2024. július 17., szerda

Kartellezés, na és?

Budapesti tudósítónktól

Néhány héttel ezelőtt számoltunk be lapunk hasábjain a Vidékfejlesztési Minisztérium meglehetősen sajátos akciójáról, amelynek eredményeképpen a termelők megállapodtak a nagy áruházláncokkal, hogy kötött áron forgalmazzák az idén a magyar görögdinnyét. A Gazdasági Versenyhivatal azonban a bejelentést követően azonnal vizsgálódni kezdett, ugyanis az, ha a termelők és a forgalmazók megegyeznek abban, hogy egy adott termék árát egy bizonyos szintnél alacsonyabban nem határozzák meg, az felveti a kartellezés gyanúját. Ami pedig büntetendő cselekmény. Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára a minap egy fórumon kijelentette: igen, volt kartellezés. És hozzátette, hogy ez így van jól.

A Népszabadság hétfői számában közölt tudósítást a Csongrád megyei gazdakörök algyői fórumáról, ahol Budai Gyula a Gazdasági Versenyhivatal dinnyekartell-vizsgálatát a következő szavakkal kommentálta: „Igen, kartelleztünk.” Ugyan hozzátette azt is, hogy mindez a magyar termelők érdekében történt, ugyanis két év alatt 11 000 hektárról 5000 hektárra csökkent Magyarországon a dinnyetermő terület. „Mi vissza akarjuk állítani a korábbi termőterületet, ami csak úgy lehetséges, hogy a termelő ne csak az önköltséget kapja meg, hanem legalább 15-20 százalék haszna is legyen a terméken. A Gazdasági Versenyhivatal is azt mondta, hogy én kartellezek. Igen? És akkor mit tudnak velem csinálni? Vagy a minisztériummal? Vagy a kormánnyal?” – mondta az államtitkár.

Ami azért elég kínos kijelentés. Ugyanis ha valakitől, hát egy államtitkártól igazán nem várná az ember, hogy tudatosan, szándékosan jogszabályt sért. Még akkor sem, ha ezt a legjobb szándékkal, a termelők védelmében teszi. A jogszabályok ugyanis azért vannak, hogy betartsák őket. Mindenki. A minisztérium és az államtitkár is. Legfeljebb, ha nagyon nem tetszik az a paragrafus, akkor megváltoztathatják. Amíg azonban ez nem történik meg, tiszteletben kell tartani. A jogszabály ugyanis, bármilyen furcsa, egy másik nagy csoportot, a fogyasztókét védi. Esetünkben minden egyes embert, aki vesz az adott termékből (ami, ugye, esetünkben a görögdinnye). És lehet ezt a lépést úgy tekinteni, hogy a minisztérium határozott kézzel megtette, amit eddig senki nem mert (nevezetesen, hogy megregulázza a multinacionális áruházláncokat), de azért nem árt szem előtt tartani, hogy ezzel azt sikerült elérni, hogy a dinnyevásárló magyar ne juthasson olcsóbban dinnyéhez. És ezen a jó szándék nem sokat változtat…