2024. szeptember 3., kedd

Szíria lebontja vegyifegyver-gyárait

A tervezett határidőnél jóval később került a Damaszkusz által bevallott összes vegyi fegyver nemzetközi ellenőrzés alá, ami elodázta a veszélyes arzenál megsemmisítésének megkezdését. Ennek következményeként csúszik a tömegpusztító eszközök gyártótelepeinek felszámolása is.

A tizenkét vegyifegyver-üzem és föld alatti raktár lerombolását tavaly decemberben kellett volna befejezni. A munka azonban épp akkor kezdődött meg. Csakhogy a kijelölt objektumok lebontása még ugyanabban a hónapban félbeszakadt, és csak az idén januárban folytatódott, hogy utána ismét rövid szünet következzen. A munkások a napokban ismét hozzáfogtak a gyártóegységek és a raktárak eltüntetéséhez. Az épületeken belüli eszközöket, berendezéseket és minden egyéb felszerelést már korábban megsemmisítették. A folyamatot kezdettől fogva ellenőrző Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) ezúttal abban bízik, hogy júniusra végre sikerül elvégezni ezt az utolsó munkafolyamatot is.

A 2011 tavasza óta polgárháború dúlta Szíria 2013 őszén egyezett bele tömegpusztító eszközeinek átadásába, valamint a gyártóközpontok és raktárak lerombolásába. Azt követően adta be a derekát, hogy előzőleg Washington katonai csapásokkal fenyegette meg, amiért Damaszkuszban egy gáztámadásban több mint 1300 polgári személy meghalt. Az USA ezért Bassár el-Aszad rezsimjét tette felelőssé, holott az ideggázzal elkövetett pusztítást a kormányerők ellen harcoló lázadók egyik csoportja követhette el.

A külső katonai csapás végül amerikai–orosz megállapodás révén elmaradt. Cserébe Damaszkusz beleegyezett vegyi arzenáljának és gyártótelepeinek a felszámolásába, amire az ENSZ BT 2013 szeptemberében kötelezte is. Első lépésben átadta – a nemzetközi ellenőröknek bevallott – mind az 1300 tonna mérgező anyagot, amelyet külföldre szállítottak, és ott szigorú felügyelet alá helyezték.

A teljes készlet legnagyobb részét tavaly az MV Cape Ray amerikai hajó fedélzetén, valamint brit, finn és német helyszíneken megsemmisítették. (A vonatkozó nemzetközi egyezmény értelmében a munkát már 2014. június 30-áig el kellett volna végezni.) Bár a vegyifegyver-arzenál felszámolásának menetét a hágai székhelyű OPCW 2013 októbere óta ellenőrzi, a programban az USA és Oroszország is fontos szerepet vállalt. További harminc ország, és az ENSZ (szakértőkkel, pénzügyi támogatással vagy egyéb módon) szintén besegít.

Damaszkusz 2012-ben ismerte el a veszélyes anyagok birtoklását. Az Aszad-rezsim azonban csak 2013 szeptemberében tájékoztatta hivatalosan a független nemzetközi szervezetként működő OPCW-t. A szervezet 190 tagországának többsége már rég elfogadta a Vegyifegyver-tilalmi Egyezményt (CWC), és azóta meg is semmisítette a toxikus anyagokat tartalmazó harci eszközeit.