, feltehetően azért cserébe, hogy Ambrus Zoltán az információit ne hozza nyilvánosságra. Novák ennek kapcsán írta: „Csanádot anyai ági zsidó származásának kiderülésekor is bajtársunknak-barátunknak neveztük, de egyre kevesebben hitték el azt az életszerűtlen állítását, hogy erről korábban nem tudott”. S hozzáteszi: „A mostani hangfelvétel után azonban alkalmatlan struccpolitikus, aki nem akarja észrevenni: Csanád végighazudta az elmúlt másfél-két évet. Legalább 2010 óta tudja származását, ekkor ugyanis konkrétumokkal szembesítette őt Ambrus Zoltán a hangfelvétel szerint”. Ezért gondolja, hogy ha Szegedinek a saját karrierjénél fontosabb a nemzet sorsa, akkor le kellene mondania, bocsánatot kellene kérnie. Szegedi viszontválaszában azt mondta: Novákkal „nem először fordul elő, hogy hamarabb mond ki dolgokat, minthogy átgondolná az összefüggéseket”.Szegedi Csanád mindezek után pénteken délután közleményben tájékoztatta a nyilvánosságot arról, hogy azonnali hatállyal lemond minden, a Jobbikban betöltött funkciójáról, és a jövőben kizárólag európai parlamenti képviselőként folytatja a munkáját. Kétségtelen, mindebből igen érdekes konzekvenciák vonhatók le.

Mindez azonban sokkal kevésbé érdekelte azt a mintegy 110 000 diákot, aki valamilyen egyetemre, főiskolára jelentkezett az idén és kedden este szoruló gyomorral leste a felvételi ponthatárok közzétételét. Az eredmények alapján kiderült, hogy mintegy 30 ezernek közülük egyetlen felsőoktatási intézménybe sem sikerült felvételt nyernie.