2024. július 16., kedd

Az igazság, a szíriai őrület túsza

Vanessa Beeley brit szabadúszó újságíró beszámolója Kelet-Aleppó felszabadításáról, illetve az azt övező médiaháborúról

„Az ostromlottak mind szíriaiak. Arról az ostromról van szó, amelyet az ellenség, a bűnözők, a gyilkosok és az ellenséges kormányok visznek véghez, s amelynek elszenvedője az egész szíriai nép. Ez az ostrom mintegy 23 millió szíriai ellen zajlik gazdasági szankciókkal és terroristák beözönlésével Törökországból, Jordániából, Libanonból és Irakból. Ez a valóság. Az egész szíriai nép ostrom alatt áll” – nyilatkozta Bassár Dzsafri szíriai ENSZ-nagykövet a Biztonsági Tanácsban 2016. január 11-én. A valóság a modern kori média viszonylatában képlékeny fogalommá vált, egyebek mellett erre mutatott rá Vanessa Beeley brit szabadúszó újságíró, aki február 17-én Bristolban a Palesztin Múzeumban eladást tartott Aleppó: elesés vagy felszabadítás?A BBC hamis híreinek a kibogozása címmel.

„Szíria bombázása a nemzetközi jog értelmében illegális. A brit kormány aktívan részt vesz a szíriai rezsim megbuktatási kísérletében. A repüléstilalmi övezet létrehozása szintén illegális, akárhogyan is hivatkoznak a szíriai nép szenvedésére, az továbbra is a szíriai rezsim megbuktatását célzó, imperialista törekvés” – kezdte előadását Beeley, akinek érdeklődése a Közel-Kelet iránt nem meglepő, hiszen édesapja, Sir Harold Beeley a II. világháborút követően több arab országban volt brit nagykövet.

„Miért fontos megvédeni Szíria területi integritását?” – tette fel a brit újságíró a kérdést. – „Nem szeretem a kormányomat, sőt gyűlölöm mindazt, amit képvisel, de akkor sem tudnék egyetérteni azzal, hogy valaki idejöjjön, atrocitásokat kövessen el, és megdöntse ezt a törvényesen megválasztott hatalmat. Ugyanakkor a II. világháború óta az Egyesült Államok 51 országban változtatta meg a rendszert, legutóbb Jemenben, 2014-ben.”

A korporatív (fősodratú) média és a különféle nemkormányzati, civil szervezetek a valóságtól eltérő képet mutatnak az embereknek, s csupán demonizálják a Bassár el-Aszad nevével fémjelzett rezsimet. Egy olyan kép alakult ki az átlagos médiafogyasztó számára a „szíriai polgárháborúról”, amely szerint a közel-keleti országban szektariánus háború dúl az ősi szunnita–síita ellentét mentén – emelte ki Beeley.

December 12-én a szíriai hadsereg bejelentette a nagyváros felszabadítását. Ezt követően – legalábbis Beeley állítása szerint – több ezer ember ünnepelt a város, immár felszabadított, keleti részén. Minderről a korporatív média nem számolt be, rótta fel a brit újságíró. A bristoli alternatív médiaesten Beeley több videofelvételt is lejátszott a közönségnek, amelyeken látszik, ahogy a helyiekkel beszélget. Az egyik interjúalanya, egy középkorú nő, a romos aleppói utcán azt nyilatkozta, hogy a lázadóknak nem jár amnesztia, ki kell őket végezni. A nő szerint, miközben zajlottak a harcok Kelet-Aleppó ellenőrzéséért, számos civil megpróbálta elhagyni a lázadók kezén lévő kerületeket, ezeket az embereket megölték, mindemellet a civilek terrorizálása folyamatos volt. A korporatív média szerint szíriaiak harcolnak az Aszad-rezsim ellen, de ez a valóság legotrombább kicsúfolása, véli Beeley. Tömeges kivégzések, erőszakolás, éheztetés, az emberi élet minden területén visszaélések sokasága jellemezte a lázadók uralmát Kelet-Aleppóban. A brit újságíró egy másik felvételen gyerekekkel beszélget a szétlőtt utcán, megkérdezte őket, hogy kik a „lázadók”, azok nevetve felelték, hogy hát azok szudániak. Beeley elmondta, hogy a felszabaduláskor egy kisebb francia tévétársaságot leszámítva nem találkozott semmilyen nyugati média képviselőjével, sem ENSZ-alkalmazotakkal.

A bristoli látogatása során Beeley nem kevesebbet állított, mint hogy Kelet-Aleppóban a „lázadók” a gyárakban lévő gyártósorokat szétszerelték, eladták, majd azokat a vásárlók összeszerelték és üzembe állították... immár Törökországban. A „mérsékelt lázadók” az észak-szíriai nagyváros keleti felében mindenhová álcázott robbanószerkezeteket helyeztek, mielőtt elhagyták az ellenőrzésük alatt álló kerületeket, a mosógépektől kezdve a gyerekjátékokig, állította a brit újságíró. Ezeket a fegyveres csoportokat a Perzsa-öböl menti országok támogatják, tette hozzá Beeley.

Az alternatív médiaesten több tréfás motívum is elhangzott, többek között Kelet-Aleppó utolsó kórházának a lebombázásáról szóló híradások. A brit újságíró az audiovizuális anyagokat felsorakoztató bemutatójában a résztvevőkkel ismertette, hogy a vezető médiumok 2016. június 10-e óta  nem kevesebb mint 20 alkalommal adtak hírt Kelet-Aleppó „utolsó” kórházának a lebombázásáról. Szó esett a White Helmets néven elhíresült önkéntes szíriai életmentőkről is, ami Beeley egyik fő kutatási területe. A szervezetről tavaly novemberben terjed el egy zavarba ejtő felvétel a világhálón, amelyen kiválóan látszik, ahogy egy sebesültnek maszkírozott férfit próbálnak „kimenteni” egy épület romjai közül, mindezt persze a kamera kedvéért. A brit újságíró szerint a White Helmets szervezetet külföldi kormányok pénzelik, s ezeket a kormányokat nem zavarja, hogy a csoportnak közvetlen kapcsolata van az Al-Kaida terrorszervezettel. Ezt az elképzelést a Huffington Post egyszerűen összeesküvés-elméletnek nevezi, a White Helmets tavaly pedig megkapta az Alternatív Nobel-díjat.

Néhány kérdésre talán választ kaphatott a hallgatóság a bristoli médiaesten, de a helyükben újabb kérdések bukkantak fel. Aleppó elesett, vagy felszabadult? Ki ki ellen harcol a szíriai pokolban? Létezik-e objektív újságírás a Közel-Kelet fortyogó poklaiban? Amikor a kitartó internetböngésző rábukkan egy fényképre a Facebookon, amelyen Vanessa Beeley büszkén mosolyogva pózól Bassár el-Aszad elnökkel, akkor végleg elveszíti a szíriai „polgárháború” fonalát.