2024. november 23., szombat

Vitás kérdések?!

Lázár János (MTI – Koszticsák Szilárd)



Választási feliratkozás, harmincnapos kampány, megszűnő kampánycsend – röviden így lehetne összefoglalni, hogyan szeretné módosítani a Fidesz a választási eljárási szabályokat. Minderről tegnap számolt be a sajtónak Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár.

A Fidesz képviselőcsoportja két héttel ezelőtti, sárvári kihelyezett frakcióülésén megvitatta az új választási eljárási szabályokat, jóváhagyta az alapelveket, amelyek alapján Lázár János egyéni képviselői indítványként terjesztette be tegnap a parlamentben az erre vonatkozó tervezetet. Lázár tegnapi sajtótájékoztatóján kijelentette: novemberig el akarják fogadni az új törvényt, és ehhez várják az ellenzék, illetve az egyes társadalmi szervezetek javaslatait.

Várható, hogy a legtöbb vitát a parlamentben és a közéletben is a választási regisztrációról szóló rendelkezés váltja ki. Lázár János tegnap megismételte azt a korábban már megismert fideszes álláspontot, miszerint ha a határon túli szavazók, a külföldön dolgozó munkavállalók szavazati jogát biztosítani akarja a magyar állam, akkor kénytelen bevezetni a regisztrációt. Mindehhez hozzátartozik, hogy a Velencei Bizottság nem támogatja a vegyes rendszerek létrehozását, s ez Lázár szerint azt erősíti, hogy egyszerűen nincs más megoldás, mint a regisztráció bevezetése. Az államtitkár elképzelései szerint a választói névjegyzékbe való feliratkozás várhatóan 2013 szeptemberében kezdődik, és a voksolást megelőző 15. napig tart. Az érdeklődők levélben, személyesen vagy az internetes ügyfélkapun keresztül jelentkezhetnek a választói névjegyzékbe vételre, majd november végén kapnak visszajelzést, hogy a regisztráció sikeres volt-e. Amennyiben nem kerültek fel a névjegyzékbe, az érintetteket levélben szólítják fel, hogy próbálkozzanak újra. A szavazás napján a Magyarországon élők személyesen, a határon túli állampolgárok pedig levélben adhatják le voksukat.

A regisztráció összesen három választásra (a 2014-es országgyűlési, európai parlamenti és a helyhatósági szavazásra) jogosítja fel a jelentkező polgárt.

Az eljárási szabályok tervezett módosításai között szerepel a kampánycsend várható eltörlése és a kopogtatócédula-gyűjtés jelenlegi rendszerének megszüntetése. Arról azonban még a Fideszen belül sem született egyetértés, hogy milyen szűrő legyen a kopogtatócédulák helyett.

A Demokratikus Koalíció elnöke, Gyurcsány Ferenc egy, a hétvégén tartott demonstráción felkérte az MSZP-t és az LMP-t, hogy közösen bojkottálják a választási eljárási törvény parlamenti vitáját. A szocialisták testületi döntést még nem hoztak ebben az ügyben, de több MSZP-s politikus nyilatkozott úgy, hogy elképzelhetőnek tartja a bojkottot. Az LMP ugyanakkor közölte: részt vesz a parlamenti vitában, mert így lehetősége van ismertetni álláspontjait.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás