2024. november 22., péntek
Texas, meg ami körülötte van

A megszállottság (rém)ál(la)ma

Ahol az állami gárda farkasszemet néz a szövetségi hadsereggel, akár a paranoia az értelemmel – Amerikai (nem)mindennapok – Munkatársunk jegyzete – Washington, máj. 8.

Texas, a Magányos Csillag állama önvédelemre készül, méghozzá nem Mexikó, hanem a szövetségi erők ellen. Amelyek már gyülekeznek is, hogy Barack Obama parancsára július 15-én bekebelezzék az USA második legnépesebb, második legnagyobb és második leggazdagabb tagállamát – amely minden olajkincse és nem kevesebb, mint 346 ezer(!) milliomosa ellenére több adódollárt fogad el Washingtontól, mint amennyit a közösbe befizet. Hogy mi van!?

A fenti bekezdés nem egy humoreszkből származik, de csak a fele igaz. Mégpedig az a fele, hogy Greg Abbott texasi kormányzó utasította a Texasi Állami Gárdát (nem tévesztendő össze a sokszor emlegetett Nemzeti Gárdával, mert a texasi fegyveres testület nem rendelhető egykönnyen szövetségi parancsnokság alá), hogy „kísérje figyelemmel” az állam területén és szomszédságában zajló „csapatösszevonásokat”. Az alig négy hónapja hatalmon lévő kormányzó szerint ugyanis „fontos, hogy a texasiak tudják: biztonságban vannak, alkotmányos jogaikat, magántulajdonukat és szabadságjogaikat senki nem veheti el.”

Mert hogy a texasi szélsőségesek, internetes szócsöveik, radikális rádióállomásaik (meg Chuck Norris) azzal rémisztgetik a lakosságot, hogy a különleges egységek megszállásra készülődnek, a nemrég bezárt nagyáruházakat politikai fogolytáborokká alakítják, azok alatt titkos alagutakat építenek, amelyeken keresztül majd elhurcolják a gyanús elemeket, és eltüntetik a kivégzetteket. A múlt heti dzsihadista merénylet ezek szerint amolyan figyelemelterelő művelet volt, amely ráadásul arra is jó, hogy indokolja az obamisták invázióját...

Ha valaki azt hinné, hogy mindez közröhej tárgya, akkor nagyon téved. A hét elején lakossági fórumot tartott egy szövetségi alezredes, hogy elmagyarázza a polgároknak a július 15-én kezdődő hadgyakorlat céljait. A hitetlenkedők azonban lehurrogták, és rámutattak, hogy mindaz, amit mond, tulajdonképpen a fedőhadművelet része, meg hogy nyilván ő sem tudja, mire fogja őt magát és csapatait felhasználni a gonosz fekete bőrű washingtoni főparancsnok. Az alezredes védekezni kényszerült: „Nézzék, lehet, hogy a kormánnyal nem értenek egyet, de ez az intézmény – és itt az egyenruháján lévő US Army feliratra mutatott – soha nem fordul saját népe ellen.” Paranoiát persze lehetetlen logikával gyógyítani...

Láttunk már megkérdőjelezhető texasi kormányzót. A mostaninak az elődje az a Rick Perry volt, aki elnökjelöltként indulva még arra sem emlékezett, melyik szövetségi minisztériumokat akarja megszüntetni. Elődje a hírhedten nyájas-naiv ifj. George W. Bush volt, aki az ország leghosszabb háborúit indította Afganisztánban meg Irakban. A politikusi megszállottság abszolút bajnoka pedig az a kanadai születésű texasi szenátor, aki az idén indul harcba a Republikánus Párt elnökjelölti pozíciójáért: Ted Cruz hivatalosan felszólította a Pentagont, hogy adjon magyarázatot a katonai előkészületekre. „Nem tervezzük megszállni Texast” – hangzott a válasz.

Pedig a texasi megszállottak már azt is tudni vélik, hogy Obama valójában a kínai hadseregnek készíti elő a terepet mexikói hegyi vadászok segítségével, a szövetségi erők sebesültjeinek ellátására pedig már érkeznek is az ENSZ szanitéc egységei. A részleteket bárki „ellenőrizheti” az Interneten a Jade Helm 15 kifejezésre rákeresve. (Az összeesküvés-elmélet „hitelét” csak növeli, hogy a hivatalos elnevezés mindkét szavának vannak többérelmű jelentései. Fordítható „zsád sisaknak”, de „megbokrosodott kormánykeréknek”, „túlhajszolt gebének” vagy akár „fékezhetetlen szajhának” is.)

Hát így állunk Texasban. Nem csoda, hogy a jobboldali elnökaspiránsok porondján gyülekeznek a megszállott és megfékezhetetlen idióták: a héten Mike Huckabee prédikátor, Ben Carson álmodozva szónokoló, fekete bőrű agysebész, valamint Carly Fiorina, a Hewlett-Packard technológiai óriás bukott vezérigazgatója és sikertelen szenátorjelölt jelentette be indulását. Huckabee meg Carson rögtön el is magyarázta, hogy ha a (konzervatív többségű) legfelső bíróság netán az egyneműek házassága mellett foglalna állást, akkor azt a döntést nem kellene betartani, mert semmiféle bíróság nem helyezkedhet „a természet törvényeinek és teremtőjének akarata” fölé. (Ugyanezek az urak korábban azzal vádolták Obamát, hogy nem tartja tiszteletben a bíróság által szentesített törvényeket.) Az eddig soha semmilyen politikai tisztséget be nem töltő Fiorinát azért fogadja örömmel a jobboldal, mert nőként talán nagyobb eséllyel szállhat szembe Hillary Clintonnal. Fiorina valóban lekörözi gazdasági tapasztalatok terén Hillaryt: a Hewlett-Packardból pl. harmincezer embert rúgott ki, hogy Kínába vihesse a termelést, majd hat év alatt a felére csökkentette a részvények értékét – mielőtt az alapító unokájának követelésére őt magát is menesztette az igazgatóbizottság (húszmilliós végkielégítéssel).

Látszik hát a „kínai kapcsolat”: úgy lehet visszahozni a munkahelyeket, hogy Obama megszállja Texast, beengedi a „vörösöket”, és megteszi Fiorinát az ultrakonzervatív milliárdosok elnökasszonyának. Aztán meg majd csak felébredünk.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás