2024. szeptember 5., csütörtök

Ciprus környékén is elszaporodtak a tűzhalak

Búvárok megkezdték a ciprusi vizekben elszaporodott tűzhalak (Pterois antennata), angolul spotfin lionfish szervezett kiirtását, a térségben nem őshonos faj ugyanis a Földközi-tenger biodiverzitását fenyegeti.

„Nem győzöm hangsúlyozni, milyen súlyos problémát jelent az egész Földközi-tengerre. A tűzhal a legkártékonyabb invazív faj, amellyel találkoztam. Ha nem lépünk, tartós környezeti és gazdasági károkat okoz” – mondta a tűzhalak begyűjtésének segítője, Jason Hall Spencer, a Plymouthi Egyetem kutatója.

A tűzhal antennaszerű tüskéinek szúrása mérgező (az emberre nézve sem veszélytelen), ezzel tartja távol a ragadozókat, a Dél-Csendes-óceánban és az Indiai-óceánban őshonos. Mintegy két évtizede terjedt el az Egyesült Államok körüli vizekben, és megjelent az Atlanti-óceánban, miután akvaristák elkezdték az akváriumokat kinövő egyedeket a tengerbe dobni.

A Földközi-tengeren először mintegy hét éve, Törökország, Izrael és Libanon környékén bukkantak fel, majd Ciprusnál is észlelték őket. Három évvel később már Görögország, Olaszország és Tunézia vizeiben is előfordultak.