A Médianéző Központ tegnap ismertette újabb elemzését a magyar politikai álláspont fogadtatásáról a nemzetközi sajtóban, amelyből kiderült, hogy a magyar kormánynak továbbra is nemzetközi szintű „média-ellenszéllel szemben hajózva” kell megpróbálnia elfogadtatni a politikai állásfoglalását a különböző ügyekben.
A Médianéző munkatárasai 120 nyomtatott és online nemzetközi sajtótermék releváns megjelenéseit vizsgálták meg. A kutatás 18 országra, 15 nyelvterületre terjedt ki és a 2018. január 1-je és 2018. december 31-e közötti közléseket vette figyelembe.
Az elemzésből kiderült, hogy 2018-ban a nemzetközi sajtó lényegesen többet foglalkozott Magyarországgal, egy év alatt mintegy 13 százalékkal nőtt az egy sajtótermékre eső megjelenések száma, a legnagyobb érdeklődés értelemszerűen az országgyűlési választásokat övezte. A világsajtó Magyarországgal szembeni elfogultsága gyakorlatilag nem változott, a kritikus hangvételű cikkek aránya nagyságrendjében haladja meg a kedvező megjelenésekét (36%-3%), az írások többsége viszont értéksemlegesnek tekinthető (61%).
A legnagyobb figyelem Kelet-Közép-Európából irányult az országra, míg az ehhez képest kevesebb megjelenéssel rendelkező nyugati országok felületei most is jóval ellenségesebben léptek fel Magyarországgal szemben. A térségbeli médiumokban mindössze 19 százalék a negatív hangvételű cikkek aránya, ugyanakkor a nyugati sajtó 47 százalékban bírálta az országot. A legobjektívebben a V4-es országok számoltak be a fontosnak ítélt magyarországi történésekről és döntésekről (85% semleges megjelenés).
A tavalyi országgal kapcsolatos nemzetközi sajtómegjelenéseket a kormány témái uralták (Soros György, migráció, Ukrajna). A legsemlegesebb beszámolók egy jól körülhatárolható témában, a magyar–ukrán konfliktusban születtek, míg a legtöbb bírálat az általánosításra lehetőséget adó, megfoghatatlan illiberális/populista/autoriter-vádak formájában érte Magyarországot.
A legtöbbet szereplő politikus 2017-hez hasonlóan ismét Orbán Viktor volt, aki ezúttal több mint háromszor annyi megjelenést generált, mint az utána következő kilenc politikus együttvéve. A köztársasági elnök mellett további hét kormánypárti és két ellenzéki szereplő került fel a top 10-es listára. 2018-ban a nyomtatott Der Standard (osztrák) és az online sme.sk (szlovák) foglalkozott legtöbbet Magyarországgal, a legkritikusabbnak pedig a Financial Times (brit) nyomtatott kiadása és a lemonde.fr (francia) online portál bizonyult. A legobjektívebb írásokkal a Lidové noviny (cseh) lapban találkozhattak az olvasók, az interneten pedig a szerbiai Tanjug közölte arányaiban a legtöbb semleges cikket.