2024. szeptember 7., szombat

A Lion Air gépe nem is repülhetett volna

A Lion Air indonéz légitársaság október 29-én tengerbe zuhant gépének utolsó előtti útján olyan problémák adódtak, amelyek miatt a gépnek nem lett volna szabad repülnie. A feketedobozból származó adatok azt mutatják, hogy a gép utolsó útján a pilótáknak súlyos problémáik voltak az irányítással – derült ki tegnap egy, a katasztrófa okait feltáró előzetes vizsgálat alapján.

Az indonéz közlekedésbiztonsági bizottság (KNKT) által lefolytatott vizsgálat szerint a Lion Air október 29-én lezuhant Boeing 737 MAX 8 típusú gépének irányítása már majdnem az út kezdetétől problémákba ütközött. A zuhanás előtt a pilóták a gép irányításáért küzdöttek, mert bekapcsolt az automata biztonsági rendszer egy olyan funkciója, amely lefelé húzta a gép orrát. A gép a repülés 11. percében óránkénti 724 kilométeres sebességgel csapódott a Jávai-tengerbe. A fedélzeten tartózkodó 189 ember életét vesztette.

A KNKT vizsgálata kitért arra is, hogy a repülőgép szenzorainak téves információi következtében irányította-e a biztonsági rendszer a repülő orrát ismételten lefelé. Egyelőre nem tisztázott, milyen szerepe volt a Boeing által bevezetett új rendszernek a katasztrófában.

Peter Lemme repülési és műholdas hírközlési szakértő, aki korábban mérnökként dolgozott a Boeingnak, közzétett a blogján egy elemzést, amelyben kifejtette, hogy a MAX a népszerűnek számító Boeing 737 gépének legfrissebb változata. Ez a jármű olyan automata biztonsági rendszerrel van felszerelve, amely a gép orrát lefelé nyomja, ha a szenzorok azt érzékelik, hogy az orr túl magasan van, ami a gép átesését okozhatja, ha megszűnik a levegőáramlás a szárnyakon. Lemmer a történteket halálos fogócskaként írja le, melyben a rendszer a gép orrát lefelé nyomja, a pilóták pedig korrigálnak, és az egész öt másodperccel később kezdődik elölről. Ez a folyamat 26-szor történt meg a szerencsétlenül járt gép 11 perces útján. A pilóták nem ismerték fel a helyzetet, és ezért nem követték azt az ismert eljárásrendet, amely az automata biztonsági rendszer helytelen működésének korrigálására szolgál – mondta el Lemme az AP hírügynökségnek.

Hozzátette, nem könnyű annak ellenőrzése, hogy a szenzorok információi helyesek-e, ugyanakkor a lezuhant gép személyzetét nyilvánvalóan nem tájékoztatták arról, hogy hasonló problémák előfordultak már korábbi repülések során is, de a hibát nem hárították el. Lemme szerint a baleset elkerülhető lett volna, ha megjavítják a gépet. A KNKT vizsgálata szerint már a gép utolsó előtti útján olyan problémák adódtak, amelyek miatt meg kellett volna szakítani a repülést, és a gép a hibák kijavításáig nem emelkedhetett volna a levegőbe.