2024. július 17., szerda

Marad a jó kapcsolat?!

MAGYAR–ROMÁN VISZONY

Németh szerint fontos, hogy Románia a közép-európai szolidaritás talaján maradjon

Budapesti tudósítónktól

„A magyar–román kapcsolatok szempontjából döntő fontosságú az emberi jogok (beleértve az erdélyi magyarság emberi jogainak) tiszteletben tartása” – jelentette ki Németh Zsolt külügyi államtitkár tegnap Budapesten. A politikus a július 29-i romániai népszavazás eredményét értékelve elmondta: az erdélyi magyarság távolmaradása a referendumtól nem választható el az elmúlt hónapokban jellemző romániai politikai irányvonaltól, „a megfélemlítési politikára utaló eseményektől”.

Németh Zsolt emlékeztetett: a román államelnök sorsáról döntő népszavazáson a választópolgárok mintegy 47 százaléka vett részt, így az nem tekinthető érvényesnek. „A népszavazási eredményeket értékelő nyilatkozatokban ismét megjelentek olyan nyilatkozatok, miszerint Orbán Viktor magyar miniszterelnök beleavatkozott a referendumi kampányba. Szeretném egyértelművé tenni ezzel kapcsolatban a magyar kormány álláspontját: az a viszony, amely az elmúlt években kialakult Traian Băsescu elnök és Orbán Viktor kormányfő, valamint a Fidesz és a romániai testvérpárt között kibontakozott, nagyon fontos eleme volt a román–magyar jószomszédi kapcsolatoknak, illetve annak a szövetségesi viszonynak, amely igen gyümölcsözőnek bizonyult a kétoldalú kapcsolatok és a térség stabilitása szempontjából egyaránt” – emelte ki a parlamenti államtitkár. Németh Zsolt meglátása szerint a referendum eredménye biztosítja a feltételeket ahhoz, hogy Băsescu elnök és a magyar kormány jó kapcsolatai továbbra is fennmaradjanak.

A külügyi államtitkár kiemelte: az elkövetkező időszakban három tényező befolyásolhatja a magyar–román kapcsolatokat. Ezek egyike, hogy sikerül-e Romániában megfelelő mértékű belpolitikai stabilitást kialakítani, amelyben szerep kell, hogy jusson az együttműködésnek az állam- és a kormányfő között. Ugyanakkor az is fontos, hogy Románia „a közép-európai szolidaritás talaján maradjon” – mondta Németh Zsolt, aki szerint az olyan, román politikusoktól látott megnyilvánulások, amelyek lényege, hogy saját bizonyítványuk magyarázása érdekében kritika tárgyává teszik Brüsszelben a magyar intézkedéseket, nem tartoznak bele a közép-európai szolidaritásba. „A harmadik kulcsfontosságú szempont az emberi jogok tiszteletben tartása, különös tekintettel az erdélyi magyarok emberi jogaira” – hangsúlyozta a politikus, hozzátéve: lehet ugyan az erdélyi magyarok ellenében kormányozni, de nem érdemes.

Németh Zsolt kiemelte: az erdélyi magyarok tömeges távolmaradása a népszavazástól, elsősorban az utóbbi időben tapasztalt, megfélemlítési politikára utaló eseményekkel hozható összefüggésbe. Meglátása szerint a magyar választók magatartása visszaigazolta a Tőkés László nevével fémjelzett Erdélyi Magyar Néppárt állásfoglalását.