2024. szeptember 8., vasárnap

A magyar kormány visszavonja a vasárnapi munkavégzés tilalmáról szóló törvényt

A kormány azt javasolja, hogy a parlament vonja vissza a vasárnapi munkavégzés tilalmáról szóló törvényi szabályozást - jelentette be Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter. A Fidesz támogatja a kormány kezdeményezését, a KDNP tartózkodni fog az erről szóló szavazáson, több ellenzéki párt pedig, a döntést üdvözölve, arra hívta fel a kormány figyelmét, hogy más ügyekben is hallgassa meg az embereket.

Rogán Antal a döntést egyebek mellett azzal magyarázta, hogy a vasárnapi munkavégzés tilalma megosztó kérdésnek bizonyult az elmúlt egy évben. "Fontosak az elemzések, fontosak a vélemények, de a legfontosabb mégiscsak az, hogyan gondolkodnak erről az emberek" - jelentette ki.

A miniszter úgy fogalmazott, hogy a törvény tavalyi hatálybalépését megelőző, azaz a 2015. március 14-ei állapot állhat helyre mind a munkavégzésre, mind a pótlékok szabályozására vonatkozóan.

A Fidesz-frakció támogatja a kormány kezdeményezését a vasárnapi munkavégzés tilalmáról szóló jogszabály visszavonására - ismertette a kormánypárti képviselőcsoport álláspontját a frakció vezetője. Kósa Lajos beszámolt arról is, hogy a Ház kedden kivételes eljárásban szavazhat az előterjesztésről, amely akkor alkalmazható már a következő vasárnap, ha a törvény még a héten megjelenik a közlönyben, miután az államfő aláírta. Kérdésre úgy fogalmazott: nem tartják vereségnek a döntést, bár "az kétségtelen kudarc, hogy ez embereket nem tudtuk meggyőzni egy olyan intézkedés helyességéről, amely meghozta a hozzá fűzött reményeket".

A KDNP frakciója nem szavazza meg a vasárnapi munkavégzés tilalmáról szóló törvény visszavonását, tartózkodni fog a parlamenti szavazáson - mondta Semjén Zsolt pártelnök sajtótájékoztatón. A kisebbik kormánypárt elnöke úgy fogalmazott: nem adják fel a harcot, társadalmi kampányt indítanak, hogy megszerezzék a társadalmi többséget a szabad vasárnap mellett.

Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője azt mondta: a törvényt jelentős társadalmi és politikai megalapozottsággal terjesztették be, de azután az ellenérdekeltek jelentős kampányba kezdtek. Az ellenérdekeltek között nemcsak ideológiai, hanem gazdasági társaságot is értenek, nagyvállalkozókat, a nemzetközi áruházláncok képviselőit.

Tóbiás József, az MSZP elnök-frakcióvezetője a kormánydöntést úgy értékelte: győztek az emberek, győzött a demokrácia, a társadalmi akarat és az MSZP, a kormány pedig kapitulált. Azt mondta: másfél év kitartó küzdelem kellett hozzá, de hittek abban, hogy nem lehet az emberek feje felett döntéseket hozni a hétköznapjaikat meghatározó kérdésekben.

Kis győzelemként és a választók számára nagy sikerként értékelte a vasárnapi boltzár ügyében népszavazást kezdeményező szocialista Nyakó István a kormánydöntést. Jelezte, népszavazási kérdése a kormányzati bejelentés után okafogyottá vált.
A Jobbik azt javasolja, hogy senkit ne lehessen vasárnapi munkára kötelezni, azt csak szabad akaratból, korrekt bérpótlékot kialkudva lehessen végezni. Apáti István alelnök a vasárnapi munkavégzés tilalmáról szóló jogszabály visszavonására irányuló kormányzati kezdeményezés tanulságaként hivatkozott arra, hogy aki erőből politizál, a közakarattal találja szemben magát.
Sallai R. Benedek LMP-s képviselő arra szólította fel a kormányt, hogy a vasárnapi boltzár mellett más szimbolikus ügyekben - oktatáspolitika, egészségügy - is hallja meg az társadalom véleményét. Szerinte a boltbezárásnak nem volt meg a gazdasági háttere, most pedig az a kérdés, hogy a rendelkezéssel okozott károkat helyre lehet-e állítani.

A DK azt szorgalmazza, hogy az Országgyűlés a lehető leghamarabb szavazzon a vasárnapi boltzár feloldásáról, és az azt követő héten már nyithassanak ki a boltok. Gréczy Zsolt szóvivő azt mondta, az Orbán-kormány vereséget szenvedett a vasárnapi boltzár ügyében és Rogán Antal bejelentése a vereség beismerése. A DK egyúttal tiltakozik az ellen, hogy "az Orbán-kormány (...) felére csökkenti a vasárnapi bérpótlékot".

Az Együtt szerint a kormány "berezelt" attól a ténytől, hogy az embereknek nem tetszik a vasárnapi zárva tartás. Szabó Szabolcs független képviselő azt mondta, ha a Fidesz visszavonja azokat a törvényeket, amelyek az embereknek nem tetszenek, akkor a stadionok és a felcsúti kisvasút építését is le kellene állítani, helyettük pedig inkább az egészségügybe és a közoktatásba kellene több pénzt fektetni.

Szabó Tímea, a PM társelnöke kezdeményezi a parlamentben, hogy a vasárnapi zárva tartás eltörlése után is maradjon meg a vasárnap dolgozók százszázalékos bérpótléka. Ezt Tordai Bence szóvivő közölte, aki a kötelező boltzár eltörlésének hírét úgy értékelte: "emberek-Fidesz-kormány: egy-null".

Fodor Gábor, a Liberálisok elnöke helyeselte a vasárnapi boltzár feloldását, amit úgy értékelt, a kabinet nem mer szembenézni a referendummal. Felszólította a kormányt, az emberek akaratát vegye figyelembe a paksi bővítés vagy a stadionépítések ügyében is.
Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára szerint ésszerű döntést hozott a kormány, amikor tudomásul vette, hogy a vásárlók többsége egy év után sem ért egyet a zárva tartással.

A Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete hiányolta az előzetes szakmai egyeztetéseket, Sáling József elnök szerint a törvényjavaslat benyújtásánál ismét csak politikai megfontolásokat vett figyelembe a kormány.

Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára jó és érthető lépésnek tartja a kormány döntését és hangsúlyozta, hogy egyeztetni kell az érdekeltekkel.

A Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke is nehezményezte, hogy szakmai egyeztetés nélkül hozták meg a döntést, Kordás László úgy vélte, a kormányzatnak figyelmet kellene fordítania a munkaadók és a szakszervezetek jelzéseire.