2024. július 17., szerda

Végzetes stratégiai hiba?!

Budapesti tudósítónktól

Bármilyen unalmas is már hírgyártói és -fogyasztói szempontból a dolog, mégis kénytelenek vagyunk szembesülni vele: Magyarország közvéleménye ezen a héten is foglalkozni volt kénytelen az IMF-fel. Méghozzá elég szokatlan formában. A magyar kormány ugyanis sajtókampányba kezdett, amelynek tárgya a Nemzetközi Valutaalappal folytatandó tárgyalás. A kabinet szerint azért van szükség a mintegy kétszázmillió forintba kerülő akcióra, mert különböző, hamis információk jelentek meg az IMF követeléseiről. A Milla Egyesület demonstrációján Bajnai Gordon is beszédet mond

Merthogy (ahogyan az a kampányra vonatkozó szerződésben olvasható) az EU és a Valutaalap Magyarországgal szembeni elvárásainak „nyilvánosságra kerülése után a kormányt folyamatos támadások érik, és nagy számban jelentek meg hamis információkat tartalmazó sajtóhírek.” Ezért az országos terjesztésű napilapokban kedden egész oldalas hirdetések jelentek meg, amelyek arra figyelmeztetnek: „Nem engedünk az IMF-nek!”, „Nem adjuk fel Magyarország függetlenségét”. A hirdetések egy része az ingatlanadó elutasítását kiáltja világgá, míg az egyik lapban a hirdető azt is megfogalmazza, hogy az IMF-től a kormány tiszteletet, bizalmat vár el. A dolog érdekessége, hogy (az Index értesülései szerint) a kampányt az IMF-fel kötendő megállapodás előkészítése érdekében indította a kabinet. Lesznek még tévéreklámok, óriásplakátok, online bannerek és újabb sajtóhirdetések is, a kampány egészen november 8-áig tart. Giró-Szász András kormányszóvivő szerint a kabinet arra akarja felhívni a figyelmet, hogy a 2008-as IMF-megállapodással ellentétben vannak olyan területek, amelyekben biztosan nem tud engedni, de kormány nem az IMF ellen harcol a hirdetésekben. Ami nem is baj, mert nem feltétlenül kell küzdeni az ellen, akitől kérünk valamit…

A sajtóban valamivel kevesebb publicitást kapott ugyan, de érdekes idézni, amit a magyar miniszterelnök németországi látogatását megelőzően egy német lapnak, a Handelsblattnak nyilatkozott. Orbán Viktor az újságnak adott interjúban elmondta: a jelenlegi demokratikus rendszerek beépített problémája a vezetés gyengesége. Európa jövőjéről szólva kijelentette: a gazdasági természetű válság legkésőbb öt év múlva politikai vezetési válsággá mélyül. „Egy elnöki rendszer valószínűleg alkalmasabb nehéz reformok végrehajtására, mint egy parlamentáris rendszer” – tette hozzá. És ez meglehetősen érdekes megnyilatkozás, még akkor is, ha európai viszonylatban hangzott el…

Mindeközben az Egymillióan a magyar sajtószabadságért Facebook-csoport átalakult, és Milla Egyesületként folytatja tevékenységét. Ami még hagyján, de az új szervezet elnöke, Juhász Péter azt is bejelentette: október 23-i demonstrációjukon a volt miniszterelnök, Bajnai Gordon is beszédet mond. Na, ez már igazán feltüzelt mindenkit arra, hogy véleményt mondjon. Bajnai újbóli politikai szerepvállalását egyes csoportok úgy várták, mint a Messiás eljövetelét. Mindenki találgatta viszont, hogy kihez fog csatlakozni: az MSZP-hez, a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalícióhoz, netán új pártot hoz létre? Gyurcsány sokáig hangoztatta fennen, mennyire egyetért Bajnaival, aki viszont, úgy tűnik, rendelkezik némi realitásérzékkel, és úgy mérte fel, hogy neki ez a dicséret csak árthat. Az MSZP egyes körei szívesen látnák a párt 2014-es miniszterelnök-jelöltjét benne, de Mesterházy Attila pártelnök, úgy látszik, nem tartozik ezekhez a körökhöz. A Millából, amely eddig az elmúlt húsz év politikai vezetőitől egyaránt elzárkózott, nehéz volt kinézni, hogy komolyan pályázik Bajnaira, most mégis úgy tűnik, a vadiúj egyesületnek sikerült magához csalogatnia az exkormányfőt. Gyurcsány azonnal közzé is tette a Facebookon, mennyire rosszul tette Bajnai, hogy éppen a civileket választotta. Meglátása szerint: „teljes tévedés” lenne, ha Bajnai a Milla élére akarna állni, mert nem osztozhat a múlt eltörlésének, az MSZP és a DK megbélyegzésének politikájában. „Ha meg az ellenzéki együttműködés meghirdetését tervezi, akkor nagyon rossz színpadot választott. Ez a döntés több mint ellentmondásos, hajlok rá, végzetes stratégiai hiba” – tette hozzá Gyurcsány. Mi meg csak azt mondhatjuk erre: az még senkinek nem ártott meg, ha a DK elnöke bírálta…