2024. szeptember 3., kedd

Jemen: Végzetes lehet a forgatókönyv

Az ellenségeskedés beszüntetésére szólította fel az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) a Jemenben egymás ellen harcolókat. A testület rendkívüli ülést szentelt az Arab-félsziget országában kialakult válságos és kaotikus helyzetnek, amely elhúzódó belháborúval fenyeget. A vasárnapi tanácskozás résztvevői nyilatkozatban ítélték el a konfliktust kirobbantó és nagy területeket elfoglaló síita húszi lázadókat, egyszersmind támogatásukról biztosították Abed Rabbo Manszúr Hádi elnököt. Az ország északi részéből származó és Irán támogatását élvező húszi néptörzs fegyvereseit ugyanakkor felszólították, vonuljanak vissza az – eddigi harcokban – ellenőrzésük alá vont területekről.

A világszervezet az utóbbi időben egyre többet foglalkozik a koldusszegény közel-keleti országgal. A BT legutóbb februárban fogadott el javaslatot a húszik tevékenységének elítéléséről, felszólítva őket arra, hogy tárgyalássokkal rendezzék a válságot. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár különmegbízottja a helyszínen békítené a szembenállókat. Dzsamál Benomar azonban egyelőre kevés sikert ért el. A BT ezért most arra figyelmeztetett, hogy a konfliktus a polgárháború peremére sodorja Jement. Benomar elhúzódó harcoktól tart, mivel szerinte egyik fél sem képes legyőzni a másikat. Ezért úgy véli, hogy olyan konfliktus alakulhat ki, amely az iraki–líbiai–szíriai háború jegyeit is magán viseli.

A pusztítás „vegyes forgatókönyve” helyett inkább párbeszédet és tárgyalásokat javasolt ismét a harcolóknak. Közölte: a kompromisszumokra épülő békés rendezés kulcsa többnyire a húszik kezében van. Rámutatott ugyanakkor arra is, hogy a Jemenben egyre nagyobb befolyást szerzett terrorszervezetek komoly veszélyforrást jelentenek mindenkire.

A válság tavaly ősz óta folyamatosan mélyül az országban. Különösen azóta, hogy a húszik több tízezerre becsült fegyveres serege szeptemberben megszállta a fővárost, Szanaát. Az idén januárban megbuktatták a 2012-ben amerikai segítséggel hatalomra került, Nyugat-barát Manszúr Hádit, akit egy ideig házi őrizetben tartottak. Februárban pedig feloszlatták a parlamentet, és menesztették a kormányt.

Az államfő időközben Ádenbe szökött, majd visszavonta kikényszerített lemondását. A Perzsa(Arab)-öböl országainak támogatásával új hatalmi bázist alakított ki, s igyekszik visszaszerezni az ellenőrzést hazája fölött.

Bár a húszik megkaparintották a hatalmat, képtelenek konszolidálni a helyzetet. Sőt, az utóbbi időben egyre több a terrortámadás. Az államfő ezért a hét végén a főváros elhagyására és az alkotmányos rend helyreállítására szólította fel a húszikat, az ENSZ-től pedig sürgős beavatkozást kért. A lázadók nem hallgattak rá: inkább fegyverbe szólították a lakosságot, hogy még többen szállhassanak szembe az elnök csapataival.