2024. július 18., csütörtök

Nyilatkozatban utasították el az isztambuli egyezményt

Kereszténydemokrata képviselők kezdeményezésére politikai nyilatkozatot fogadott el az Országgyűlés kedden a gyermekek és nők védelmének fontosságáról, valamint az isztambuli egyezményhez való csatlakozás elutasításáról.

Fotó: MTI

Fotó: MTI

A KDNP-s Vejkey Imre, Nacsa Lőrinc, Juhász Hajnalka és Hollik István által benyújtott politikai nyilatkozatot 115 igen, 35 nem és három tartózkodás mellett fogadta el az Országgyűlés.

A nyilatkozat felszólítja a kormányt, hogy ne tegyen további lépéseket az egyezmény kötelező hatályának elismerése iránt, és az Európai Unió intézményeiben is azt az álláspontot képviselje, hogy az EU ne csatlakozzon a dokumentumhoz. A politikai nyilatkozatban a ratifikáció elutasítását azzal indokolják: az Európa Tanács isztambuli egyezménye a társadalmi nem definícióján alapuló megközelítést ír elő rendelkezéseinek átültetése során, az Országgyűlés pedig nem kívánja a nemzeti jog részévé tenni sem a társadalmi nem fogalmát, sem az egyezmény genderszemléletét.

A nyilatkozat szerint azért sem támogatható a ratifikáció, mert az egyezmény nemi alapon biztosított menedékjoggal kapcsolatos rendelkezései ellentétesek a jogellenes bevándorlással szembeni hatékony fellépést biztosító magyar jogszabályi környezettel.

„Jogunk van megvédeni országunkat, kultúránkat, törvényeinket, hagyományainkat és nemzeti értékeinket, amelyeket sem a többségi meggyőződéstől eltérő genderszemlélet, sem a korlátozás nélküli vagy a társadalmi nemek alapján előnyöket biztosító bevándorlás nem veszélyeztethet” –  szögezi le a nyilatkozat.

A dokumentum kitér arra is, hogy az isztambuli egyezmény azon pontjai, amelyekre értékként tekintenek – különösen a gyermekek védelme és a nők elleni erőszakkal szembeni fellépés –, jelenleg is részei a magyar jogrendszernek, amely biztosítja a szükséges jogi garanciákat minden védelemre szorulónak.

A tegnapi parlamenti ülés napirend előtti részében is szó volt az isztambuli nyilatkozatról.

Schmuck Erzsébet az LMP-ből úgy értékelt, a kormánytöbbség a járványt arra használja fel, hogy több, a kormánynak kellemetlen ügyet lezárjon, példaként a klímavészhelyzetre vonatkozó ellenzéki javaslat „kiherélését”, valamint az isztambuli egyezmény ratifikálásának elutasítását említette. Utóbbiról azt mondta, szégyen és mellébeszélés az elutasítás indoka, a migrációra történő hivatkozás.

Válaszában Völner Pál, az Igazságügyi Minisztérium (IM) parlamenti államtitkára szerint az isztambuli egyezmény előnyös részeit – amely a nők és a fiatalok védelmével foglalkozik – beemelték a magyar jogrendbe, az új büntető törvénykönyvbe. Hozzátette: az IM-ben jelenleg is dolgozik egy családügyi munkacsoport, 50 szervezet bevonásával azon, hogyan lehet tökéletesíteni a rendszert. Hangsúlyozta, az egyezményben foglalt társadalmi nem ideológiájának terjesztésében a kormány nem lesz partner.

A parlamenti szavazást követően több ellenzéki képviselőnő közösen tiltakozott az isztambuli egyezmény ratifikálását elutasító nyilatkozat ellen. A sajtótájékoztatón Szabó Tímea, a Párbeszéd frakcióvezetője azt mondta, hogy Orbán Viktor miniszterelnök, Kövér László házelnök és a kormánypártok háborút indítottak a nők ellen. Szerinte a döntés elvette annak lehetőségét, hogy hatékonyan lehessen fellépni a nők és a gyermekek elleni erőszak ellen. Varga-Damm Andrea, a Jobbik képviselője úgy fogalmazott: „a Fidesz–KDNP módszere az, hogy amikor nincs igaza, akkor bánt, megaláz, üt, és mindent elkövet annak érdekében, hogy lejárassa, megsemmisítse azokat, akiknek igazuk van. Azt állította, a kormánypártoknak az a problémájuk, hogy az Országgyűlésben vannak nők, mert a nők mindennap tükröt tartanak eléjük. Gurmai Zita, az MSZP frakcióvezető-helyettese kijelentette, a Fidesz hazudik, amikor azt állítja, hogy a magyar állam megvédi az erőszak minden áldozatát. A magyar állam nem védte meg a hatgyermekes Orosz Bernadettet, ahogy nem védte meg Szilágyi István színművészt sem, akit saját gyermeke vert. Vadai Ágnes, a DK országgyűlési képviselője arról beszélt, hogy a fizikai erőszakot mindig megelőzi a verbális erőszak. Kezdeményezte, hogy az ellenzéki politikusok újra nyújtsák be az isztambuli szerződés ratifikálásáról szóló korábbi javaslatukat. Hohn Krisztina, az LMP képviselője jelképnek nevezte az isztambuli egyezményt, amit a kormánypártok a politikai nyilatkozat elfogadásával lesöpörtek a színről.

A KDNP politikusa, Nacsa Lőrinc, aki az elfogadott nyilatkozat egyik benyújtója volt, tegnap az M1 aktuális csatornán azzal indokolta az isztambuli egyezmény elutasítását, hogy az egyezmény a romboló genderszemlélet bevezetését erőlteti, az egyezmény a fogalmak meghatározásánál társadalmi nemekről beszél, és megpróbálja letagadni a férfi és a női biológiai nem létét – mutatott rá, megjegyezve, hogy ez ellentétes a magyar alaptörvénnyel. A dokumentum arra is kötelezné Magyarországot, bizonyos feltételek fennállása esetén mérlegelés nélkül engedjen be illegális bevándorlókat az országba – tette hozzá Nacsa Lőrinc, hangsúlyozva, a magyar emberek már több alkalommal elmondták, hogy nem szeretnének korlátlan bevándorlást.