2024. szeptember 5., csütörtök

Az elnök is célkeresztben a vérengzések miatt

Donald Trump: Az Egyesült Államokban nincs helye a gyűlöletnek – Mexikó jogi lépésekre készül

Elítélte a hazájában történt hétvégi tömegmészárlásokat Donald Trump, aki véget vetne az erőszakhullámnak, és törvényt szigorítana. Ellenfelei az amerikai elnök retorikáját okolják a lövöldözésekért, amelyekben sokan meghaltak és megsebesültek. 

Az Egyesült Államokban nincs helye a gyűlöletnek – reagált Donald Trump amerikai elnök a hazájában történt hétvégi tömeggyilkosságokra. Előzőleg elítélte „a gyűlöletes tettet”, megjegyezve, hogy „nincs olyan ok, amellyel igazolni lehet ártatlan emberek legyilkolását, és nincs érte bocsánat sem”. Kifejezte együttérzését az áldozatok hozzátartozóinak és a sebesülteknek, egyszersmind bejelentette a Fehér Házon és a középületeken lévő nemzeti lobogók félárbocra eresztését augusztus 8-áig. Közölte: egyeztetett William Barr legfőbb ügyésszel és Christopher Wrayjel, a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) igazgatójával a tragédiákkal kapcsolatos tennivalókról, illetve a hasonló esetek megelőzéséről.

Tegnap sürgette, hogy az összesen 29 (ha az egyik lelőtt támadót is beleszámoljuk, akkor 30) életet követelő hétvégi El Pasó-i és daytoni vérengzések miatt a kongresszus szigorúbb törvényben szabályozza a fegyvervásárláshoz szükséges háttérellenőrzéseket.

Az amerikai elnök kijelentette: a nemzetnek el kell ítélnie a rasszizmust és a fehér felsőbbrendűséget. Elmondta: utasítja az igazságügyi minisztériumot egy olyan törvényjavaslat előkészítésére, amely biztosítja, hogy „a gyűlöletbűncselekmények és a tömegmészárlások elkövetői halálbüntetést kapjanak”. 

A hét végén az USA-ban több lövöldözés is sokkolta a lakosságot. A főként spanyolajkúak lakta texasi El Pasóban szombaton egy fegyveres a bevásárlóközpontban nyitott tüzet (húsz embert megölt, 26-ot megsebesített), vasárnap pedig az ohiói Daytonban egy másik fiatal férfi a belvárosban kilenc embert lőtt agyon, 27-et megsebesített. Chicagóban három ember halt meg és 37 sebesült meg lövöldözésekben. A texasi tettest elfogták, ellenállást nem tanúsított, az ohiói merénylőt a rendőrök agyonlőtték.
A hatóságok belföldi terrorcselekményként kezelik az El Pasó-i tömegmészárlást és gyűlöletből elkövetett bűncselekmény miatt készülnek vádat emelni a tettes ellen. A halottak között ugyanis hét, a sebesültek között kilenc mexikói van. Nem véletlenül, hiszen a fehér bőrű elkövető „vadászott” a mexikóiakra. (El Paso a mexikói–amerikai határon fekszik. Sok mexikói naponta ingázik amerikai munkahelyére vagy csak bevásárolni.) Jaime Esparza texasi kerületi ügyész szerint Texas állam azt tervezi, hogy halálbüntetést kér az elkövetőre. 
A vérengzés előtt fél órával a 21 éves lövöldöző (Patrick Crusius) az interneten – Kényelmetlen igazság című – kiáltványában azt írta, hogy tette válasz lesz a spanyolajkúak tömeges bevándorlására, inváziójára. A bejegyzésben arra figyelmeztet, hogy a latin-amerikaiak egyszer majd átveszik az amerikai gazdaság, később a kormány irányítását is.

Demokrata párti politikusok bírálatok özönét zúdították Trumpra a történtek után. Elsősorban az elnök retorikáját okolják a lőfegyveres tömeggyilkosságokért. Beto O’Rourke texasi politikus, demokrata párti elnökjelölt-aspiráns fehér fajgyűlölőnek, rasszistának és nacionalistának bélyegezte Trumpot. Kijelentette: ezeket az erőszakos cselekedeteket is az elnök okozza. Trump nyelvezetét a náci Németországból ismerthez hasonlította. 
Julián Castro volt építésügyi és városfejlesztési miniszter pedig azzal vádolta meg Trumpot, hogy politikai haszonszerzésből megosztja az embereket, és „most ennek a következményeit látjuk”. A politikus szigorúbb fegyvertartási és -vásárlási törvények megalkotására szólította fel a szövetségi parlamentet. 

Cory Booker, New Jersey szenátora is úgy véli: Trumpot különös felelősség terheli a gyűlölet erősödéséért, illetve azért az állapotért, amelyben ezeket a tömeggyilkosságokat elkövetik. Felelőssé tette Trumpot azért is, hogy nem ítéli el a fehér felsőbbrendűséget hirdetőket, annak ellenére sem, hogy az FBI ezt a problémát jelölte meg „gondjaink legnagyobb részének okaként”.

Egy másik demokrata párti elnökjelölt-aspiráns, Pete Buttigieg, az indianai South Bend városka polgármestere pedig azt állította, hogy a fehér nacionalizmust „kormányzatunk legfelsőbb szintjein megbocsátással kezelik”.

Mick Mulvaney, a Fehér Ház ügyvezető kabinetfőnöke azzal vágott vissza, hogy „nem korrekt” a lőfegyveres emberölések felelősségét az elnökre hárítani.
Az El Pasóban történt lövöldözés miatt Mexikó jogi lépésekre készül az USA-ban élő állampolgárai védelmében. És azt is fontolgatja, hogy kéri az El Pasó-i tömeggyilkos kiadatását – közölte az ország külügyminisztere. Marcelo Ebrard elmondta: a történteket a mexikói származású amerikaiak közössége és az USA-ban élő mexikóiak ellen elkövetett terrortámadásként értékelik, a támadót pedig terroristának tartják.

Az Egyesült Államok sok polgárához hasonlóan Ebrard is kifogásolta a laza amerikai fegyvertartási törvényeket és sérelmezte az idegengyűlöletet is. „Semmit sem lehet erőszakkal megoldani, ahogy azzal sem, amit az idegenek, a külföldiek és a bevándorlók elleni gyűlöletnek nevezünk” – tette hozzá.