2024. július 17., szerda

Új(abb) egyesület, új(abb) csomag

Matolcsy György a héten újabb megszorító csomagot jelentett be (MTI – Kovács Tamás)



Budapesti tudósítónktól

Az elmúlt volt az a hét a magyar belpolitikában, amikor mindenki arra várt, hogy mi lesz a jövő héten. Na jó, akadt néhány esemény is, elvégre Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter egy újabb kiigazító csomagot állított össze (nem, Kedves Olvasó, ez nem az, amiről a múlt héten beszéltünk, ez egy annál is újabb), meg hát megalakult egy, a közeljövőben vélhetően figyelemre számot tartó egyesület is (ez sem a múlt heti, ez is egy újabb), de nagyjából mindenki azt latolgatja, mi fog történni október 23-án.

Merthogy, a jelekből ítélve, az 1956-os forradalom évfordulója az idén (sajnos) csak másodsorban szól majd az ünnepről, a hősökről, Nagy Imre mártír miniszterelnökről, a Corvin közről meg a Széna tériekről. Az évforduló a békemenet és a Milla tömegmozgató képességéről, illetve Orbán Viktor kormányfő és Bajnai Gordon exkormányfő beszédéről fog szólni.

„Közgazdaságilag abszurdumnak, politikailag kettős mércének tartjuk, de a kohéziós pénzek megtartása érdekében újabb egyenlegjavító lépéseket teszünk” – jelentette be szerdán a kormány újabb 367milliárdos megszorító csomagját Matolcsy György. A miniszter elmondása szerint az EU úgy látja: az október elején bejelentett 400milliárdos kiigazító csomag nem elegendő, mert annak hatására a költségvetési hiány jövőre nem 2,7, hanem 3,7-3,9 százalék lesz. Ami azt jelentené, hogy Magyarország az uniós túlzottdeficit-eljárás egy következő szakaszába lépne, aminek következtében az ország 1000milliárdnyi uniós támogatást bukhat el. A kormány ezt nem akarja, ezért, bár nem ért egyet a brüsszeli értékeléssel, újabb 367milliárdos csomagról döntött. Az intézkedések zöme még a magyar lakosság számára is nehezen értelmezhető, így ezek felsorolásától eltekintünk, a lényeg, hogy a fizetéseket és a nyugdíjakat nem csökkentik, de a cégekre kivetett újabb adók miatt sok dolog többe kerül majd a fogyasztóknak.

Csütörtökön pedig, a Népszabadság értesülései szerint, megalakult a Haza és Haladás Egyesület, amelyet Bajnai Gordon vezet, az alapítók között pedig egykori miniszterek is vannak. Egyes sajtóhírek szerint lényegében nem is a Milla Egyesület lesz Bajnai Gordon politikai visszatérésének bázisa, hanem ez az új(abb) formáció. A balra húzó sajtó eközben arról cikkezik, hogy a Milla pártellenes magatartásával mennyire árt a majdani kormányváltó koalíció megszületésének, a jobboldali irányultságú orgánumok ugyanakkor vehemensen győzködik az embereket, hogy a Milla, az LMP és az MSZP gyakorlatilag ugyanaz a Demokratikus Koalíció, amelyet Gyurcsány Ferenc vezet, akivel azonban sem a Milla, sem az LMP, sem az MSZP nem kíván közösséget vállalni…

S hogy teljes legyen a zűrzavar, az Ipsos közvélemény-kutató közzétette legfrissebb mérésének adatait, amelyek szerint erősödött a Fidesz és az MSZP is: a kormánypárt idei legjobb eredményét érte el (20 százalék a teljes lakosság körében), az MSZP a választások óta a legmagasabb támogatottságát élvezi (16 százalékkal). Az eredmények szerint a Jobbik népszerűsége csökkent (jelenleg 7 százalékos), az LMP kissé javított önnön megítélésén (3 százaléknyian támogatják), a Demokratikus Koalíció tábora változatlanul 2 százalékos. A biztos pártválasztók körében a cég szerint a Fidesz 41, az MSZP 33 százalékot ért el, a Jobbik 15 százalékon áll, az LMP 6, a DK 4 százalékos.

Érdekes lesz megfigyelni, hogy ezek a számok visszaköszönnek-e kedden, a kormányt támogató, illetve kormányellenes megmozdulásokon. Természetesen mindezt a nemzeti ünnep nevében…