2024. szeptember 8., vasárnap
Szijjártó Szarajevóban:

Bosznia jelenleg a legsebezhetőbb a térségben

Biztonsági, gazdasági, közlekedési és diplomáciai együttműködésről tárgyalt tegnap Szarajevóban Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, aki telefonos nyilatkozatában kiemelte: Magyarország alapvető biztonsági érdeke az, hogy Bosznia-Hercegovina minél gyorsabban és szorosabban integrálódjon azokba a szervezetekbe, amelyek garanciát jelentenek a nyugat-balkáni ország biztonságára és stabilitására, hiszen jelenleg politikai és gazdasági szempontból ez az ország a legsebezhetőbb a térségben.

Szijjártó Péter és Friedrich Schrötter parancsnok az EUFOR butmiri táborában (Fotó: KKM/MTI)

Szijjártó Péter és Friedrich Schrötter parancsnok az EUFOR butmiri táborában (Fotó: KKM/MTI)

„Bosznia-Hercegovina alig 100 kilométerre van Magyarországtól, így minden esetleges negatív irányú változás biztonsági kockázatot jelent Közép-Európára és főleg a legközelebbi közép-európai országra, Magyarországra" – mondta Szijjártó Péter, aki Igor Crnadak külügyminiszterrel, Denis Zvizdić kormányfővel, valamint Bakir Izetbegovićtyal, a háromtagú államelnökség soros elnökével tárgyalt, és meglátogatta az EU boszniai katonai misszióját (EUFOR), amelyben 163 magyar katona szolgál. Ez utóbbival kapcsolatban hangsúlyozta: az uniós tagországok közül a második legtöbb katonát Magyarország küldte, ami bizonyítja, hogy Magyarország nemcsak beszél a boszniai stabilitás és béke fontosságáról, hanem tesz is érte. Felhívta a figyelmet arra is, hogy megállapodás született arról, hogy a katonai misszió parancsnoka melletti megüresedett politikai tanácsadó pozíciót magyar tisztségviselő fogja elfoglalni.

A miniszter aláhúzta, hogy Magyarország támogatja Bosznia integrációját három fontos nemzetközi szervezetbe: a NATO-ba, az EU-ba és a Kereskedelmi Világszervezetbe (WTO). Bosznia NATO-tagságra vonatkozó akciótervét már a júliusi varsói csúcstalálkozó során életbe kellene léptetni. Magyarország támogatja az ország uniós csatlakozási tárgyalásainak mihamarabbi gyakorlati elindítását is, és azt várja a júliusban kezdődő szlovák soros EU-elnökségtől, hogy a tárgyalások már a nyár folyamán elinduljanak.

Bosznia és Magyarország kereskedelmi forgalma 400 millió eurót tesz ki. Ezt szeretnék tovább növelni, és ennek érdekében megállapodás született a kettős adóztatás kizárásáról szóló egyezmény megkötéséről, amelyre még idén sor kerül. Emellett nyitottak egy 61,5 millió eurós hitelkeretet a magyar–bosnyák vállalatközi együttműködés támogatására.

A magyar gazdaságnak két zászlóshajója van Boszniában – mutatott rá a külügyminiszter: a Mol, amely különböző leányvállalatokon keresztül több mint száz benzinkutat üzemeltet, és piaci terjeszkedését nem ellenzik a bosnyák hatóságok, valamint a vízügyi együttműködés, a boszniai árvízvédelmi tevékenységben ugyanis Magyarország is részt vesz. A közlekedés területén nagy előrelépésre lehet számítani már az idén, az év végén ugyanis újraindul a Budapest–Szarajevó közvetlen légi járat.

Mindezek mellett a magyar kormány 50 ösztöndíjat ajánlott fel bosnyák hallgatók számára, és megállapodtak abban is, hogy Bosznia-Hercegovina támogatni fogja Magyarországot novemberben, amikor az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának tagságáért indul.