2024. szeptember 3., kedd

Jógában áll hallgatni rá

Nemzetközi jogi aggályokra hivatkozva bírálta a minap New Yorkban az ENSZ Közgyűlésen az Iszlám Állam (IÁ) ellen Szíriában végrehajtott külföldi légicsapásokat Szergej Lavrov orosz külügyminiszter. El lehet gondolkodni rajta, hogy ezt miért tette, és miért hagyta szó nélkül az IÁ rémtetteit.

Ellentétben vele Barack Obama amerikai elnök az IÁ megsemmisítését sürgette a világszervezet Közgyűlésének általános vitájában. Arról azonban már mélyen hallgatott, hogy vajon kinek az ötlete és érdeke volt a terrorszervezet megalakítása. Moldova képviselője ugyanezen a helyen sürgette az orosz békefenntartók távozását a hazájából, illetve az annak keretében önhatalmúlag kikiáltott, de senki által el nem ismert szakadár Dnyeszter-menti területről. Javaslatán ugyancsak el lehet töprengeni, ahogyan azon is, hogy Moszkva miért nem beszél erről a kényes ügyről.

A Közgyűlés általános vitájában a latin-amerikai országok a világszervezet megújítását kérték. Németország, Japán, India és Brazília pedig az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) reformját sürgették, s állandó tagságot követeltek maguknak a testületben. Kezdeményezésük sokkal korábbi, így önmagától adódik a kérdés: vajon az illetékes hatalmak miért hallgatják el a valódi okát a BT-bővítés akadályozásának?

Ezekre és a többi fontos kérdésre, amelyek az ENSZ Közgyűlésben felvetődtek, akadnak ugyan kézenfekvő és logikus válaszok, de nem mindegyikre. A bonyolultabb ügyek bonyolultabb megközelítést, elemzést igényelnek. Akár még komoly meditációt, szellemi, spirituális elmélyülést is kívánnak a helyes megoldás megtalálásához.

A siker érdekében még a jóga is hasznos lehet, legalábbis a nemrég hivatalban levő indiai kormányfő szerint. Narendra Modi ezt a nézetét szintén az ENSZ Közgyűlés általános vitájában fejtette ki, csaknem száznegyven állam- és kormányfő, valamint a tagországok több mint ötven külügyminisztere előtt. Modi arról igyekezett meggyőzni hallgatóságát, hogy a jóga nemcsak testgyakorlat, hanem világszemlélet is, amely „segít megoldani olyan problémákat, mint a klímaváltozás, vagy a szegénység”. Ezért azt javasolta, hogy a jógának is legyen világnapja.

Az ENSZ-palota falain kívül felemelte a szavát a szegénység ellen is, méghozzá egy koncerten New York-ban, amelyet a város ismert közterületén, a Central Parkban szerveztek. Világhírű zenészek társaságában – hatvanezer ember előtt – arról szónokolt, hogy ahol szegénység van, ott nagyon nehéz öntudatos állampolgárokat nevelni. Bár jógagyakorlatokat nem mutatott be, a közönség vastapssal jutalmazta előadását.