Ma nem fegyverrel kell küzdeni a szabadságért, amiként az 1956-os forradalom hősei tették, hanem csak aláírással – hangsúlyozta Potápi Árpád János, a magyar kormány nemzetpolitikáért felelős államtitkára a székelyföldi autonómia napja alkalmából Madéfalván, a Siculicidium-kápolnában megtartott szentmise végén.
A politikus megemlítette: a magyarokat a közös történelem, a közös nyelv, a közös származástudat és a közös ünnepek: március 15., augusztus 20. és október 23. teszik magyarrá. Megemlítette: 1956. október 23-án ugyan Budapesten tört ki a magyar forradalom, de Erdélyben is azonnal elkezdődtek a szervezkedések, annak reményében, hogy itt is megszabadulnak a diktatúrától.
Kitért arra is, hogy 2015 óta a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) határozata alapján október utolsó vasárnapján ünneplik szerte a világon a székelyföldi autonómia napját. Emlékeztetett arra, hogy a nemzeti régiókért elindított európai polgári kezdeményezésre már a május 7-i határidő előtt összegyűlt az egymillió aláírás, de nem sikerült teljesíteni az aláírások eloszlásának a területi kritériumait. A november 7-ig meghosszabbított határidő előtt az a cél, hogy Magyarország, Románia és Szlovákia után az EU más tagállamaiban is összegyűljön a szükséges számú aláírás. Ezért arra biztatta a jelenlévőket, hogy aki még nem tette meg, írja alá a világhálón a kezdeményezést, és hívják fel az Európában szétszóródott ismerőseiket, rokonaikat, és kérjék meg őket, hogy csatlakozzanak a kezdeményezéshez.
Potápi Árpád János szerint mindaddig nem lesz autonómia Székelyföldön, míg az érintettek nem tesznek meg mindent ezért. Hozzátette: ha a székelység és a vezetői valóban odaállnak az autonómia ügye mellé, akkor a magyar kormány támogatására is számíthatnak.
Az államtitkár – akit Madéfalva díszpolgáraként hívtak meg a településre – arra is kitért, hogy a magyar Országgyűlés a nemzeti összetartozás évévé nyilvánította a trianoni döntés centenáriumi évét, és arra készültek, hogy mindenütt megemlékezéseket tartanak, ahol magyarok élnek. A koronavírus-járvány azonban újra átjárhatatlanná tette a határokat, és a megemlékezések egy része meghiúsult.
A székelyföldi autonómia napján a SZNT arra biztatta szimpatizánsait, hogy ahol lehet, idén is tartsák meg a hagyományos őrtűzgyújtást, a járványügyi intézkedések szigorú betartásával.
KERETES A székely autonómia napja legyen számunkra egy felkiáltójel – hangsúlyozta Szili Katalin miniszterelnöki megbízott az MTI-hez vasárnap eljuttatott közleményében, amelyben a székely Nemzeti Tanács által indított aláírásgyűjtést is népszerűsítette. Úgy fogalmazott: a mai nap a Székely autonómiáé. Őrtüzek gyúlnak e napon Székelyföld-szerte, hirdetve az ott élő magyarság jogos autonómiaigényét. Lármafák jelzik, hogy 100 évvel a trianoni békediktátum, 30 évvel a rendszerváltozás után egy átalakulóban levő európai közösség nem hagyhatja figyelmen kívül a szülőföldjén boldogulni akaró, identitására büszke székelység törekvését. |